Ленин Морено - Ленин от Еквадор

Точно преди седмица социалистът Ленин Морено надви, макар и с малко над 2%, консервативния си съперник Гилермо Ласо на балотаж на президентските избори в Еквадор. И ако си мислите, че южноамериканската държава стои далеч от международния дневен ред, много се лъжете. В страната веднага прозвучаха обвинения за хакерски атаки, които повлияли на изхода от вота - и руски в подкрепа на Ленин, и американски в помощ на Ласо.

Еквадор, дългогодишен топ производител на банани, получи своя Ленин за държавен глава, посочен за наследник от действащия президент Рафаел Кореа, който хвърли страната в прегръдката на своя “социализъм на XXI век” с яростна реторика срещу САЩ. Политиките на Кореа успяват значително да намалят бедността в страната с 16 млн. души население, макар че настоящият лидер и неговото 10-годишно управление все пак са подложени на критики. Морено успя да се дистанцира от предшественика си и е смятан за по-умерен продължител на социалистическата визия на Кореа. Може би заради това САЩ го поздравиха за победата.

Ленин Морено (64 г.) е известен с приветливото си отношение и усмивка, но не бива да бъде смятан за лековат - зад шегите се крие твърд и сериозен политик. На 24 май той ще поеме поста и ще стане първият президент на Еквадор, който се придвижва с инвалидна количка. През 1998 г., когато е шеф на Националната федерация на туристическите камари, той е нападнат от въоръжени крадци. И въпреки че без съпротива им дава портфейла и ключовете на автомобила си, единият от тях го прострелва в гърба. В резултат Морено е парализиран и първите години изпитва страшни болки, след като традиционните методи за лечение не помагат. Тогава решава да се лекува сам с помощта на смехотерапия. Шегува се, че “смехът е полезен за здравето и заради това лекарите не го предписват”. След това издава и поредица от книги как хуморът му е помогнал да преодолее тежкото си състояние.

Ленин Болтер Морено е роден на 19 март 1953 г. в отдалеченото селище Нуево Рокафуерте в амазонската джунгла на Еквадор по границата с Перу. Родителите му са учители, които отишли да преподават в градчето, разположено край река, до което изобщо нямало път по суша. Бащата Сервио Морено харесвал не само руския революционер и политик, но и френския писател от епохата на Просвещението Волтер. Но местните чиновници очевидно не били чували за втория и така новороденото момче получило името Ленин Болтер Морено. Три години по-късно семейството се премества в столицата Кито. В Централния университет Ленин завършва публична администрация, отказвайки се от психологията и медицина.

Кариерата си започва през 1976 г. в частни фирми, където през годините сменя няколко позиции в различни компании - директор на център за обучение, мениджър продажби, маркетингов мениджър. След това се мести в държавния сектор и насочва усилията си към туристическия сектор. Най-голямото му постижение е основаването на туристическата камара на провинция Пичинча, в която влиза и Кито.

Животът на Морено се променя с трагичния инцидент през 1998 г., като 4 години по-късно въпреки скептицизма на лекарите той отново се връща към работата си с активната подкрепа на съпругата си Росио Гонзалес и трите им дъщери. Междувременно създава и фондация, която популяризира смеха като начин на живот въз основа на собствените си преживявания.

Убеден социалист, през 2007 г. е избран за вицепрезидент в първия мандат на Кореа, начело на техния популярен алианс ПАИС (Горда и суверенна родина). На поста си Морено продължава усилията в подкрепа на инвалидите и увеличава 50 пъти бюджета за хората с ограничени възможности, заради което през 2012 г. е номиниран за Нобелова награда за мир.

През 2013 г. той напуска поста и в продължение на 3 години е спецпратеник на генералния секретар на ООН по въпросите на инвалидността и достъпността. Но му се налага да напусне и тази длъжност, след като миналия октомври ПАИС го номинира за кандидат-президент. Днес Ленин Морено обещава да продължи скъпоструващата социална политика на предшественика си. Но трябва да изглади отношенията със засилващата се опозиция в страната и да позиционира мястото си сред южноамериканската коалиция на противниците на Вашингтон - политическите наследници на покойния венецуелски лидер Уго Чавес.

 

Асанж от „Уикилийкс“ въздъхна с облекчение

Основателят на сайта за разкрития “Уикилийкс” Джулиън Асанж, който от години е намерил убежище в посолството на Еквадор в Лондон, въздъхна с облекчение след новината за избирането на Ленин Морено. Причината е, че съперникът на Морено Гилермо Ласо бе заплашил, че ако спечели изборите, ще изгони Асанж от “квартирата” му, тъй като дипломатическата мисия не е хотел.

“Сърдечно приканвам Ласо да напусне Еквадор със или без милионите си в данъчни убежища”, написа Асанж в туитър.

По данни на “Уикилийкс” бившият банкер Ласо имал милиони долари в офшорни зони.

 

За него

Победа за революцията

Ленин Морено е внимателен и отстъпчив. Победата му е победа за революцията над десните въпреки милионите им и техния контрол над пресата. Латинска Америка се нуждае от силно ляво движение, за да се противопостави на твърдата линия на американския президент Доналд Тръмп в търговията и имиграцията.

Рафаел Кореа, действащ президент

 

Взискателен началник

Морено е много взискателен началник, но също така действа и като посредник. Въпреки неравностойното си положение на него не трябва да се гледа като на инвалид, а като на човек с голям потенциал за работа. Вече е демонстрирал своята сила и издръжливост. С Морено начело на Еквадор ще покажем, че инвалидността не е заболяване.

Хавиер Торес, президент на Националния съвет за инвалидите

 

Има чувство за хумор

Морено демонстрира добро чувство за хумор, откритост към САЩ и има искрено желание да подобри координацията на социалните програми - негов основен интерес. Обявява се в пламенна защита на необходимостта от нова конституция, която да подобри благосъстоянието на еквадорците. Впечатлява като полезен партньор.

Линда Джеуел, посланик на САЩ в Кито, в изтекла грама от 2007 г.

 

Предстои му важен тест

Като кандидат за президент Ленин Морено бе слънчева и помирителна фигура - лидер, който ще запази левите политики на предшественика си Рафаел Кореа, но без неговия свадлив и доминиращ маниер. Сега обаче уменията на г-н Мил и Добър ще бъдат подложени на тест. Освен с опозицията той ще трябва да подобри и връзките със САЩ - топ търговски партньор на Еквадор, които се обтегнаха при Кореа.

Ник Мироф, кореспондент на “Вашингтон пост” в Еквадор

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Георги Николов

Този уебсайт използва "бисквитки"