Усещането за сухота в очите може да е много неприятно. Обикновено е свързано със сърбеж, дискомфорт или сякаш има песъчинки в очите. Има различни начини как да се облекчи това състояние. Може да си направите компрес върху очите с отвара от шипка или лайка, с която бихте могли да направите и промивка, като мигате в чашка. Бихте могли да си вземете капки или разтвор, който да капвате и да облекчите състоянието им.
Полезни са и упражненията за очите, като е препоръчително да се пие повече вода и да се обърне внимание на причините, които предизвикват сухота. Това може да е свързано с въздуха, но и с възпаление, замърсяване на очите или най-често напоследък - с дългото взиране в екрана на телефона или лаптопа. С това не се изчерпват причините и начините за справяне със сухите очи.
Изследователи от Държавния университет "Стивън Ф. Остин" правят проучване върху микробиомата на очите и нейното влияние върху сухотата на очите. Оказва се, че има разлики в комбинацията от микроби в здравите очи и тези, които са сухи. Проучването е представено на наскоро проведена среща на Американското дружество по биохимия и молекулярна биология.
В човешкото тяло има няколко места, където има микробиома. Сред тях са червата, кожата, носа, устата, очите и ушите. Очната микробиома представлява сбор от бактерии и микроби, които са разположени върху конюнктивата и роговицата на окото. Конюнктивата е тънката, прозрачна мембрана, покриваща бялата част на очите, а роговицата е прозрачната, куполообразна обвивка на предната част на окото.
Проучването показва, че когато има промяна в микробиомата на червата, чрез кръвопотока може да се промени и микробиомата на други места в човешкото тяло. Това може да стане включително в очите, където да са открият едни и същи микроби, подобно на тези в червата.
В изследването се включват 30 участника. Анализите показват, че видовете бактерии Streptococcus и Pedobacter са доминиращи при микробите в очните микробиоми на участниците в проучването със здрави очи. Докато при участниците със сухи очи, учените отбелязват, че видът бактерии Acinetobacter преобладават.
Учените се надяват наблюденията им да помогнат да се разработят лекарства и терапии, които биха могли да помогнат за по-лесно справяне с горепосочения проблем в очите. Важно е да се отбележи, че за доброто здраве на очите е необходимо да се обърне внимание и на цялостното здраве на организма, чистотата му и специално да се има предвид връзката с чревната микробиома.