Солени глоби за доставчиците, ако продават без биодобавки
Необходими са спешни законодателни промени, заявяват от Българска петролна и газова асоциация
Не очакват вдигане на цените
Криза с бензина и липса на горива по бензиностанциите от 1 март. Това е реален риск, ако парламентът не направи спешни законодателни промени. Не можем да предложим продукт, който ни задължават по закон, заяви за “Труд news” Светослав Бенчев, председател на Българска петролна и газова асоциация.
Проблемът е заложен преди около година, когато парламентът приема Закон за енергията от възобновяеми източници. С него бяха направени и промени, свързани с ново поколение биогорива. Но заедно с приемането на закона решават да махнат от 1 март 2025 г. етерите като биокомпонента в бензина, обясни Светослав Бенчев. Етерите в момента са биокомпонент в бензина и винаги са били, откакто има изискване в горивата са слагат и биодобавки.
Биокомпонентата на бензина в момента обикновено се състои от биоетанол и биоетери. От 1 март влиза в сила изискването на закона да бъде добавян само биоетанол. Но биоетанолът е с високо парно налягане и е кислородосъдържащо съединение. Ако добавим само биоетанол в бензина излизаме извън параметрите за качество на горивата по отношение на налягането на па́рите и по отношение на кислородосъдържащите съединения, заяви Светослав Бенчев. Липсата на етери не може да бъде компенсирано по някакъв друг начин. Етерите се използват за компенсиране на високото налягане на па́рите.
“Изборът ни от 1 март ще бъде следния: ако не слагаме биодобавка изобщо, защото високото парно налягане е опасна работа, глобата е 50 хил. лв. на бензиностанция. А ако слагаме биоетанол ще излезем извън показателите за качество на горивото и глобата е 30 хил. лв. на бензиностанция. Това е задънена ситуация. Просто не можем да предложим този продукт, който ни задължават по закона”, каза Светослав Бенчев.
Защо това е направено, никой не може да каже. Според мен става въпрос за грешка, заяви Светослав Бенчев. От асоциацията са разговаряли с парламентарно представени партии и те са изявили готовност промени да бъдат направени. Проблемът беше повдигнат и на заседание на бюджетната парламентарна комисия, на която депутатите разгледаха проекта за удължаване на бюджета за 2024 г. Но докато законодателната промяна не бъде гласувана, проблемът не е решен.
Проблемът с биодобавките към горивата беше поставен пред депутатите от бюджетната комисия към парламента.
Нито един производител или вносител не може да направи бленд само от бензин и биоетанол, каза Светослав Бенчев. Сега съдържанието на биодобавки в бензина е 9%. От тях 6% са блиоетанол, а 3% са етери.
Ако продават бензин само с биоетанол през зимата, няма да е толкова голям проблем, защото през студените месеци налягането на пѕрите на горивата не е толкова опасно. Но през лятото продажбата на бензин само с биоетанол е по-опасно.
А законовото изискване за това ще влезе в сила от 1 март, когато времето започва да се затопля. “Няма вариант Б, никой няма да си позволи да пусне на пазара нещо, което е опасно”, заяви Светослав Бенчев. Ако доставчиците на горива решат да продават бензин без биодобавка, няма да има никакъв проблем с горивото - то ще бъде истински бензин. Но глобите са много големи. Освен глобата от 50 хил. лв. на бензиностанция има и глоби за данъчните складове, които са около 250 хил. лв. Никой не може да си позволи да работи при такива глоби. След като медиите написаха за проблема с бензина, министърът на енергетиката Владимир Малинов обяви, че ще предложи законодателни промени за решаване на въпроса.
Не очаквам да има съществени промени в цените на горивата през следващите седмици, каза Светослав Бенчев. Цените на петролните продукти малко се повлияха от студа, но това са нормални неща. През следващите седмици цените на автомобилните горива ще останат на сегашните стойност, заяви председателят на Българска петролна и газова асоциация Светослав Бенчев.