Комисията по бюджет и финанси на НС ще разгледа днес на второ четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на държавния бюджет и на бюджетите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за тази година, внесен от Министерския съвет.
Законопроектът урежда събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. за срок, не по-дълъг от три месеца, при спазване изискванията на Закона за публичните финанси, Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване.
Съгласно разпоредбата на чл. 87, ал. 1 от Закона за публичните финанси, в случай че до началото на бюджетната година държавният бюджет не бъде приет от Народното събрание, приходите на бюджета се събират в съответствие с действащите закони, а извършването на разходите и предоставянето на трансфери е в размер, не по-голям от размера им за същия период на предходната година, до размера на постъпилите приходи, помощи и дарения, като се отчитат влезли в сила актове на Народното събрание и на Министерския съвет, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства, и при спазване на фискалните правила по този закон и одобрените от Министерския съвет със средносрочната бюджетна прогноза фискални цели. Подобни разпоредби относно бюджета на Държавното обществено осигуряване и бюджета на НЗОК се съдържат в Кодекса за социално осигуряване и в Закона за здравното осигуряване.
Законопроектът включва текст, според който, когато приходите за съответния период са недостатъчни да покрият разходите и трансферите, лимитите за плащания се намаляват съразмерно до размера на приходите. Първостепенните разпоредители с бюджетни средства приоритизират плащанията си, като разходите за заплати и социални плащания са приоритет и се изплащат в пълен размер.
Законопроектът беше приет на първо четене от парламента на 9 януари единодушно с 207 гласа "за". В пленарната зала служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова обясни, че служебният кабинет е изработил Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г., тъй като внесените законопроекти за държавния бюджет и бюджетите на НЗОК и на ДОО за 2025 г. не са разгледани от Народното събрание.
Бюджетната комисия ще разгледа на заседанието днес също Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за Българската народна банка (БНБ), внесен от Министерския съвет, както и Законопроекта за ратифициране на Финансовия договор между България и Европейската инвестиционна банка за финансиране на проект "България - съфинансиране по Фондовете на ЕС 2021 - 2027 (СПЗ)".
С предложения проект на промени в Закона за БНБ се цели постигане на пълно правно съответствие на Закона за БНБ с изискванията на Договора за функционирането на ЕС (ДФЕС) и Устава за институционална и персонална независимост на Централната банка във връзка с реда за назначаване на служебно правителство, предвиден в чл. 99, ал. 5 от Конституцията на България, се отбелязва в мотивите към законопроекта. Посочва се още, че това е свързано с отразяване на препоръките, отчетени в докладите за конвергенция на ЕЦБ и ЕК за 2024 г.