В края на миналия век пиянството е един от основните проблеми на Царска Русия и управниците са сериозно загрижени. Обявен е монопол върху търговията с алкохолни стоки и във всеки регион започва да се създават настойничества за народна трезвост. Тези попечителства, освен надзорни функции, имат и образователни задачи. Те обясняват на хората, че алкохолните напитки са вредни и в замяна на това предлагат всякакви забавления, които отвличат вниманието от пиянството, а също така се опитват да лекуват алкохолици. В Тула е създаден и комитет за настойничество на народната трезвост. Това се случва през 1901 г., организацията е оглавена от кмета на Тула Андрей Андреевич Любомудров.
Първите опити за лечение на алкохолизъм вече са предприети от лекари в Саратов и Киев, а след това и в Ярослав. Но в Тула за първи път към проблема се подхожда по-задълбочено. На 7 ноември 1904 г. тържествено е открит приюта за пияници, всъщност първия отрезвител в Русия. Освен лекарите от приюта и амбулаторията за пияни, в тази благородна кауза са ангажирани и свещениците на църквата „Свети Николай Чудотворец“ и доброволци. Издръжката на приюта е за сметка на градската хазна. Тя е натоварена със задачата да спаси тулските оръжейници, за да не замръзват пияни до оградите. Помощ е предоставена на всички лица, избрани от полицията или други служби или граждани, в тежко и безчувствено пияно състояние, които не могат да се справят без медицинска помощ.
По същото време в Тула към Народния дом е открита чайна, като алтернатива на заведенията за пиене. Първите подобрения в градската статистика за алкохолната част започват да се усещат в рамките на една година. Уличната смъртност "от пиене" намалява с 1,7 пъти. През първата година от дейността на приюта, изпълняващ ролята на изтрезвител, в него умира само един човек. Успешното излекуване според изчисленията е 60,72%. Първият тулски изтрезвител завършва работата си през 1917 година. 70 години по-късно, през годините на перестройката, борците за трезвост от епохата на Горбачов се връщат към това преживяване.