Книгата „Търновски светци и духовни водачи“ на проф. Пламен Павловn разказва за облика на Велико Търново като вековна духовна столица

„Търновски светци и духовни водачи“ е най-новата книга на проф. Пламен Павлов, която бе представена на 10 декември при голям интерес. Събитието бе част от културния календар на Велико Търново в навечерието на Рождество Христово. 

В книгата историкът, медиевист и почетен гражданин на старопрестолния град разказва за светците и личностите, през чиито култ се изгражда обликът на Търновград като вековна духовна и свещена столица с богат сакрален пантеон, средище на Българската патриаршия с трайни следи в историята на българската църква, култура и духовност. 

Проф. Пламен Павлов описва малко известни факти и нови моменти в почитта към небесните покровители на Старата столица и България още от времето на Асеневци. Авторът разказва както за известни, но и за забравени светци, чиито мощи са пазени в средновековните търновски храмове.

„Търновски светци и духовни водачи“ е поредният труд на проф. Пламен Павлов, доказващ неговия огромен принос към изследването на българската история, коментираха Нелина Църова, директор на дирекция „Култура, културно-историческо наследство, празници и фестивали“ и проф. д-р Николай Кънев, заместник-ректор на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. 

Проф. Пламен Павлов е автор е на повече от петстотин книги, учебници, студии, статии, отзиви и рецензии в научната периодика, както и на стотици научнопопулярни статии, публицистика, поезия. Сценарист и консултант на редица документални филми. Консултант на постановките на Софийската опера и балет на оперите „Борислав" (Маестро Георги Атанасов) и „Борис Годунов" (Модест Мусоргски) с реж. акад. Пламен Карталов, както и „Св. св. Кирил и Методий" (Живка Клинкова) с реж. Вера Петрова.

Проф. Пламен Павлов е сред радетелите за признаването на Велико Търново за историческа и духовна столица на България и е част от инициативния комитет, внесъл предложението в 44-о Народно събрание. За приносите си в проучването и популяризирането на българското минало е удостоен с редица награди, вкл. орден „Св. св. Кирил и Методий" (I степен).

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Веселина Ангелова, "Труд news", Велико Търново

Този уебсайт използва "бисквитки"