Как Перперикон влезе тържествено през централния вход на Европейския парламент

Флагман в развитието на културно-историечския туризъм у нас

В светлината на инициативата “Нов Европейски Баухаус”

На 1 юни в сърцето на Европа в Брюксел се случи изключително важно събитие. В разкошната зала на Европейския парламент, наречена на името на видния българин Атанас Буров, бе организирана уникална изложба, показваща природните и културните чудеса на Източните Родопи. Събитието става под егидата на евродепутата от ДПС г-жа Искра Михайлова, а идеята е да бъде представено българското културно наследство в светлината на инициативата “Нов Европейски Баухаус”. 40 фотографии и 4-метров макет на Перперикон, създаден от колектива на прочутия специалист Съни Сънински, илюстрираха невероятното древно наследство на този райски български край.

На откриването присъстваха почти всички български и много чуждестранни евродепутати. Сред посетителите можеше да бъдат забелязани бившият лидер на ПЕС Сергей Станишев и Петър Витанов от БСП, Андрей Новаков и Андрей Ковачев от ГЕРБ, Илхан Кючюк от ДПС, Александър Йорданов от СДС и много други. Специални гости на събитието бяха евродепутатите г-жа Снежка Михайлович, шеф на “Еуропа Ностра” и г-н Маркос Рос Семпере, докладчик за инициативата “Нов европейски Баухаус”. Както е известно, “Европа Ностра” е европейският глас в опазване на културно-историческото наследство. Напоследък тази организация се интересува активно от бъдещето на българското културно - историческо наследство и възможностите за културен туризъм, пречупени през призмата на дигиталния свят. Инициативата “Нов европейски Баухаус” пък е екологичен, икономически и културен проект, който има за цел съчетаването на дизайн, устойчивост, достъпност, финансова достъпност и инвестиции, с оглед подпомагане на осъществяването на Европейския зелен пакт.

Специален гост на изложбата бе делегация от Бургас, водена от проф. Мария Нейкова, областен управител на Бургаска област и декан на Правния факултет към Бургаския свободен университет. Това не е случайно, защото в близко бъдеще се очертава перспективата за активно сътрудничество на Бургаска и Кърджалийска област в сферата на културно-историческия туризъм.

Изложбата бе открита от Негово превъзходителство г-н Румен Александров, Посланик на Република България в Европейския парламент. След него взеха думата проф. Николай Овчаров, ръководител на археологическите проучвания в Източните Родопи, кметът на град Кърджали г-н Хасан Азис и директорът на Регионален исторически музей в Кърджали г-жа Даниела Коджаманова. Те очертаха картината на проучванията в този район и невероятните възможности за развитие на културно-историческия туризъм в него. Отбелязаха, че Перперикон е флагман в развитието на този вид туризъм у нас, а разработената дестинация “Виа Родопика”, включваща такива обекти като самия Перперикон, светилището на Орфей при с. Татул, Момчилградско, Храма на Великата богиня-майка, средновековния манастир “Св. Йоан Продром” в Кърджали и уникалния етнографски комплекс Златоград, годишно привличат повече от половин милион туристи.

Гостите на събитието не скриха своето възхищение и отправиха много въпроси към организаторите. Особено ги изненада внушителния макет на Акропола на Перперикон, който по големина надхвърля размерите на макета на Европейския парламент, намиращ се в централното фоайе на сградата. Впрочем г-жа Искра Михайлова с чувство за хумор разказа как при монтирането на макета той не е успял да влезе през страничните коридори и е трябвало да бъде прекаран през централния параден вход на Европейския парламент. По този начин великият скален град Перперикон символично влезе тържествено в сърцето на Европа.

И наистина има за какво да се гордеем, защото Акрополът на Перперикон от III-VI в. е наистина едно уникално постижение на античната архитектура. Както е известно на животът на скалистия хълм възниква още преди седем хилядолетия, когато в зората на човешката история там е изградено важно светилище. То се развива и разраства векове наред, за да се превърне в известния в цялото Средиземноморие Храм на Дионис, споменат още от “бащата на историята” Херодот и от редица римски автори. От тях научаваме, че тук са идвали да получат предсказания за бъдещата си славна история Александър Велики и римляните преди да създадат своите империи.

Грандиозното светилище постепенно се превръща в огромен град. Апогеят му е през римската епоха, когато той обхваща площ от няколко хектара. До този момент археолозите са разкрили цялостно останките от Акропола - защитения с мощни крепостни стени през III в. главен квартал на Перперикон в най-високата част на хълма. През последните години започна проучването и на просторните южен и северен квартал, което продължава и в момента. Там също се откриват невероятни архитектурни руини от различни исторически епохи.

Акрополът на Перперикон изненадва с факта, че неговите архитекти и строители създават истински град в трудните планински условия. Те се опитват да изградят прави улици с площади, няколкоетажни обществени и жилищни сгради, красиви езически и по-късно християнски храмове. Неизвестните майстори са оформили съвършена система на оттичане на дъждовната и снежна вода, както и множество издълбани в скалата цистерни за съхранение на скъпоценната течност.

Именно това показва на зрителите макетът на античния Акропол на Перперикон. Община Кърджали има амбицията да финансира и създаването на друг макет, пресъздаващ средновековния облик на Перперикон. Както е известно, през VII-XIV в. градът продължава да е много важен обществен център и епископска катедра. За него нееднократно воюват България и Византийската империя, защото Перперикон се е намирал буквално на тяхната граница. А през 1361/1362 г. крепостта е превзета след тежка и кръвопролитна обсада от османските турци, които също са били привлечени от нейните богатства.
Двата макета ще намерят своето естествено място в централната зала на красивия Посетителски център на Перперикон, чието завършване по европейски проект предстои през това лято. В този прекрасен новоизграден дворец от мрамор и гранит хилядите посетители на скалния град ще могат да отдъхнат и да намерят пълна информация за неговата хилядолетна история, виждайки с очите си блясъка на неговата древна култура.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Проф. Николай Овчаров

Този уебсайт използва "бисквитки"