Кантора “Тодоров” с договори за милиони
От ДКК дублираха платени юридически услуги
Контрактът е подписан с Николай Лазаров чрез връзката на Кирил Петков с Ваня Караганева
Освободената шефка на Държавната консолидационна компания (ДКК) Ваня Караганева още в първите дни на поста си сключва втори, дублиращ договор за юридически услуги с кантората на адвокат Иван Тодоров на стойност 1 120 000 лева. Контрактът е подписан с Николай Лазаров, който работи в кантората “Георгиев, Тодоров и Ко” Протежетата на Кирил Петков по линия на държавните дружества подготвят нови консултантски договори с кантората - “Георгиев, Тодоров и Ко”.
Схемата разкрива Любомир Талев от ГЕРБ: Кирил Петков и Асен Василев в качеството им на министри нареждат на Българската банка за развитие, чийто принципал се явяват, да сключи договор за шестцифрена сума с адвокатското дружество Георгиев, Тодоров и Ко, което източници от публичното пространство свързват със “Сиела норма” АД - фирмата, която отговаря за закупуването, доставката и поддръжката на машините за гласуване.
“В резултат на произведените в условията на задължително машинно гласуване избори политическият проект ПП става първа политическа сила, а Кирил Петков и Асен Василев отново ще бъдат министри. Кръгът е затворен. Уникална промяна! #БратствотоНаПочтените, посочва още Любомир Талев.
Отделно, в Българската банка за развитие (ББР), където Кирил Петков назначи свои хора, се подготвя сключването на нов договор за юридически услуги, на стойност 600 000 евро. Подозренията са, че отново кантората на Тодоров ще сключи договора, или в краен случай ще бъде с адвокатска кантора, в която е работила съучредителката на “Да, България”, заедно с Кирил Петков и негова близка сътрудничка - Лена Бориславова.
Дясната ръка на Петков беше назначена също като консултант в ББР на заплата от 15 000 лева на месец.
Ваня Караганева също е изключително близка до семейството на Кирил Петков.
В ББР раздавали космически заплати, а активите спадат с 500 млн.
Шефът Цанко Арабаджиев вземал поне 40 000 лева, изчислиха от ГЕРБ
Големият въпрос е къде са парите
Важният въпрос е как се управлява и как функционира ББР, заявиха на извънредна пресконференция от ГЕРБ.
Активите на Българската банка за развитие (ББР) са спаднали с 500 млн. лв., а директорът Цанко Арабаджиев, който е известен с увлечението си по покер турнирите, вероятно взима 45 000 лв. месечно. Тази информация изнесоха депутати от ГЕРБ на извънредна пресконференция в централата на партията. Георг Георгиев припомни, че на 7 юли Кирил Петков е коментирал темата с ББР и заплатите, които са получавали директорите в банката. “Интересно е сега, след като “промяната” се случва, в ББР е факт, дали същите междуметия предизвикват у господин Петков заплатите на настоящото ръководство”, попита Георгиев и посочи, че Цанко Арабаджиев за месеците август и септември е получил по 17 000 лв. за заплати, а освен това, си е разписал месечни бонуси в размер на 2000 лв.
Юристът Любомир Талев изчисли, че Арабаджиев получава и друга заплата и така месечно си докарвал над 40 000 лв. Всички останали трима директори в борда на ББР получавали заплати от банката, като не пропуснали да се назначат и в дъщерните дружества на институцията, откъдето получавали по още една заплата. По-важният въпрос е как се управлява и как функционира ББР, посочиха от ГЕРБ и отбелязаха, че спадът в активите на банката е притеснителен.
“За последната половин година активите на банката не просто не са се увеличили, а имаме спад от почти половин милиард лева. Сериозни спадове има в почти всички пера на банката”, каза Димитър Вучев.
“Големият въпрос е къде са парите. Друго нещо - показва всичко това като информация колко голям е провалът на служебното правителство на Румен Радев и в частност на Кирил Петков. Това, което ни притеснява е, че парите не отидоха в бизнеса. Не виждаме и допълнителна подкрепа за бизнеса. Нищо не се подкрепя от страна на държавата. Идва тежка зима”, допълни Вучев.