По време на симулация на война, проведена за тестване на реакцията на изкуствения интелект в сравнение с тази на хората във въображаем конфликт между САЩ и Китай, ръководен от AI екип се оказа по-предпазлив и дори по-мъдър в съветите си за разрешаване на кризата от екип от хора, според анализ на Foreign Policy.
Резултатът изглежда опровергава кошмарните сценарии, които техническите експерти често ни предупреждават за изчезване на човечеството в стил Терминатор, причинено от суперинтелигентен изкуствен интелект (ИИ). Какво ще стане, ако вместо да ни унищожат, някои от нашите бързо развиващи се технологии всъщност се превърнат в единствения ни спасителен пояс?
И може да имаме остра нужда от спасяване. Старият световен ред, оркестриран преди 80 години от държавите победителки в края на Втората световна война – по-специално САЩ, Русия и Китай – бързо се разпада, а главните виновници са точно тези трима бивши съюзници, пише Digi 24.
Докато великите сили се борят за господство, това, което остава, е сянка от предишната глобална система, в която много от ключовите институции за следвоенния ред, включително Обединените нации, Световната търговска организация и Международният валутен фонд, стават все по-неуместни.
Единственото голямо изключение в момента е НАТО, който се възроди и разшири пред лицето на агресията от страна на Русия на Владимир Путин в Украйна. Но това също може да се промени, след като новоизбраният президент Доналд Тръмп, дългогодишен критик на НАТО, се завърне в Белия дом.
В същото време многостранните преговори по почти всяка тема – от изкуствения интелект до климата и разпространението на ядрени оръжия – са в застой или изобщо не са започнали.
Живеем в объркващ свят, в който за всяка велика сила национализмът е по-важен от интернационализма, откритият конфликт винаги е на една крачка разстояние (или вече е) и сътрудничеството не съществува или е толкова повърхностно, че най-вероятно няма да помогнете с нещо. И всичко това се случва точно в най-неподходящия момент за липсата на сътрудничество между държавите: когато много заплахи, подхранвани от авангардни технологии, се появяват с изключително бързи темпове.
Сред тях откриваме удивително напреднал AI, който за първи път повдига въпроса за надминаването на човешкия интелект, нови видове технологии за ядрени оръжия, биологичен синтез на нови организми, бъдещи вируси от тип Covid, генетична модификация чрез техниката CRISPR и други заплахи, които изискват глобално сътрудничество, като климатичната криза.
Какво ще стане, ако обаче в този мрачен свят някои технологии, като тези, демонстрирани по време на симулацията на войната на университета Джордж Мейсън, също ни предложат искрица надежда?
Време, много по-опасно дори от Студената война
Обсъждайки симулацията на войната, директорът на проекта и основател на Института за национална сигурност на университета Джордж Мейсън, Джамил Джафер, каза, че изкуственият интелект „е идентифицирал реакции, които хората не са виждали и не са полудели. „Хората последователно се опитваха да повишат залозите и да покажат готовност да се сблъскат директно с Китай, докато ИИ играеше отбранително и се опитваше да ограничи обхвата и естеството на потенциалната конфронтация“, пише Джафер в заключението на доклада.
Ситуацията вероятно ще трябва да се влоши - с встъпването в длъжност на Тръмп - преди нещата да се подобрят. Както и при НАТО, Тръмп изпитва много малко любов към всеки многостранен ред, който пречи на неговата стратегия „Америка на първо място“.
Тръмп презира съюзниците, критикува международните организации - той дори каза, че планира да изтегли САЩ от Световната здравна организация - отхвърля идеята за глобализация и вижда света като игра, в която ако не си победител, автоматично си неудачник.
И този път, след като изгради едно от най-успешните популистки движения в историята на САЩ, Тръмп е по-уверен от всякога. Той постави лоялни антиглобалисти на най-важните позиции в своята администрация и заплаши съюзниците на Америка още преди да започне втория си мандат, като дори посочи, че ще анексира Гренландия от Дания, Панамския канал и Канада, която той нарича 51-вият американски щат.
Някои експерти смятат, че сме изправени пред време, много по-опасно дори от Студената война. Конфронтацията между САЩ и Съветския съюз по това време беше повече или по-малко стабилна; днес, с Русия и Китай, обединени срещу Запада, но не винаги от една и съща страна на оградата, имаме работа с много по-труден за прогнозиране "проблем на трите тела" на геополитиката.
„Малко прилича на 1914 г., но с много по-смъртоносност, а сега съперничеството е между сили, които се гледат една на друга като подривни“, каза Майкъл Дойл, професор по международни отношения в Колумбийския университет.
Опасността от ядрена война сега е по-голяма, отколкото е била от края на Студената война, може би дори след Кубинската ракетна криза, според Ърнест Мониз, физик, който е бил министър на енергетиката в администрацията на Обама и сега е ръководител на Инициатива за ядрена заплаха.
Ожесточена битка между САЩ и Китай за контрол на бъдещата ера, доминирана от AI
Въпреки че президентът на САЩ Джо Байдън и китайският лидер Си Дзинпин се съгласиха на среща през ноември 2024 г., че всяко решение, свързано с използването на ядрени оръжия, трябва да се контролира от хора, а не от изкуствен интелект, разговорите за сътрудничество между Пекин и Вашингтон не доведоха до съществени резултати.
Това е плашеща среда, в която няма решение, освен ако нациите не говорят помежду си за взаимна сдържаност, особено с обтегнатите отношения между САЩ и Китай. Но технологията може да е спасителният пояс, като се започне с най-революционната от всички: изкуственият интелект.
Може би подобно на военните симулации на Джордж Мейсън, новото поколение AI ще предложи решения за modus vivendi (мирно съжителство между две враждуващи страни), които хората изглежда никога не могат да достигнат.
Вече се води ожесточена битка между САЩ и Китай за контрол над бъдещата ера, доминирана от GPT. Въпреки че експертите не са напълно съгласни с това, бившият разработчик на OpenAI Леополд Ашенбренер предупреди, че "суперинтелектът", генериран от GPT, ще стане реалност до края на следващото десетилетие - през 2030-те години.
„Ако имаме късмет, ще бъдем в пълна надпревара с Китайската комунистическа партия; ако нямаме късмет, ще бъдем в пълна война“, предупреди Ашенбренер.
Други изследователи, като Нобеловия лауреат и „кръстника на изкуствения интелект“ Джефри Хинтън, казаха, че ИИ може да замени хората по много по-страшни начини, ако правителствата не предприемат регулаторни действия.
AI вече показа, че може да стигне до опасни заключения: например компания за AI наскоро беше съдена, след като чатбот каза на 17-годишен, че убийството на родителите му е разумен отговор на решението им да ограничат времето, прекарано от детето пред екрана на компютъра.
Дори докладът на Джордж Мейсън заключава, че екипът на AI "не е предоставил последователни и пълни отговори или препоръки на всички въпроси, което поражда опасения относно използването му за вземане на решения при кризи."
Въпреки това, ако се използва правилно, AI може да бъде много полезен инструмент. „Въз основа само на този резултат, бих казал, че изкуственият интелект може да бъде чудесен втори пилот за вземащите решения в областта на националната сигурност в бъдеще“, каза директорът на проекта Джафер.