Липсва индексация, а произведената продукция намалява с още 8,2%
Не сключват договори
Колапсът на строителния сектор продължава, а продукцията му се свива с допълнителни 8,2 на сто през първите девет месеца на годишна на база, показва новият Икономически отчет на строителния сектор на Камарата на строителите в България (КСБ).
“Данните са изключително тревожни, при това не отчитат реалната инфлация. Те са резултат от липсата на индексация на договорите с публични възложители, а никой не поставя под съмнение скока в цените на строителните материали”, коментира председателят на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев.
В резултат произведената строителна продукция за деветмесечието на годината е на стойност 10,6 млрд. лв. От нея 6 млрд. лв. е сградно строителство, а останалите 4,6 млрд. лв. инженерното (ВиК, жп, пътна, енергийна инфраструктура). За сравнение за деветмесечието на 2020 г., след която започва спадът, продукцията е била за над 4 млрд. лв. повече - 14,8 млрд. лв.
“Служебното правителство прие методика, но липсата на единни указания за прилагането є позволява разностранни интерпретации от отделни възложители”, обясни инж. Терзиев. И допълни, че за да има стабилен и работещ строителен бранш, който да внася средства в хазната за социални политики, е необходимо да се предвидят пари в бюджета за индексация и да се изработят единни указания за прилагане на методиката.
За деветмесечието има ръст от 14,7% в броя и 136,5% в стойността на обявените обществени поръчки за строителство. Но има спад в сключените договори - 15,2% спад в броя и 20,1% спад в стойността им.