Казахстанците одобриха с референдум изграждането на първата си АЕЦ

В надпреварата за проекта участват Франция, Русия, Китай и Южна Корея

Казахстан одобри на референдум изграждането на първата атомна електроцентрала в страната, съобщи Франс прес, цитирайки изнесени днес резултати от Избирателната комисия на страната.

Над 71% от гласоподавателите са се обявили "за", при избирателна активност от около 63 на сто, показват данните от допитването. 

Резултатите ще повлияят на енергийното бъдеще на страната, съобщава държавна новинарска агенция Казинформ, цитирана от БТА. 

Франция, чрез държавната си енергийна корпорация Е Де Еф (EDF), участва в надпреварата за изграждането на електроцентралата, както и Русия, Китай и Южна Корея.

Изграждането на тази първа атомна електроцентрала ще бъде "най-големият проект в историята на независим Казахстан", заяви президентът на страната Касъм-Жомарт Токаев.

Противниците на проекта, които се опасяват от екологична катастрофа в случай на авария, не са били чути, след като десетки от тях са били арестувани в седмиците преди референдума, според местни медии.

Богат на петрол, редки метали и производител на почти половината от световния уран, Казахстан се надява да използва ядрената енергетика, за да задоволи хроничния си енергиен дефицит, особено в южната част на страната, където живее половината от населението.

Темата за атомната енергетика е чувствителна в Казахстан, след като по времето на СССР в периода между 1949 и 1989 г. бяха извършени приблизително 450 ядрени опита, като около 1,5 милиона жители са били изложени на риск от радиация.

Електроцентралата трябва да бъде построена близо до село Улкен, на брега на езерото Балхаш, в югоизточната част на страната.

За референдума бяха акредитирани 200 чуждестранни журналисти от 37 страни, както и 177 наблюдатели от 30 държави и 4 международни организации. Сред тях и Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), състояща се от 13 акредитирани наблюдатели, които потвърдиха, че референдумът в Казахстан се провежда в пълно съответствие с националното законодателство и международните задължения, допълни Казинформ.

Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) не изпрати наблюдатели на допитването.

Окончателното решение за изграждането на атомната електроцентрала трябва да бъде взето в седемдневен срок след оповестяването на окончателните резултати от референдума.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"