Ковид, грип и RSV вирус удрят Великобритания, властите обмислят локдаун

Великобритания регистрира най-високия седмичен брой на заразените с коронавирус от юли, показват данни на правителството от събота, оповестени от Ройтерс. Само ден по-рано премиерът Борис Джонсън омаловажи перспективата за завръщане към локдаун.

През последните седем дни 333 465 души са дали положителна проба за коронавирус или с 15% повече от предишната седмица. Това е най-високият брой от 21 юли. В събота за едно денонощие бяха отчетени 44 985 нови случая.

Смъртните случаи са се увеличили с 12% през последната седмица, а общият брой на починалите от Covid-19 в Обединеното кралство е 139 461 - вторият най-висок брой в Европа след Русия. Вчера в страната са регистрирани 135 починали от Covid-19.

Въпреки че ваксинациите и подобреното лечение са намалили рязко смъртните случаи в сравнение с предишните вълни, болниците вече са под натиск, а смъртността в страната е значително по-висока в сравнение с много от европейските страни.

Медицински експерти на правителството заявиха в петък, че трябва да бъдат направени приготовления за евентуално връщане на мерки за забавяне на разпространението на заболяването като работа от къщи, защото навременните мерки биха ограничили нуждата от по-сурови ограничения по-късно.

Борис Джонсън обаче заяви, че не очаква връщане на локдауна. "Не виждаме нищо, което да показва, че има такава вероятност", каза той в петък.

Според The Guardian обаче, правителството активно обмисля затягане на мерките, наричано неофициално "план Б“, след като учени предупреждават за „троен удар“ от респираторни заболявания тази зима - ковид, грип и респираторен синцитиален вирус (RSV), който причинява подобни на настинка симптоми, но може да бъде сериозен за деца и възрастни хора.

"План Б" предвижда въвеждането на ваксинационни паспорти и задължително носене на маски на закрити обществени места.

Д-р Катрин Хендерсън, президент на Кралския колеж по спешна медицина, заяви по Sky News, че отделенията за спешна помощ във Великобритания са „ужасно място“. Попитана дали смята, че медиците там ще могат да се справят през зимата, тя каза:

"Ние вече се борим да се справим. Това не е нещо, което предстои през следващите няколко месеца. Вече сме в едно ужасно място, където имаме големи опашки от линейки и болни хора, чакащи в тези линейки". По думите й, британската спешна помощ е била претоварена и преди пандемията: „Не влязохме в пандемията като едно страхотно място. Още тогава нямахме достатъчно легла".

Проф. Адам Фин, член на Съвместния комитет по ваксинация и имунизация (JCVI), предупреди, че ваксините няма да бъдат достатъчни, за да държат разпространението на вируса под контрол. „Те имат ефект, но сами по себе си няма да са достатъчни в момента. Хората трябва да продължават да полагат усилия да избягват контакт, да избягват предаване", заяви той. 

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"