Иран предлага ограничаване на запасите от обогатен уран: Какво поиска в замяна?

Иран се опита усилено да блокира настояването на Запада за резолюция срещу страната на заседание на борда на Международната агенция за атомна енергия, предлагайки да ограничи своите запаси от обогатен уран, така че да не достигне прага, за да може да произвежда ядрени оръжия. Информацията идва от източници от МААЕ и дипломати от ООН, пише Reuters.

В един от двата доклада до държави-членки на Международната агенция за атомна енергия, и двата потвърдени от агенцията, се казва, че Иран е предложил да не разширява своите запаси от обогатен уран до чистота до 60 процента и е вече е направил подготовка за това.

Офертата обаче зависи от това, западните сили да се откажат от натиска си за резолюция срещу Иран на тримесечната среща на Съвета на управителите на МААЕ от 35 държави тази седмица поради липсата на сътрудничество с МААЕ, казаха дипломати, добавяйки, че настояването продължава независимо от това.

Иранският външен министър Абас Аракчи каза на френския си колега Жан-Ноел Баро, че натискът от страна на Франция, Германия и Великобритания да представят резолюция срещу Техеран ще "усложни нещата" и ще противоречи на "позитивната атмосфера, създадена между Иран и МААЕ", заявиха от иранското външно ведомство в сряда.

По време на посещението на шефа на МААЕ Рафаел Гроси в Иран миналата седмица, "възможността Иран да не увеличи допълнително своите запаси от обогатен уран с до 60 процента беше обсъдена", се казва в един от двата тримесечни доклада на МААЕ. Той добави, че МААЕ е потвърдила, че Иран е "започнал да прилага подготвителни мерки".

Високопоставен дипломат добави, че темпото на обогатяване на това ниво се е забавило, което е необходима стъпка, преди да спре. Западните дипломати отхвърлиха предложението на Иран като още един опит в последния момент да се избегнат санкции на срещата на борда, точно като неясно обещание за по-задълбочено сътрудничество с МААЕ миналия март, което никога не беше изпълнено напълно.

"Спиране на обогатяването до 60 процента, страхотно, но те не трябва да правят това на първо място, защото всички знаем, че няма надеждна цивилна употреба за тези 60 процента", каза един западен дипломат, добавяйки: "Това е нещо, което би могло лесно да се активира отново".

Предложението на Иран беше да ограничи своите запаси от обогатен уран до 60 процента, около 185 кг, или количеството, което имаше преди два дни, каза високопоставен дипломат. Това по принцип е достатъчно, ако бъде допълнително обогатено, за четири ядрени оръжия, според критерий на МААЕ.

Иран отрича да се е стремил към ядрени оръжия

В доклада се казва, че запасите на Иран от уран, обогатен до 60 процента, са се увеличили със 17,6 кг през последното тримесечие до 182,3 кг към 26 октомври, което също е достатъчно за четири ядрени оръжия чрез това увеличение.

Във втория доклад се казва, че Иран се е съгласил да обмисли разрешаването на още четирима "опитни инспектори" да работят в Иран, след като миналата година забрани повечето от инспекторите на МААЕ, експерти по обогатяване на уран, в това, което МААЕ нарече "много сериозен удар" върху неговите способности да си върши работата както трябва в Иран. Дипломатите казаха, че не могат да бъдат същите инспектори, които са били изключени.

Докладите бяха забавени от пътуването на Гроси, по време на което той се надяваше да убеди новия президент на Иран Масуд Пезешкиан да прекрати конфликта с МААЕ по въпроси, които отдавна не са решени, като необясними следи от уран в недекларирани обекти и разширяване на надзора на МААЕ в повече области.

Проекторезолюцията, подкрепена от Великобритания, Франция, Германия и Съединените щати, която осъжда Иран за лошото му сътрудничество с МААЕ, ще нареди на МААЕ да издаде "изчерпателен доклад" за ядрените дейности на Иран, казаха дипломати. Няма съмнение, че бордът ще приеме резолюцията, която трябва да бъде официално поставена за гласуване по-късно тази седмица.

Последната резолюция срещу Иран беше през юни. Само Русия и Китай се противопоставиха. Целта е да се окаже натиск върху Иран да се върне на масата за преговори, за да се съгласи с нови ограничения върху ядрените си дейности, след като споразумението от 2015 г. със силни ограничения се разпадна. Въпреки че повечето от неговите условия са нарушени, "крайният ден" на официалното споразумение е следващия октомври.

Това е последното тримесечно заседание на борда преди новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност на 20 януари. Тръмп изтегли Съединените щати от ядреното споразумение през 2018 г., което доведе до прекратяването му. Не е ясно дали той би подкрепил преговорите с Иран, който вместо това обеща да предприеме отново по-агресивен подход и да обедини Вашингтон още по-тясно с големия враг на Иран Израел, който се противопостави на сделката.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Петя Кузева

Този уебсайт използва "бисквитки"