Кои са най-скъпо продадените бутилки уиски в света

Когато говорим за хубави и отлежали питиета, безспорно всеки има своя вкус. Едни си падат по горещия ром, други по изтънчените нотки на уискито, а трети по пенливата сладост на шампанското. Колекционерите на уиски обаче се водят при избора си не толкова от аромата и вкуса напитката, колкото от това колко рядка е бутилката, възрастта на съдържанието, вида на отлежаване, реномето на производителя, дали инвестицията е добра и, естествено, от цената. Ето и класация на бутилките уиски, които предизвикаха с продажбата си не само най-голям интерес, но и накараха купувачите си да се разделят с баснословни суми.

7. Червената колекция на Macallan - 975 756 долара

Почетното седмо място в класацията заема червената колекция на шотландската дестилерия Macallan. Всъщност, оказва се, че брандът е сред най-ценените в света на уискито. Предварителната оценка на аукционната къща Сотбис за колекцията от 6 редки питиета на производителя бе 259 хиляди щатски долара. Пуснатите в продажба едва два комплекта обаче предизвикаха интереса на колекционерите от цял свят и в процеса на наддаване цената на колекцията се повиши близо 4 пъти, за да се продаде в крайна сметка колекцията през 2020 г. срещу 975 756 щатски долара.

The Macallan Red Collection включваше две от най-старите питиета, пускани някога от дестилерията – 74-годишно и 78-годишно. Освен това всички бутилки се различаваха от стандартните си версии и по етикетите, рисувани специално за случая от испанския художник Хави Анарес.

6. Колекцията Macallan Lalique Six Pillars - 993 000 долара

Колекцията Macallan Lalique Legacy е набор от шест кристални гарафи с един от най-редките малцове на дестилерията на възраст от 50 до 65 г. Стъклените произведения на изкуството, в които са затворени напитките, са дело на френския производител на стъкло и бижутерия Lalique. Колекцията е поместена за съхранение в уникален шкаф от абанос. Като екстра към цялостното предлагане са 6-те миниатюри и шест чифта очила Lalique Macallan. Ценител плати за колекцията през април 2017 г. 993 000 долара.

5.The Macallan Peter Blake 1926 - 1,04 млн. долара

Бутилката е напълнена от може би най-прочутата бъчва с уиски на дестилерията, която очевидно знае как да продава продуктите си. Беруто с номер 263 е напълнено през 1926 г. и уискито в него отлежава 60 години до 1986 г. След това съдържанието й е разпределено между едва 40 ексклузивни бутилки. 24 от тях са декорирани с етикети на известни художници, като всеки е оригинален. През 1993 г. шотландската дестилерия обединява сили с изпълнителя Питър Блейк, който е по-известен с дизайна на обложката на албума на The Beatles 'Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Тогава на пазара са пуснати 12 от общо 40-те бутилки от питието.

През май 2018 г. една от бутилките от тази колаборация The Macallan Peter Blake 1926 60 Year Old се продава на търг в Хонг Конг срещу 1,04 млн. долара.

4. The Macallan Valerio Adami 1926 – $1.07 млн. долара

Всъщност от 60-годишната серия на шотландската компания от прословутата бъчва номер 263 се е продала и малко по-скъпо - срещу 1,07 млн. долара през 2020 г. Тя обаче е от друга серия на сътрудничество – с италианския художник Валерио Адами. Етикетът върху бутилката с ценното питие изобразява гола фигура, която се възхищава на друго шише от прочутата серия на Macallan. Говори се, че една от 12-те бутилки с рисунката на Адами е била унищожена при земетресение в Япония и това я е направило още по-желана от ценителите.

3. Пълната серия карти на Hanyu Ichiro - 1,52 млн. долара

Пълната корекция на японската дестилерия Hanyu - Ichiro през 2020 г. се продаде срещу 1,52 млн. долара. Колекцията включва 54 бутилки с уиски, като етикетът на всяка една от тях представлява игрална карта от колода. Идеята за създаването на тестето е на внука на създателя на дестилерия Hanyu - Isouji Akuto. Когато компанията, основана през 1941 г., решава да прекрати дейността си през 2000 г., внукът на основателя избира измежду 400-те непродадени и съхранявани с десетилетия бъчви с уиски съдържанието на всяка една от бутилките – карти. И ги пуска на пазара по една между 2005 г. и 2014 г. Впоследствие обаче печели значително повече при пускането им като колекция за ценители.

2. The Macallan Michael Dillon 1926 60 Year Old - 1,53 млн. долара

На второ място в класацията ни отново се срещаме с прочутото 60-годишно уиски на шотландска дестилерия Macallan от бъчва 623. Този път обаче тя е произведена в сътрудничество с ирландския художник Майкъл Дилън. Единствената по рода си бутилка е пусната през 1999 г. и изобразява скъпата великденска къща Елчис на имението Macallan Speyside. Всъщност още преди да бъде пусната на пазара бутилката е купена от лондонския универсален магазин Fortnum & Mason. Тя вижда бял свят, когато през 2018 г. се предлага на аукцион на Кристис в Лондон. Бутилката намира своя нов притежател срещу 1,53 млн. долара.

1. Macallan Fine and Rare 60 Year Old - 1,9 млн. долара

И може би за никой, който е успял да прочете този текст до края, вече не е тайна, че първото място в класацията отново е окупирано от шотландската дестилерия с нейното Macallan Fine and Rare 60 Year Old. През 2019 г. на търг на Сотбис за нея са заплатени умопомрачителните 1,9 млн. долара. Смята се за баща-основател на поредицата The Macallan Fine and Rare - колекция от 57 реколти едномалцови уискита, произведени от дестилерията в продължение на осем десетилетия - която остава най-желаната колекция уиски и до днес.

Смята се, че всичките 14 бутилки от The Macallan Fine и Rare 60-годишни се намират в частни колекции.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Наталия Малчева

Този уебсайт използва "бисквитки"