Докато вариантът на коронавируса Омикрон вече се разпространява в по-голямата част от света, а инфекциите се увеличават и с това се връщат ограничителните мерки и задължителното представяне на covid паспорт, научните организации продължават да изследват ефектите от ваксините срещу нови варианти на вируса.
Според последното изследване от Oregon Health & Science University (САЩ), хора, които вече са ваксинирани срещу COVID-19, но по някаква причина са се разболели впоследствие, могат да разчитат на значително увеличаване на имунния отговор към вируса и неговите нови варианти, т.е генерират свръхимунитет, пише испанското издание Mundo Deportivo.
Авторите на изследването увериха, че този имунен отговор „вероятно ще бъде много ефективен срещу други варианти, тъй като вирусът продължава да мутира“. „Не можете да получите по-добър имунен отговор от този. Тези ваксини са много ефективни срещу сериозни заболявания. Нашето проучване предполага, че лицата, които са ваксинирани и след това са изложени на инфекция, имат свръхимунитет“, каза водещият автор на изследването д-р Фикаду Тафес.
За да се проведе това проучване, са сравнени кръвни проби, получени от общо 52 души, които са били инокулирани с ваксината Pfizer и които впоследствие са се включили доброволно в изследването. От тях 26 души са идентифицирани с леки инфекции след ваксинация.
Авторите на изследването, установяват, че сред случаите на инфекции при ваксинирани, потвърдени чрез секвениране, 10 съответстват на силно заразния делта вариант, девет не са делта и седем са неизвестни варианти.
Те също така откриват, че антителата, измерени в кръвните проби от случаите на пробив, са повече и много по-ефективни от антителата, генерирани две седмици след втората доза от ваксината Pfizer. Следователно, от това следва, че всяко предизвикателство след ваксинация служи за засилване на имунния отговор към вируса, включително – и към неговите варианти.
Учените правят извод, че инфекциите с вариант на омикрон ще генерират еднакво силен имунен отговор сред ваксинираните хора.