Докато съм министър, няма да позволя да се бърка в носа на децата
Ако родителите са съгласни и Министерство на финансите осигури средства, до 10 дни можем да въведем щадящи за децата тестове. Това каза служебният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров на срещата при президента във връзка с бума на Covid-19 в страната. Радев попита министрите Денков и Кацаров как ще осигурят възможността децата да могат да ходят на училище при високото ниво на заболеваемост в страната.
Кацаров отговори, че трябва да се подходи на етапи и децата от 1-ви до 4-ти клас да са първи. „Бихме могли да осигурим тестове. Аз докато съм здравен министър, няма да позволя да се бърка в носа на децата. Има щадящи тестове, основани на отделяне на слюнка, без да се наврежда. Ако родителите са съгласни, това е начин да се осигури безопасна среда“, посочи министърът.
„Ако се установи, че дете е с положителен тест, няма да се стига до карантиниране на паралелка. Учителите, които влизат в час, трябва да се гарантира, че не са носители на вируса. Ако се осигурят средства от Министерство на финансите, за 7 до 10 дни е реалистично това да влезе в сила и да можем да върнем децата от 1-ви до 4-ти клас в училище“, допълни той.
Нашият подход със сертификатите е безалтернативен, категоричен е Стойчо Кацаров. „Освен че е щадящ икономиката и живота на хората, има и предимството, че може да даде трайно решение. Той може да прекъсне епидемичната верига, ако мерките се спазват от нашите сънародници, но ще даде и трайното решение“, посочи служебният здравен министър.
„Този подход в момента е безалтернативен. Има критики, че само 20 или 25% от населението са ваксинирани и затова не била подходяща мярката. Напротив – подходяща е. Коя мярка е по-подходяща? Локдаун и след няколко месеца пак локдаун? Това е единственият начин, по който може да излезем от ситуацията, ако нашето общество се мобилизира като цяло. Призовавам за такава мобилизация“, заяви той.
По думите му въпросът за антителата се обсъжда непрекъснато. Той уточни, че са правени и две национални проучвания за броя на хората, които са преболедували, но не са регистрирани като преболедували. „Това е около една пета – една шеста от регистрираните в системата. Вероятно голяма част са прекарали безсимптомно. Световен проблем е трябва ли да бъдат признати, защото признаването им погрешка може да доведе до проблеми в прекъсването на вълната. Този въпрос за това дали антителата могат да се приемат като условие за това да живееш и работиш в безопасна среда се обсъжда и в ЕК. Надявам се в кратки срокове да имаме дефинитивно решение на въпроса. В тази ситуация на много висок брой заразени хора и близо до изчерпване на капацитета на болниците трябва да сме много предпазливи и консервативни при прилагането на такива методи“, допълни Кацаров.