Клеопатра – тайните на кралицата на Нил

Клеопатра е кралицата на Птолемеевото царство на Египет и последният действащ владетел. Тя  остава една от най-интригуващите и запомнящи се жени в историята. Известна с любовните си връзки с Марк Антоний и Юлий Цезар, Клеопатра често е описвана като съблазнителка,  завоювала сърцата и леглата на могъщи мъже. 

Въпреки безспорните ѝ постижения, историческите разкази я дискредитират, омаловажават успеха ѝ и силно преувеличават нейната недискретност. Общата представа за Клеопатра, представена в древните римски текстове и популяризирана в съвременните медии, е тази на изкусителка, която използва сексуалните си таланти, за да спечели политическо предимство.

Клеопатра обаче доказва, че жените са способни да управляват нации и че могат да го правят с интелигентност, грация, а понякога и бруталност. Нека видим обаче някои изненадващи тайни за кралицата блудница на Нил.

1. Дете на брат и сестра

Подобно на много владетели на древен Египет и Клеопатра е плод на кръвосмешение. Членовете в династията на Птолемеите често се женят помежду си, с цел да опазят чистотата на кръвната линия и трона. Повече от дузина от предците на Клеопатра са сключвали брак със свои братовчеди или братя и сестри и е възможно собствените ѝ родители да са били брат и сестра. В следствие на тази традиция, Клеопатра се омъжва за двама от своите братя, всеки от които има ролята на неин церемониален съпруг и сърегент в различни периоди от нейното управление.

2. Клеопатра убийцата

Първият съпруг на Клеопатра e Птолемей XIII: когато се женят тя e на 19, а той на 10 години. Като се има предвид, че царят е на такава крехка възраст, Клеопатра умело управлява вместо него. Впоследствие обаче съпругът-брат изгонва Клеопатра от Египет и тя е изпратена в Сирия. Невъзмутима, Клеопатра събира армия, за да се върне обратно в Египет и да се бори с брат си за трона. Юлий Цезар се намесва в плана на египетската царица и се влюбва в Клеопатра, а Птолемей XIII загива в битката при Нил. Смърт, за която има свидетелства, че не е инцидент, а добре координирано умишлено убийство. Познайте от кого?!

За Клеопатра тронът е по-важен от всичко, дори и от семейните ценности, ето защо тя се омъжва и за втория си брат Птолемей XIV, който тогава е на 12 години. Клеопатра не обича да дели властта с никой, било то с брат ѝ-съпруг. През този период Клеопатра и Цезар изживяват страстна афера, а резултатът е раждането на техния син Цезарион. През 44 г. пр.н.е., само три години след като се жени за сестра си, Птолемей XIV е убит по заповед на Клеопатра, за да разчисти пътя за новия съуправител - Цезарион. А дали смъртта на Птолемей XIV е случайност? Смята се, че Клеопатра е убила брат  си като го е отровила – нещо, което изглежда като навик за нея. 

3. Жива богиня

Клеопатра вярва, че е жива богиня и често използва хитри похвати, за да ухажва потенциални съюзници и да затвърждава божествения си статус. Известен е пример за нейния усет към драматичното, когато през 48 г. пр.н.е.,когато Юлий Цезар пристига в Александрия по време на враждата ѝ с брат ѝ Птолемей XIII. Знаейки, че силите на Птолемей ще осуетят опитите ѝ да се срещне с римския генерал, Клеопатра се увива в килим – според някои източници ленен чувал – и се вмъква в личната му квартира. Цезар е заслепен от вида на младата царица в нейното царско облекло и двамата скоро стават съюзници и любовници.

4. Красотата ѝ е продукт на римска пропаганда

Макар в съзнанието на всеки от нас да изниква портрет на изумително красива царица, всъщност няма доказателства сред древните историци, че Клеопатра е била велика красавица. Съвременните визуални източници показват Клеопатра с голям заострен нос, тесни устни и остра, издадена брадичка. Нейната репутация на опасна и съблазнителна изкусителка всъщност е творение на врага ѝ Октавиан. Римските историци я описват като блудница, която използва секса и обаянието си, за да постига целите си.

5. Отговорна е за високосната година

Клеопатра е отговорна за един объркващ феномен, с който се сблъскваме и днес. По време на връзката на Клеопатра с Цезар тя го запознава със своя астроном Сосиген от Александрия. Именно Сосиген предлага идеята за високосните години. Цезар възприема идеята и реформира римския календар през 45 г. пр.н.е., а египетският календар го последва. Всички онези от вас, родени на 29 февруари, които празнуват рождения си ден веднъж на четири години, могат да „благодарят“ на нея.

6. Монети с нейния лик

Клеопатра е единствената царица на Птолемеите, която сече монети със собственото си изображение върху тях. Бронзовите и сребърните монети, изобразяват млада жена с кожа без бръчки, малка брадичка, плътни устни и големи очи. Монетите са изсечени от зелен малахит и олово.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Валерия Жечева

Този уебсайт използва "бисквитки"