Лекарства и детски храни с намален ДДС до 9%

БСП предлагат диференцирани ставки, “Продължаваме промяната” и ДБ са против

Финансисти и бюджетари пред “Труд”: Рисково е, критично е равнището на фискалния резерв

Ефект за крайния потребител няма да има

Да бъде намален на 9% ДДС за хляб, мляко, млечни продукти, месо, детски храни и лекарства настояват от БСП. “Внасяме в Коалиционния съвет предложение за намаляването на акцизите и на ДДС на регулираните стоки”, каза Вяра Емилова, секретар на ПГ на БСП. От партията на Слави Трифонов коментираха пред “Труд”, че биха подкрепили въвеждане на диференцирани ставки по ДДС.

В “Има такъв народ” също обсъждат мерки, с които да се подпомогнат фирмите. Настояват и за дефиниране на понятието “енергийно-уязвими граждани”. От ПП и ДБ обаче са против. Първите застават зад тезата на Асен Василев, че е справедливо ДДС да се събира и чак след това да се преразпределя. “Аз лично съм противник на диференцираните ставки по ДДС. Смятам, че ако ще борим инфлация, т. е. покачването на цените, по-добре да се намалят всички ставки, а не само някои. Това е палеативно-временна мярка, защото когато цените се увеличават, това би могло да им свали нивото, но няма да спре темпото на нарастване. Ефект за крайния потребител няма, или е пренебрежимо малък”, коментира пред “Труд” финансиста Георги Ганев, който е депутат от ДБ.

От министерството на финансите обявиха, че до края на седмицата ще съобщят нов пакет от антикризисни действия, но отказаха да съобщят подробности. Асен Василев каза, че голяма част от идеите са на енергийното министерство и на КЕВР, а целта е да се позволят регулиране на ценовите нива на ел. енергията.

Финансисти и бюджетари изказаха пред “Труд” сериозни притеснения относно обсъжданите от властта мерки срещу кризата заради критичното равнище на фискалния резерв. Експертите окачествиха новите идеи за намаляване на ДДС като абсолютно предизборни - “раздават се едни пари, а в дългосрочен план това никак не е добре, защото се създават постоянни разходи”. Както и че, не трябва да се прави социална или разходна политика за сметка на данъци, ако трябва да има такива мерки, то те трябва да са през разходната част, но не и с намаляването на данъчните ставки, в т. ч. и на ДДС.

“Мантрата за преизпълнение на приходите от по-висока събираемост, явно не се получава и единственият фактор, който вкарва малко повече пари в бюджета от миналата година по същото време е инфлацията”, посочват в първичните си анализи бюджетари. И директно казват, че при такава по-дългосрочна политика има място за сериозно притеснение”. Твърде е възможно евентуалната актуализация на бюджета, за която от властта направиха заявка още при гласуването на тазгодишния държавен бюджет, може да бъде за сметка на неизпълнението на капиталовата програма, която за близо 8,2 млрд. лева. Това обаче ще даде отражение върху по-ниския икономически растеж, който и без това вече е с ревизирани данни от страна на БНБ и финансовото министерство. Експерти са категорични, че следващите правителства ще трябва да затегнат фискалната политика.

Въведени са помощи за бензин и дизел

В Гърция дават по 200 евро на бедните за Великден

Хората с ниски пенсии вземат по 200 евро добавка

АТИНА,
Бойка Атанасова,
наш кореспондент

Правителството на Гърция обсъжда намаляване на ДДС на част от хранителните стоки. Финансови екипи обещават ставка от 6% върху хляб, месо, олио.

Гърция ще изплати еднократна помощ от 200 евро за Великден на социално слабите граждани. Мярката бе гласувана с процедура по спешност от гръцкия парламент.

В същото време правителството обсъжда намаляване на ДДС на част от хранителните стоки. Финансови екипи обещават за намален данък 6% върху хляб, месо, олио. Високите цени са основен проблем, който притеснява гърците, според последни проучвания.

Парламентът в Гърция намали данъка върху недвижимите имоти и продължава помощите за ток и отопление, и през април. С 30% по-малко данък ще плащат собствениците на недвижими имоти до 100 хиляди евро. Мярката е постоянна и засяга и чужденците със собственост в Гърция, сред които има и много българи. С 13% се намалява данъкът върху имотите, чиято стойност е над тази граница.

 На семействата с ниски доходи до 30 000 евро на година се изплаща компенсация за високата цена на горивата - 22 евроцента за бензин и 15 евроцента за дизел. Помощта се отнася до 60 литра гориво на месец и възлиза на общо 40 евро за континентална Гърция и 50 евро за островите. Мярката за субсидиране на гориво ще бъде валидна за три месеца и за първите 60 литра гориво (180 литра за тримесечието).

Пенсионерите с ниски пенсии получават 200 евро на месец помощ, за да покрият част от разходите за покачващите се цени на хранителните продукти. Увеличават се от април семейните добавки за децата. Общата стойност на пакета помощи е 1 млрд. и 120 млн. евро за следващите три месеца.

Лидерите на опозиционните партии реагираха с предложение да се премахне акцизът върху горивата за всички потребители и да се анулират временно данъците върху стоките от първа необходимост.

Транш от 3.6 млрд. евро получи Гърция от Фонда за възстановяване, който ще допринесе за растежа и енергийната независимост. Цялостният план за възстановяване и устойчивост на Гърция ще бъде финансиран със 17,8 милиарда евро безвъзмездни средства и 12,7 милиарда евро заеми.

Румен Гълъбинов, финансист, пред “Труд”: Намаление на данъците може да овладее инфлацията

Необходима ни е политика за намаляване на данъците - намаляване на ДДС върху храни, лекарства, електроенергия и горива, за да се смекчи удара на нарастващите цени и да се овладее инфлацията. Намалението на ДДС за лекарствата в аптеките е добра идея. Също така, трябва да се намали ДДС за лекарствата в болниците, за да могат и те да ги купуват на по-ниски цени от складовете. Но да не забравяме, че има и други добри предложения - за намаляване на ДДС за храните, за електроенергията, евентуално да се помисли за намаление на ДДС за природния газ и да се помисли какво правим с горивата. Ако в горивата не сме в състояние да намалим ДДС по различни причини, то да помислим за намаление на акциз или за намаление на биокомпонентата в горивата. Няма забрана от страна на Европейската комисия и ние можем да правим такива изключения. И другите държави го правят.

Още миналата година, когато бяха предварителните разговори преди съставяне на правителството, намалението на ДДС за храни, лекарства, електроенергия, включително се дискутираше намаление на ДДС за природния газ, мисля че срещна разбиране и, като че ли имаше не малка подкрепа измежду бъдещите коалиционни партньори, които после съставиха правителството. Тогава беше засегнат и въпросът за въвеждане на необлагаем минимум в подоходното облагане, който също срещна одобрение. Надеждата беше, че в сегашния бюджет, който влезе в сила от 1 април, тези неща ще намерят място. Видя се, че не стана. Но под натиска на обстоятелствата сега, поради задаващата се стагфлационна ситуация в българската икономика, както и в другите икономики на ЕС, виждаме, че такива предложения вече си проправят път и стават пак актуални.

Намалението на ДДС ще доведе до забавяне динамиката на нарастване на цените. Всяко намаление на ДДС за масови стоки, каквито са и лекарствата, и храните, и енергията, води до забавяне на динамиката с която, биха растяли в бъдеще цените им и съответно води до забавяне на динамиката на растеж на инфлацията.

Цончо Ганев, зам.-председател на 47 НС (“Възраждане”), пред “Труд”: Нулева ставка на ДДС и намаляване на акцизи на горивата

Малко след като от “Възраждане” анонсирахме намаляването на ДДС като антикризисни мерки, от Европейската комисия казаха, че всяка държава може да прецизира прага на ДДС и да го намали с цел да се овладее до някаква степен инфлацията, която бушува не само в България, а и в цяла Европа. Ние предлагаме 0 процента ДДС за храните, 0 процента за ток и газ за битовите потребители и нулева ставка за лекарствата. Подготвили сме конкретен законопроект, който предвижда нулева ставка ДДС за “малката” потребителска кошница. Това хранителните продукти, които касаят най-бедната част от българите. По официални данни Евростат отчита от години, че България е най-бедната страна в ЕС, а в същото време време цените на хранителните продукти по никакъв начин не отстъпват на равнищата от Централна и Западна Европа. С цел да се ограничи тази галопираща инфлация, която по официални данни е 10 процента, но всички знаем, че реалната инфлация вече е в темпове, която може да се нарече галопираща. Затова и от “Възраждане” настояваме от няколко месеца да се насочи внимание към “малката” потребителска кошница. Предлагаме и нулева ставка ДДС и за лекарствата, тъй като много хора вече нямат възможност да си купуват необходимите медикаменти за лечение. Ако се свали ДДС на лекарствата, това означава, че още на следващият ден цените им може да станат с 20 процента по-ниски. Виждаме какви са цените на тока и смятаме, че тази инфлация, която дава в пъти по-големи приходи в бюджета, те не увеличават събираемостта, те просто дават много по-голямо постъпление от ДДС в бюджета заради високата инфлация и високите цени. Затова и българската държава може да си позволи точно тези пера от ДДС.

Предлагаме и мерки по отношение на акцизите за горивата, които ще внесем до дни в народното събрание. Необходими са спешни преговори с ЕК, за да намалим акцизите на горивата - мярка, която ще помогне и на бизнеса и на гражданите, защото цените на горивата влияят на всичко. Българското правителство трябва да инициира разговори за редуциране на акцизите при горивата, поне докато мине кризата.

Георги Гьоков, социален министър, пред “Труд”: Трябва да се помогне на хората в момент на висока инфлация

В Министерството на труда и социалната политика работим по бъдещи мерки, моето мнение като социален министър е, че трябва да има адекватни действия от страна на държавата, с които да се помогне на хората в момент на висока инфлация и на повишаване на цените на горивата и на енергоносителите. Коалиционният съвет по социална политика заседава много редовно, обсъждаме всички предложения, даваме становища и на големия Коалиционен всички мерки ще бъдат обсъдени.

Проф. Румен Гечев, депутат от БСП пред “Труд”: Необходими са 3 млрд. лв., които ще дойдат от инфлацията

Имаме сметка, че мерките ни биха стрували между 2,7 млрд. лв. и 3 млрд. лв. При по-големите постъпления заради инфлацията не би било проблем да се осигурят тези пари. За необлагаемия минимум ще се необходими около 1,4 млрд. лв. Ако освободим от облагане първите 760 лв. на всеки работещ.

Имаме различни варианти за намаляване на 9% на ДДС на различни храни и на лекарствата. Ако се приеме за необлагаемия минимум, ще останат още около 1,5 млрд. лв. Ще сметнем на кои видове хранителни стоки ще може да се намали ДДС-то. В някои страни по-ниска е ставката само на пилешко и свинско месо. Предлагаме да се намали ставката за мляко, сирене, хляб, яйца както и за детските храни и лекарствата.

Има предварителен разговор по темата, гледа се благосклонно на предложенията ни.

Йордан Цонев, депутат от ДПС, пред “Труд”: Готови сме с пакет с 40 мерки

В ДПС подготвяме пакет с около 40 антикризисни мерки, съобразени с европейските програми. В четвъртък имаме среща с всички земеделски асоциации. После имаме среща с работодателите и след това ще ги обявим.
Разчетите ни са, че ще са необходими около 5 млрд. лв., но това е само ако бъде приет целия пакет, без да отпадне нито една от мерките.

Любомир Каримански, депутат от ИТН, пред “Труд”: Фирмите трябва да бъдат капиталово подкрепени

Днес имаме среща на икономистите от нашия екип, за да обсъдим някои антикризисни мерки, които са свързани с капиталовата подкрепа на фирмите. Идеята е да се създаде инструментариум от ББР и на фондове, за да може фирмите, които са най-засегнати от инфлацията, да бъдат капиталово подкрепени. Целта е по този начин фирмите да намалят натиска на цената на крайната продукция. Идеята ни е да трансформираме мярката 60:40 така, че да се отрази на производствената страна, за да компенсираме работната заплата през заетостта.

В енергетиката първо трябва да има ясна дефиниция на енергийно уязвим. Помощите трябва да бъдат насочени към тези хора. Трябва да се направи преглед и на мерките в производството.

Аз съм за това, да бъдат разгледани диференцирани ставки на ДДС за определени стоки, но в коалицията има и друго мнение - че за да бъде честно, трябва ДДС-то да се събира и след това да се преразпределя.

TRUD_VERSION_AMP:2//
Публикувано от Екип на "Труд"

Този уебсайт използва "бисквитки"