Президентът на Румъния Клаус Йоханис ще направи изявления за медиите в 19:00 часа местно време (съвпада с българското), съобщи президентската администрация, след като Конституционният съд отмени президентските избори.
Съдиите от Конституционния съд взеха решението, след като се събраха спешно в петък за консултации, в контекста на който са постъпиха голям брой нови искания за касиране на президентските избори. В исканията се цитират документи, разсекретени от Върховния съвет за отбрана на страната, според които кампанията на проруския кандидат Калин Джорджеску е резултат от оркестрирана манипулация извън страната.
Ето какво пише в решението на Конституционния съд на Румъния за отмяна на първия тур на президентските избори
„В заседанието на 6 декември 2024 г. Конституционният съд, за да осигури правилността и законосъобразността на изборния процес, упражни правомощията си, предвидени в чл. 146 буква е) от Конституцията и с единодушие на гласовете реши следното:
1. Съгласно чл.146, буква е) отменя целия изборен процес за избор на президент на Румъния, извършен въз основа на решение на правителството № 756/2024 относно определяне на датата на изборите за президент на Румъния през 2024 г. и Решение на правителството № .1061/2024 относно одобряване на календарната програма за извършване на необходимите действия за избор на президент на Румъния през годината. 2024 г.
2. Изборният процес за избор на президент на Румъния ще бъде възобновен изцяло, като правителството ще определи нова дата за избор на президент на Румъния, както и нова календарна програма за извършване на необходимите действия.
3. Това решение е окончателно и общообвързващо, публикувано е в Официален вестник на Румъния, част I, и е публично достояние
Аргументите, поддържани в обосновка на решението, постановено от Пленума на Конституционния съд, ще бъдат представени в съдържанието на решението, което ще бъде публикувано в Официален вестник на Румъния, част 1.
Отделът за външни връзки, връзки с печата и протокол на Конституционния съд, се казва в прессъобщение, изпратено от ЦКР“, се казва в съобщението.
Решението идва, след като президентът на Румъния Клаус Йоханис се съгласи с разсекретяването, съгласно закона, по искане на издаващите институции, на информацията, представена от службите на 28 ноември.
От службите уточняват, че Джорджеску Калин е декларирал пред румънския избирателен орган „нула леи бюджет за предизборната кампания“, т.е. че не е похарчил никаква сума.
Въпреки това беше идентифициран потребител на тази мрежа, който "направи дарения за над един милион евро".
Румънският телевизионен канал Pro Tv припомни кои са държавите, в които президентските избори са били отменяни
Украйна – изборите през 2004 година
Президентските избори в Украйна се проведоха на 31 октомври, 21 ноември и 26 декември 2004 г. Това беше четвъртият тур на президентските избори в Украйна след независимостта от Съветския съюз.
Лидерът на опозицията Виктор Юшченко и действащият премиер Виктор Янукович от Партията на регионите влязоха във втори тур на изборите. По-късно Върховният съд на Украйна постанови, че изборите са били помрачени от широко разпространено фалшифициране на резултатите в полза на Янукович.
Съгласно избирателния закон на Украйна, за избор на президент се използва система от два тура, при която кандидатът трябва да получи мнозинство (50% или повече) от общия брой подадени гласове. Първият тур на гласуването се проведе на 31 октомври. Тъй като нито един кандидат не получи повече от 50% от всички подадени гласове, на 21 ноември беше проведен балотаж между двамата кандидати с най-много гласове, Юшченко и Янукович. Според официалните резултати на Централната избирателна комисия, обявени на 23 ноември, вторият тур е спечелен от Янукович. Резултатите обаче бяха оспорени от Юшченко и неговите поддръжници, като много западни наблюдатели твърдяха, че изборите са фалшифицирани.
Последвалите събития доведоха до политическа криза в Украйна, последвана от протести, наречени "Оранжева революция". Протестиращите поискаха повторение на втория тур. На 3 декември Върховният съд на Украйна обяви резултатите от втория тур на гласуването на 21 ноември 2004 г. за невалидни и нареди повторни избори.
Подновяването на гласуването се състоя на 26 декември. Виктор Юшченко беше обявен за победител с 53% от гласовете срещу 44% за Янукович. Западни наблюдатели съобщиха, че повторението се смята за "по-честно" от предишните избори.
Австрия – изборите през 2016 година
Първият тур на президентските избори се проведе в Австрия на 24 април 2016 г., като вторият тур се проведе на 22 май 2016 г. Резултатите от втория тур обаче бяха анулирани и на 4 декември 2016 г. беше проведен нов вот.
На първия тур на изборите най-много гласове получи Норберт Хофер, кандидат от Партията на свободата на Австрия (FPÖ). Александър Ван дер Белен, независим кандидат, е втори. Кандидатите на двете управляващи партии, Социалдемократическата партия и Австрийската народна партия, се класираха четвърти и пети, зад независимата Ирмгард Грис, която остана трета, което доведе до правителствена криза и оставката на канцлера Вернер Файман. Тъй като нито един кандидат не получи мнозинство от гласовете, Хофер и Ван дер Белен влязоха във втория тур през май. На балотажа Ван дер Белен победи Хофер на 23 май 2016 г., след като бяха преброени гласовете по пощата.
На 1 юли резултатите от втория тур на гласуването бяха анулирани, след като резултатите в 20 от 117-те административни области бяха оспорени, а Конституционният съд на Австрия установи, че австрийският избирателен закон е нарушен в 14 от тях. Съдът установи, че повече от 77 900 гласа по пощата са били преброени твърде рано, но няма индикации, че гласовете са били манипулирани с измама. Вторият кръг беше насрочен за 2 октомври, но беше отложен за 4 декември 2016 г.
Ван дер Белен в крайна сметка спечели втория тур на изборите с 53,8% от гласовете. Хофер призна победата си от Ван дер Белен, когато резултатът стана ясен малко след затварянето на избирателните секции. Ван дер Белен положи клетва като 12-ия президент на Австрия на 26 януари 2017 година.