Повишението на местните данъци, такси и цени на услугите е неизбежно. Около тази болезнена истина се обединиха всички кметове от Югозападна България, които тази седмица отново дебатираха проблема с отпадъците, данъците на недвижимите имоти и автомобилите, информира БНР. Държавата от години е абдикирала от тези болезнени въпроси и е оставила проблема в ръцете на местната власт, което ще рефлектира и върху хората. Тази теза на кметовете потвърждават и водещи професори в сферата на финансите и макроикономиката.
Около 30% трябва да се увеличи такса смет, за да покрие част от дефицита на общините, които всяка година дофинансират тази услуга и това е най-тежкото разходно перо, категорични са кметовете. Към тази група спадат и новите данъци на имотите, на автомобилите, синята зона.
Кметът на Благоевград Методи Байкушев вече направи предложения за промяна на местните данъци, такси и цени на услугите, които са публикувани на сайта на Общината за обществено обсъждане. Туристическият данък и зоните за платено паркиране се увеличават два пъти.
Данъчните оценки на жилищните и бизнес имоти са неадекватни на реалната им стойност. Там обаче има друг проблем, призна кметът на Благоевград.
Социалната поносимост от повишаване на местните налози ще е един от големите проблеми, призна Методи Байкушев, но този ресурс ще се върне към хората, категоричен беше той.
Политически популизъм и закъсняла държавност - така коментира проблемите на местната власт и на обществото един от водещите у нас финансисти и макроикономисти - проф. Ганчо Ганчев, преподавател в Югозападния университет.