Първа версия за огнения ад в село Рояк
Доброволци и пожарникари спасиха 48 обитатели на “Топъл дом”
Събират дрехи и обувки за оцелелите
Девет обитатели на частен дом за стари хора в дългополското село Рояк загинаха при пожар, а другите 48 бяха спасени с дружните усилия на доброволци и пожарникари. Огнената драма се разигра в понеделник привечер.
Малко преди 18 ч пожароохранителната система на “Топъл дом” се задействала, след като в подпокривното пространство лумнали пламъци. Гъст задушлив дим изпълнил за секунди последния трети етаж от дома, където били настанени двайсетина души. Шест екипа огнеборци и членовете на доброволния отряд на Дългопол пристигнали на мястото и потушили пожара за около час.
Пламъците лумнали в старческия дом около 18 часа в понеделник. Шест екипа пожарникари и доброволци изгасили огъня за около час. Във вторник по светло бе направен втори оглед. Започнаха разпити на свидетели, бяха назначени пожаро-техническа и електро-техническа експертизи.
Още преди тяхната поява млади мъже от селото се втурнали да помагат на осемте дежурни от персонала и започнали да вадят хората от горящата сграда. Успешно били евакуирани 48 души на възраст от 65 до 90 г., част от които в инвалидни колички. Деветима от обитателите на третия етаж обаче били фатално обгазени. Осем издъхнали на място, а последният - в линейка на път за болница. Според оцелели преди димът да обхване третия етаж се чуло пращене и се разнесла остра миризма на изгорял кабел.
Местни хора разказаха, че преди пожара токът в района спирал няколко пъти и вероятно това е предизвикало късо съединение. Такова бе и първото предположение на разследването, което бе поето от окръжния прокурор на Варна Красимир Конов.
“Огънят е тръгнал от бойлерното помещение и се е разгорял много бързо. Експертизи ще установят дали пожарът е бил причинен от техническа повреда в инсталацията, в самия бойлер или от нещо друго”, каза след първоначалния оглед Конов.
Сградата се отоплява с електричество, обясни съуправителката на “Топъл дом” Милена Мазурик. По нейни данни в дома са били настанени общо 59 души, но двама били откарани в болница ден преди пожара заради здравословни проблеми.
“Топъл дом” се помещава в сградата на бившето училище в с. Рояк, към която има и обширен двор. Пожарът изпепели част от дървения покрив, но заради дебелата бетонна плоча огънят не стигна до по-ниските етажи, където се настаняват трудноподвижни хора. Това и намесата на хората от селото предотврати по-голяма трагедия”, каза кметът на Дългопол Георги Георгиев. Той благодари на десетките доброволци и на медиците, оказали първа помощ на спасените. Някои от тях вдигнали кръвно, други получили главоболие заради обгазяването, но до един били обгрижени на място от двама лични лекари и зъболекарката от с. Рояк, която Георгиев сравни с Майка Тереза.
“Топъл дом” бил обитаван от 59 души на възраст от 65 до 90 години. Таксите за настаняване там варират от 600 до 690 лв.
Оцелелите възрастни хора са настанени в хотелската част на общинския спортен център в с. Аспарухово в стаи по трима. “За тях се грижи персоналът на дома. Снабдени са с лекарства и консумативи. Ще останат тук, докато собствениците на “Топъл дом” намерят къде да ги устроят”, допълни Георгиев. Според него вече се водят преговори със старчески домове в Провадия и Варна. Заради трагедията общината обяви ден на траур, а в социалната мрежа жители на Дългопол подеха кампания за събиране на дрехи и обувки за спасените.
Десетки актове наложени на старчески домове
Помощ за оцелелите и близки на починалите
От 1 януари нови лицензи за приютите
Оцелелите от пожара в “Топъл дом” и близките на загиналите ще бъдат подпомогнати от държавата. Личните вещи и документите на част от хората са унищожени. “Всички ще получат онова, което се полага от страна на държавата”, съобщи социалният министър Гълъб Донев след визита в общинския хотел в с. Аспарухово, където са настанени спасените 48 обитатели на горелия старчески дом.
“Някои не знаят какво се е случило, но контактните се чувстват добре, въпреки стреса”, каза Донев. Водят се разговори с домове на държавна издръжка от областта и съседни региони за устройването на 14 души с физически увреждания и 33 с деменция.
Заради зачестилите смъртни случаи и инциденти, през август Донев разпоредил проверки на старческите домове в страната. Вече има десетки актове и влезли в сила наказателни постановления. От 1 януари предстои прелицензиране на социалните услуги според изискванията на новия закон и не е изключено някои домове да бъдат затворени, предупреди Донев.