Смешките тук са от фейса, ако някой ги знае по друг начин, да си кюта
- Баримор, какъв е тази ужасен, разкъсващ душата, вой?
- Това е Баскервилското куче, сър. Водят го на разходка за 17-и път днес...
Тази типично английска размяна на реплики в имението на небезизвестния сър Тоби, е свидетелство за все по-нарастващата роля на кучето като легален разводач на хора извън дома в условията на принудителна изолация. Говори се, че на черния пазар цените на кучета скачат главоломно. Показателен е фактът, че все още е актуална обявата, която публикувахме преди седмица: „Продавам куче, родено преди 6 месеца, на 20 000 км, много запазено.” Явно цената на въпросния звяр се е вдигнала баснословно и е стигнала тази на 3-годишно беемве тройка, което е психологическата граница между бедност и богатство за повечето българи.
С кучетата обаче понякога стават и грешки като например при следната размяна на разлепени съобщения във вход на блок от ж. к. Младост” в столицата:
„Здравейте, госпожа Георгиева, домоуправителят е. Вече втора жалба има срещу Вас от съседите. Изглежда, че не разхождате достатъчно кучето си, то скучае, непрекъснато вие и нервира хората от входа. Моля Ви, погрижете се за животинката, в противен случай ще вземем строги мерки!”
За голяма изненада на домоуправителя и живущите на другия ден намират отговор:
„Здравейте, Георгиева е. Нямам куче. Аз вия!”
Изнервянето от забраните е всеобщо и за това свидетелства следният диалог, дочут в аптека:
- Дайте ми нещо успокоително, моля.
- На таблетки или капки?
- Абе, я не ме ядосвай и ти!!!
Към този текст прилагаме графика на променящите се приоритети в условията на изолация. Както виждате кафето запазва твърдо своята животоспасяваща роля, значението на интернет расте, но пълен срив бележат употребата на сутиени и необходимостта от ползване на автомобил. Бръсненето също не е на мода, става ясно от графиката, без да се уточнява дали при мъжете или жените. Разликата между половете и без това се губи при брадатите хипстъри с маски, които срещаме по улиците - те изглеждат досущ като излезли от реклама на женско бельо от 70-те, когато жените не се епилираха.
В тези нервни времена е хубаво да си припомним, че: „Най-трудни при изолацията са първите 5 години. После се свиква.” Казал го е не кой да е, а самият Робинзон Крузо. Тук е мястото и за древна китайска мъдрост, също видяна в интернет: „По-добре да свършиш на вибратор, отколкото на респиратор.”
А сега - традиционният оптимистичен финал на нашата редовна рубрика - двама интелектуалци си говорят:
- Когато карантината приключи, какво ще правите?
- Ще се напия!
- Извинете, но Вие и така цяла карантина пихте...
И какво може да се говори с човек, който не улавя тънката семантична разлика между депресивният екзистенциализъм на карантинния запой и феерията на безгрижното и безразборно пиянство!