Махат и партийната субсидия
Гласуват за активна регистрация на българите в чужбина
Президентът ще определя мандатните райони, те ще са 240 на брой
От ГЕРБ ще изпълнят предизборното си обещание и още тази седмица ще внесат в парламента отново ключовите промени за изборите, с които да бъде въведен мажоритарният вот. “След като 2,5 млн. българи са гласували за референдум с тези правила за въвеждането на мажоритарна система, ние ще се съобразим с тези български граждани. Предлагаме законопроект, в който ще бъде заложена изцяло мажоритарна система”, заяви пред “Труд” председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов. И поясни, че това ще стане веднага след като Народното събрание гласува в сряда съставите на 23-те парламентарни комисии. И припомни, че още по време на предизборната кампания темата е била приоритет на ГЕРБ. От мнозинството са категорични, че внасянето на законопроекта не се прави заради започналите протести на Слави Трифонов. От своя страна бъдещият председател на правната комисия в парламента Данаил Кирилов (ГЕРБ) уточни, че отново на обсъждане ще бъде поставен законопроектът, който съпартийците му са внесли в 43-тото народно събрание. Но тогава текстовете не срещнаха подкрепа сред останалите политически партии още в комисия.
“Основните идеи са територията на страната да се раздели на 240 многомандатни избирателни района, а всеки от тях да е с отделна 13-членна избирателна комисия”, припомни Кирилов. Предложението е районирането да бъде одобрено с указ на президента. Целта е държавният глава като независима институция да бъде арбитър, а не районите да се определят от орган или структура, които са под конюнктурно влияние.
Кирилов отбеляза, че до момента между ГЕРБ и президента Румен Радев не е имало разговори в тази посока, но “би било добре да се проведат такива”. Кирилов поясни, че за разделянето на районите президентът ще може да ползва цялата администрация на държавата, включително служба ГРАО, Националния статистически институт, ЦИК.
По отношение на българите в чужбина ГЕРБ настоява за активна регистрация на сънародниците ни по време на избори. “Така за пръв път ще имаме достоверност и верификация на избирателните списъци”, обясни Данаил Кирилов. И още: “Гласовете на сънародниците ни в чужбина ще се отчитат по техния постоянен адрес в България, което в една значителна степен ще наложи и по-модерните методи за гласуване - машинното или електронното дистанционно гласуване.”
Данаил Кирилов поясни, че в т.нар. технически промени ГЕРБ оттегля “празния стол” от първоначалния си законопроект. Народният представител припомни, че в миналото Народно събрание той и колегите му са предложили мястото на депутат, който стане министър, да остава празно и да се провеждат нови частични избори. “Този проблем обаче остава висящ и ще трябва да му намерим решение между първо и второ четене”, предупреди Кирилов.
Към момента от ГЕРБ нямат подкрепа за законопроекта от коалиционните си партньори “Обединени патриоти”. Но това не би било изпитание за новата управляваща коалиция. “Ще отправим покана за подкрепа от всички парламентарни групи”, каза Данаил Кирилов. Той коментира, че от ГЕРБ предлагат и нулева субсидия за партиите. Така на практика 2 от въпросите в референдума - мажоритарната система и финансирането на партиите - влизат на дневен ред в парламента.