Повече от 10 години МВР прилага закона избирателно
Електронните фишове падат в съда, но собствениците трябва да водят дела
Обещавали да няма дискриминация
Пътната полиция продължава да издава електронни фишове за превишена скорост на шофьори на частни линейки, независимо че са автомобили със специален режим на движение. В същото време фишове се анулират или не се издават, ако е видно, че линейките са към държавните центрове за спешна медицинска помощ.
Това избирателно прилагане на Закона за движение по пътищата (ЗДвП) трае повече от 10 години, откакто има радари с камери и фишове по снимки. На два пъти - през 2013 г. и през 2018 г., от МВР обещавали да махнат двойния стандарт за държавни и частни линейки. Предложен бил и специален текст за промяна на ЗДвП, но той така и не стигнал до парламента, разказаха пред “Труд news” бивши шефове от КАТ.
“Идеята беше да не се издават електронни фишове за скорост на линейки при две условия, без значение дали моторното превозно средство е държавна или частна собственост. Първото бе в талона му да пише, че е автомобил със специален режим - това значи да е оборудван със светлинни и звукови сигнали и на компютъра в КАТ да се вижда, че има такава регистрация. А второто условие беше на снимка да личи, че кара с включена сигнализация и ползва предимство”, обясни полицейски началник с 32-годишен стаж.
Законът обаче досега е непроменен и шофьорите или собствениците на частни линейки трябва да обжалват електронните си фишове в районните съдилища, което за тях е дискриминация, защото не се отнася до колегите им от държавния сектор.
Сайтът “Марица” публикува днес решение на Районния съд в Пловдив, с което се отменя електронен фиш за 400 лева, издаден на линейка, снимана с превишена скорост от 37 км/ч през юли 2020 г.
“Това нарушение беше по време на ковида. Тогава имаше много случаи, точно в пика на пандемията. Обадят се, бързаме, караме”, коментира пред сайта Георги Георгиев, управител на частна фирма за медицински транспорт. Само неговите линейки, които возят болни из цяла България и в чужбина, са глобявани над 30 пъти и той трябва да води дело за отмяна на всеки от фишовете.