Рядък природен катаклизъм лиши американците от топлина и светлина
Истинска руска зима пристигна там, където никога не са я очаквали - в тропическите райони на САЩ. Милиони американци останаха без ток, десетки загинаха, а производството на петрол спря и всичко това заради безпрецедентен природен катаклизъм, който за първи път удари Америка от много години.
Изключително студеното време доведе към енергиен и транспортен колапс Тексас, вторият по големина и население щат в САЩ. Изключително ниската температура за тези места се оказа истинско бедствие. Това причини верижно прекъсване на електроенергията за над един милион домакинства, спря работата на рафинериите, замрази сондажите за шистов газ и предизвика невероятно увеличение на цената на електроенергията. Освен това възникнаха и въпроси за безалтернативната "зелена енергия".
Замръзване до смърт
Суровите зими не са необичайни за САЩ, като североизточните щати и Аляска. Но миналата седмица бяха счупени 800 температурни рекорда в страната, когато студеният арктически въздух започна да прониква дълбоко в южните щати, които изобщо не са адаптирани към такива температури. Националната метеорологична служба на САЩ предупреждава, че до 150 млн. души в 25 щата - от южния бряг на Тексас до източния бряг на Нова Англия - са попаднали в зоната на тежкото време. Необичайното за южните щати застудяване метеоролозите и еколозите обикновено го обясняват с ефекта от глобалното затопляне и антропогенните климатични промени.
В Тексас, Луизиана, Арканзас, Оклахома, Мисури, където обилните снеговалежи са редки, през последните няколко дни са паднали до 30 см валежи. За жителите на Тексас и Луизиана, свикнали със средни температури от 2 до 23 градуса по Целзий през февруари, снежните бури и студът са непреодолима пречка за нормалния им живот. Достатъчно е да погледнете снимката на магистралите на столицата на Тексас, Остин, затрупани със сняг, който няма кой и с какво да го премахне, защото просто никога не е имало нужда от оборудване за снегопочистване в щата.
Снежното и студено време доведе до множество фатални инциденти. Например в района на Форт Уърт, Тексас миналата седмица при сблъсък на 133 автомобила загинаха 6 човека. Още двама замръзнаха до смърт близо до най-големия град в щата Хюстън. Според NBC News общо 25 души са станали жертви на ненормалното студено време в САЩ. В някои южни щати термометрите паднаха до рекордни стойности от -10 до -22 градуса по Целзий. Губернаторът на Тексас Грег Абът нарече виелицата безпрецедентна по обхват и сила и призова жителите да не напускат домовете си.
Американският президент Джо Байдън обяви извънредно положение в Тексас и насочи федерална помощ към пострадалите на фона на съобщенията на синоптиците за приближаваща нова ледена буря в Тексас, в сряда и продължаването на студовете и след четвъртък.
Без светлина и отопление
Силният вятър и валежите оказаха критично въздействие върху инфраструктурата за производство на електроенергия в Тексас и съседната Луизиана, излагайки на риск 75% от нейния капацитет. Според Тексаския съвет за надеждно електроснабдяване (ERCOT) 3,9 млн. жители на щата са били без електричество, както и 400 000 домакинства, предприятия и компании в Мексико. Това се дължи на факта, че безпрецедентно студеното време ограничи доставките на природен газ към електроцентралите. Въглищните и дори атомните електроцентрали съобщават за проблеми, свързани с екстремните метеорологични условия.
Ветрогенераторите дават до 23% от цялото производство на електроенергия в Тексас (и 7% в САЩ като цяло), половината от които просто са излезли от строя заради обледеняването на лопатките на вятърните турбини. За последен път (и най-значимите от 19 години) подобни мащабни прекъсвания на електроенергията се случиха миналия септември в Калифорния - друг щат с акцент върху възобновяемата енергия - причинени от пожари, износени електропреносни мрежи и усилената работа на климатиците.
Сега жителите на Тексас и Луизиана са принудени да седят в студените си къщи (поради субтропичния климат, който се превръща в тропически, те нямат централно отопление и за тях е по-важно наличието на климатик), те не могат да стигнат до работа или магазини (пътищата са заледени). Поради липсата на електричество, водата, идваща от чешмата, не се флуорира в пречиствателните станции (хлорирането не се използва в САЩ) и често е невъзможно водата да кипне, отново поради прекъсването на електрозахранването. Проблемът с водоснабдяването вече засегна 100 000 жители на Форт Уърт и няколко други града в щата.
„Това е толкова нелепо. Не знам колко ще преживея: ние седим без топлина от 2 часа сутринта. Не мога да отида никъде, защото всичко е покрито с лед и не мога да сготвя нищо, защото всичко се захранва от електричество“, коментира затрудненията си във Facebook един от жителите на тексаската столица Остин. Жител на Хюстън казва, че 8 часа без ток в града наподобяват апокалипсиса.
Спотовите цени на електроенергията в Тексас и съседните щати скочиха от $25 за мегават до $9000 за една нощ. В допълнение към проблемите с електрическата мрежа, студът навреди и на производството на петрол в Пермския басейн на Тексас. Повреди в оборудването, проблеми с транспорта, прекъсване на електрозахранването, спирането на сондажите доведоха до незабавното намаляване на производството с 1,5 милиона барела на ден, в резултат на което цените на „черното злато“ за първи път от 6 месеца достигнаха $60 за барел на американския вътрешен пазар. Падащото ниво на производството на електроенергия се влияе и от намаляването на производството на газ поради студеното време (с 8% в САЩ като цяло).
Къде е „зелената енергия“?
Интересното е, че водещите американски медии, традиционно подкрепящи „зеления“ дневен ред, не забелязаха веднага извънредното положение в южните щати. Само в последния ден, на фона на паническите съобщения в социалните мрежи, Bloomberg, Reuters, Washington Post и други бяха загрижени за извънредната ситуация, в която попаднаха милиони американци.
Междувременно водещият на консервативния Fox News Тъкър Карлсън иронично поздрави публиката си за дългоочакваното настъпление на „Новия зелен курс“', като посочи, че губернатора Абът е получил приз миналата седмица за лидерството на Тексас във вятърната енергетика.
„Добрата новина е, че изглежда алтернативната енергия е оказала осезаемо влияние върху климата“, пише Карлсън. - И това се случва всеки път, когато токът прекъсне. Дори напредналите общества стават примитивни и опасни, когато хората умират...Вместо да се възползват от огромните природни ресурси на своя щат, политиците поеха по модерен път и безразсъдно разчитат на така наречената алтернативна енергия, тоест на вятърните паркове“.
Всъщност, ако прекъсванията на тока в някога процъфтяващата Калифорния (през последното десетилетие почти 6 млн. души са напуснали ''Златния щат'', недоволни от данъците, пожарите и политиката на губернаторите-демократи) са станали нещо обичайно, то за Тексас, която има най-богатите запаси от природен газ и нефт, продължаващите катаклизми изглеждат невероятно.
Вижда се и друго, че възобновяемите енергийни източници, които Байдън и неговите съпартийци настояват с такава упоритост за останалата част от Америка, са печеливша игра за малък брой вътрешни хора, които печелят, докато обикновените американци седят без светлина и топлина.
(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)