Иран 5 години след "кървавия ноември"

Протестите на борци за човешки права не спират

Икономиката на страната затъва

Хосеин Ронаги е облечен с тениска с лика на рапъра Тумай Салехи, който от 2022 година е в затвора заради участието си в протестите "Жена. Живот. Свобода". На лявото рамо на Ронаги има лепенка в подкрепа на борбата на иранските жени срещу забрадката. Но и нещо друго се набива на очи: той е с подути устни и ясни следи от прободни рани по лицето си е зашил устата си със син конец. "Може би това ще даде повод за размисъл", написа той в профила си в „Х“ под първата си снимка със зашити устни. Малко по-късно Ронаги обяви мълчалив протест в Техеран в памет на приятеля си - активиста и журналист Киануш Санджари, който сложи край на живота си преди броени дни.

Ронаги от години критикува нарушенията на човешките права в Иран и се смята за един от най-влиятелните критици на режима, които все още са в страната. Той също беше арестуван при протестите през 2022 година и беше освободен, след като обяви гладна стачка. Много от правозащитните активисти в Иран отдавна напуснаха Ислямската република. Други - като нобеловата лауреатка Наргес Мохамади, са в затвора.

Затова и често нарушенията на човешките права в Иран се извършват без обществено знание, съобщава обществената германска телевизия АРД. Преди пет години иранският режим дори спря интернета в цялата страна за няколко дни през 2019 г. Тогава хиляди протестираха заради лошото икономическо състояние на страната, което беше предизвикано от повишаване на цените на петрола. Тогава дори имаше призиви за оставки на лидерите на Иран. Властите използваха насилие срещу демонстрантите. Според "Амнести интернешънъл" над 300 души са били убити от органите на реда, припомня АРД.

Пет години по-късно икономическата ситуация е дори по-лоша. Иранската валута продължава да се обезценява. Ситуацията с правата на човека в Иран също далеч не се е подобрила в последните години. Но единствено протестите от 2022 г., когато 22-годишната Джина Махса Амини загина в ареста, привлече вниманието на света към проблемите в Иран.

Преди дни Хосеин Ронаги се опита да блокира важно кръстовище в центъра на Техеран. Веднага беше арестуван от около 20 полицаи, които го задържаха за четири часа. В профила си в „Х“ Ронаги сподели за обиди, тормоз и сексуални посегателства от органите на реда. Това обаче няма да го спре.

(Със съкращения)

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Дойче веле

Този уебсайт използва "бисквитки"