Страхът накара шофьори да висят пред бензиностанциите през нощта
Запасите за извънредни ситуации са за 90 дни, но засега няма нужда да се ползват
Пълним резервоара на колата със 150 лв.
Страх от покачване на цените и паника, че може да има дефицит на гориво обхванаха редица шофьори и те извиха дълги опашки пред някои бензиностанции в цялата страна в сряда през нощта. Истерията обаче продължи само около 7-8 часа часа, от 20 ч. вечерта в сряда, до малките сутрешни часове в четвъртък. Хората пълниха не само резервоарите на колите, а носеха и пластмасови туби и бидони.
Причина за всичко това станаха снимки във Фейсбук с цени на горивата около 3 лв. За това, че ще видим бензиностанции с цени на бензин и дизел над 3 лв. “Труд” пише от няколко дни, но по-високите цени явно са шокирали редица шофьори. В четвъртък сутринта истерията с бензина беше отминала и опашки по бензиностанциите вече нямаше.
За да заредите стандартен резервоар на кола от 55 литра до горе трябва да приготвите 150 лв., показват изчисления на “Труд”. Само за ден масовият бензин А95 поскъпна с 4 ст. до средна цена от 2,72 лв. за литър. Цената на дизелът пък в четвъртък нарасна с 3 ст. до 2,77 лв. за литър. Така прогнозите на “Труд” от миналата седмица се оказаха верни.
Точно преди година, на 3 март 2021 г., за да напълните резервоара на автомобила са били необходими 108 лв. Много хора, когато отидат на бензиностанцията, зареждат гориво за определена сума, например 40 лв., 50 лв. или 60 лв. Но миналата година за 50 лв. са пълнили почти половин резервоар, докато сега за същата сума ще напълнят само една трета от него.
За година масовият бензин А95 е поскъпнал с 38%, а обикновеният дизел - с 40,6%. Като това се дължи на поскъпването на горивата на международните пазари. Поскъпването на петрола започна още през миналата година с възстановяване на икономиките по света, което доведе до по-високо търсене на горива. Но след започване на военния конфликт в Украйна международните пазари на горива може да се каже, че полудяха и в момента се ръководят от налаганите срещу Русия санкции и от страхове колко дълго ще продължат сраженията и дали ще има затруднения с доставките.
Засега притеснения за това дали ще има достатъчно горива на пазара в България няма, увериха хора от бранша, които “Труд” потърси за коментар. Запасите от горива за извънредни ситуации са за 90 дни и те са налични, заяви за “Труд” председателя на Българската петролна и газова асоциация Живодар Терзиев. Тези запаси ще бъдат използвани само, ако спрат доставките на петрол от руска страна. Разработен е и план за действие в извънредни ситуации, така че горивата от резерва бързо да бъдат освободени при нужда и да стигнат до потребителите. В момента обаче няма нужда от такива мерки, тъй като няма забавяне при доставките на нефт. Рафинерията в Бургас работи, преработва нефт, а танкери доставят необходимия нефт. Търговците на горива имат и значителни количества в своите бази, които са необходими за нормалната им дейност. Затова за следващите седмици няма никакви основания за тревога по отношение на наличностите на горива.
Бензинът и дизелът на пазара в България щяха за поскъпнат и без военния конфликт в Украйна. Петролът на международните пазари беше поскъпнал значително още преди Русия за признае независимостта на Донецка и Луганска народни републики и да започнат военните действия. Поскъпването на горивата у нас обаче става с малко закъснение след покачване на цените на международните пазари.
В самия ден, когато Русия започна военните действия в Украйна, цените на петрола на борсите нараснаха значително, основно заради несигурността какво предстои. Това обаче не се отрази на цените по бензиностанциите у нас. Поскъпването на петрола на 24 февруари беше много голямо, и ако трябваше цените на горивата по бензиностанциите да отразят това повишение, те щяха да бъдат много по-високи, коментира Живодар Терзиев. След това котировките на петрола се колебаеха нагоре и надолу в зависимост от това какви санкции налагаха на Русия и какви бяха надеждите на играчите на пазара, че военният конфликт ще приключи бързо.
До 82 ст. разлика на бензиностанциите
До 3,42 лв./л за премиум дизел
Най-евтиният бензин е 2,45 лв./л
Цените на бензина А95 и на дизела по много бензиностанции преминаха 3 лв. и вече са 3,19 лв. за литър.
Разликите между цените на горивата на най-скъпите и най-евтините бензиностанции в страната стигат до 82 ст. за литър. Става въпрос за премиум дизела, чиято най-ниска цена в страната е 2,60 лв. за литър, а най-високата е 3,42 лв., показват данни на специализирания сайт fuelo.net.
Такива големи разлики между цените на горивата в България досега не е имало. Това показва, че пазарът е изключително конкурентен и всеки търговец на горива определя цените си според това на какви цени купува самият той.
Разликите в цените на масовия бензин А95 на различните бензиностанции са 74 ст. на литър. Най-ниската цена е 2,45 лв., а най-високата достига 3,19 лв., показват данните на fuelo.net. Цените на горивата обаче са много динамични през последните дни и реално вече може да не са тези. Много трудно може да се намерят отделни бензиностанции в страната, които продават на по-ниски цени от средните. Същевременно най-често няма и гаранции за качеството на най-евтините горива.
При дизела разликата между най-ниската и най-високата цена е по-малка - 65 ст. Най-ниската регистрирана цена е 2,51 лв. за литър, а най-високата е 3,19 лв.
Петролът остана около 113 долара за барел
Призоваха да бъде спрян износът
За момент достигна до 119 долара
Ситуацията на пазара с горива позволи психозата да обхване обществото ни, заяви Георги Тенев, юрист на Асоциацията на малките, независими търговци на горива. Сферата на горивата винаги е била деликатна тема и предвид създалата се ситуация, държавата трябва да влезе в ролята си и спешно да реагира с мерки, допълни той. Според него трябва да се приложат мерки от правителството като ограничаване на износа на горива.
Тенев настоява и за изваждане на количества от Държавния резерв при положение, че в момента няма никакви проблеми с доставките.
Междувременно петролът на международните пазари се продаваше по около 113 долара за барел вчера вечерта. Това беше под цената, която беше достигната през предходния ден. Първоначално вчера петролът поскъпна до 119 долара, което е най-високото ниво от 14 години. Но след това котировките се върнаха надолу. 120 долара за барел е следващата психологическа граница, която е много важно дали ще бъде премината. За пазара в България е важно дали тези високи цени ще останат по-дълго време или при евентуално бързо спиране на сраженията ще се върнат надолу.
Живодар Терзиев, председател на Българската петролна и газова асоциация, пред “Труд”: Запаси има и рафинерията работи
Пазарът на горива е спокоен от гледна точка на количества. Запасите за извънредни ситуации са за 90 дни. Те са налични. Количества има, базите са в кондиция, рафинерията преработва в добър капацитет, нефт също има. Ние сме в постоянен контакт с Държавна агенция “Държавен резерв и военновременни запаси”. Но не виждам в следващите седмици и месеци необходимост от каквито и да било интервенции по отношение на запасите. Запаси има. Ние имаме запаси и от търговски количества.
За да успокоим хората е важно да кажем, че онези, които ще купят горива или желаят да се запасят, защото очакват недостиг, да не се окаже, че са ги купили на по-високи цени, отколкото ще бъдат цените, когато им потрябват, например след седмица, две или месец. Пазарът е нестабилен, той ще намери своето място.
Съветът ми към хората е да заредят с това, което ще им трябва за техните автомобили за следващите седмици.
Вече няма чакащи да зареждат
Смениха цените два пъти за ден
Опашки се извиха в цялата страна
Цветелина Георгиева,
ТРУД, Шумен
Опашки от автомобили се извиха по някои бензиностанции в цялата страна в сряда вечерта. Цените на горивата в Шумен са се променяли нагоре с по 10 стотинки поне два пъти за ден, разказаха шофьори. Страхът, че ще има още по-голям скок, ги провокирал да зареждат догоре резервоарите на автомобилите си.
Дизелът по обeд в Шумен е бил 2,59 лв. за литър, а в късния следобед 2,71 лв. На места бензинът мина 2,80 лв., а газът надскочи 1,50 лв. Някои зареждаха гориво дори в пластмасови туби. Опашки се оформиха, след като във Фейсбук се появиха снимки с цени на бензина и дизела около 3 лв. В четвъртък вече нямаше опашки от желаещи да зареждат.