Хапчета има само за клиничното изпитване
След хлорохина, българите луднаха да търсят ремдесивир и ивермектин
Подават сигнали за липси в онлайн платформа
Истерия за COVID лекарства е обхванала много българи, които са притеснени от твърденията за увеличен брой заразени. Проверка на “Труд” по аптеките установи, че след хлорохина, българите луднаха да търсят ремдесивир и ивермектин. Причина за интереса към ремдесивира се оказаха публикации, в които се твърди, че прилагането на лекарството на пациенти, заразени с COVID-19, позволява да бъде съкратено оздравяването им до четири-пет дни при използването на 6 ампули Ремдесивир. Деликатната подробност е, че една ампула от препарата струва 390-420 долара. В България Ремдесивир няма.
По аптеките няма и е невъзможно да има ивермектин. Фармацевти коментираха, че след съобщението на здравния министър Кирил Ананиев, че “български екип е близо до откриването на лекарство срещу коронавирус” подплашени клиенти непрекъснато питат за препарата. “Всеки ден поне по трима човека търсят ивермектин. Някои обясняват, че разбрали от медиите, че се произвеждат такива хапчета”, коментира пред “Труд” фармацевт, работещ в една от големите вериги аптеки. От документите до Изпълнителната агенция по лекарствата за клиничното изпитване с ивермектин е видно, че на фирмата, която произвежда противопаразинтия препарат, е разрешено на направи таблетки само за изпитването. То се провежда с 30 пациенти в 9 болници.
От Българския ветеринарен съюз също потвърдиха, че отново е тръгнало масово търсене на ивермектин по клиники и складове. След истерията през април, когато се появиха първите твърдения на австралийски учени, че препаратът срещу паразити по животните и краста по свинете, може да се окаже ефикасен и срещу коронавируса, сега има втори пик на търсенето на медикамента.
Подобна истерия през април и в началото на юни имаше и за антималарийния препарат хлорохин и хидроксихлорохин. Една от фармацевтичните ни компании разработи, произведе и регистрира за употреба в България хидроксихлорохин сулфат. В аптеките медикаментът се продава срещу рецепти за лечение на автоимунни заболявания и ревматоиден артрит. Само за 15 дни се оказа, че са продадени
8 000 опаковки от препарата.
От онлайн платформата за сигнали за липси и недостиг на лекарства коментираха пред “Труд”, че само за три дни са подадени 7 сигнала за липса на ивермектин по аптеките, а от 13 март до 8 юли над 100 са сигналите за липса на хлорохин и хидроксихлорохин. От липса на ремдесивир са се оплакали трима. Интернет-платформата за сигнали е част от програма за съвместни действия с Федерация Български пациентски форум.
Изпълняват снимани рецепти
Гръцки аптеки помагат на отчаяни българи
Гръцки аптеки помагат на отчаяни българи, като им доставят липсващи в страната ни медикаменти, научи “Труд”. Предприемчиви фармацевти в южната ни съседка дори са превели на български сайтовете си, за да не затрудняват клиентите си от страната ни. Достатъчно е да им бъде пратена снимка на рецептата и те изпращат търсените медикаменти по куриер.
Голяма част от лекарствата, които липсват на българския пазар и близки на болните ги купуват от Гърция, са били дерегистрирани в България. Причината е твърде малкият пазар, заради, който не си струва в референтната кошница на която и да е мултинационална компания да влиза и ниската цена, която у нас се формира от сравняването на цените с 10 страни.
Черен пазар от Турция
Търговците искат лични срещи с купувачите
Често куфарни търговци внасят медикаменти от Турция, които митничарите откриват при проверки.
Скъпи лекарства от Турция се предлагат в интернет. Внасят ги нашенци, които са превърнали черната търговия с медикаменти в препитание. Те печелят като слагат малка надценка на внесените лекарства. Част от тях липсват на българския пазар, а други са по-скъпи в България. За разлика от преди няколко месеца, когато медикаментите директно се предлагаха в сайтове, сега се предлагат в различни форуми. А търговците искат лична среща с купувачите, която уреждат по Viber и WhatsApp. За поръчани скъпи медикаменти често се иска 50% авансово плащане.
След извънредното положение заради коронавируса има бум на предлагането на скъпи медикаменти, голяма част от които са за болни от рак. В Турция тези лекарства са значително по-евтини.
Има много обяви за “Хумира”, за инжекционен разтвор “Стелара”, който се продава у нас за над 5000 лева, за “Золадекс”, използван за лечение на рак на простатата.
Асоциация настоява за бързи доставки от ЕС
Фирми изтеглят медикаменти от българския пазар
209 сигнала са подадени от 13 март до 08 юли 2020 от пациенти на онлайн платформата за сигнали за липси и недостиг на лекарства.
“Труд” се опита да установи какви медикаменти липсват на пазара и какви са причините.
Оказа се, че водеща причина са неразрешените у нас и дерегистрираните продукти, заради които са подадени 74% от сигналите. От тях 44% са лекарства със заличена регистрация у нас и изтеглени от българския пазар. Липсват дерегистрираните продукти - Ривотрил - за лечение на епилепсия, Хеликоцин - за язва, Проставазин - съдоразширяващо средство. Сигнали има и за дерегистрираните важни медикамента за психично болни и за лечение на зависимости като Адепенд, Зирекса, Литий и др., които хората продължават да търсят в аптечната ни мрежа.
Останалите 30% са за нерегистрирани продукти, като всеки четвърти от тях е за неразрешено у нас лекарство за лупус и ревматоиден артрит, а останалите сигнализиране неразрешени продукти отново са коментирани в публичното пространство препарати в период на проучване за ефективността им срещу Ковид 19.
Най-често сигнализирираните продукти през последния месец са за лекарство за подагра и масов имуносупресор, прилаган в терапията на ревматоиден артрит и псориазис. И двете са с временно преустановен внос и пациентите не могат да си ги набяват у нас. В същото време и двете лекарства могат да бъдат внесени по ускорена процедура за внос от Европейсkия съюз, каквато промяна в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ), Българската асоциация за развити на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) предлага неколкократно.
“Продължаваме да настояване за промени в ЗЛПХМ за внос на лекарства с регистрация в ЕС, насърчаване на бързите вътреобщностни доставки, ускорени срокове и по-ефективни процедури за паралелен внос. В условията на пандемия още по-отчетливо се доказва, че гъвкавите и бързи пазарни решения са в полза на обществото и пациентите. Не забрани върху износа, а следването на принципа на солидарност в Европейския съюз и отворените граници са гаранти за осигуряването на достатъчни наличности от лекарства”, казва Боряна Маринкова, изпълнителен директор на БАРПТЛ.