Либералите се изолират и радикализират още повече след победата на Тръмп

Победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ беше исторически момент. Бяхме свидетели не само на неговото завръщане на власт, а и на повратен момент за културата в Западния свят - вече “уоук” идеите на новите либерали бяха доказан провал и прогресивната идеология рухна.

Лявото в САЩ всъщност не просто загуби, а загуби от бивши свои хора - Илон Мъск, Доналд Тръмп, Робърт Кенеди и Тулси Габард, всички са били Демократи. Това рязко оттегляне на по-умерените и принципни хора би трябвало да изплаши сериозно “статуквото” сред либералните сили. Очевидно по-радикалните им идеи отблъскват хората. 

Разумният човек би очаквал, че това би било урок за неолибералите, че трябва да са по-умерени, да са си върнат загубената подкрепа. 

Случи се точно обратното.

Неолибералното статукво из целия Запад пропищя и започна рязко да се радикализира. Малкото гласове, които призоваваха за размисъл бяха бързо заглушени. Медиите, например, се сринаха след победата на Тръмп и телевизиите загубиха до 40% от своите зрители, след като те осъзнаха, че ги лъжат. Двама водещи от едно сутрешно предаване се опитаха да бъдат по-обективни и отидоха да интервюират Тръмп, въпреки доскорошната си омраза към него. 

Вместо похвала, че се опитват да говорят с другата страна, те бяха унищожени по социалните мрежи, с викове как не можело да се “нормализира” Тръмп.

Същата радикализация се вижда и при масовото напускане от симпатизанти на Демократите на социалната мрежа Х. Недоволни от това, че вече трябва да споделят пространството с Илон Мъск, те решиха да търсят убежище в друга подобна платформа - Блускай. За тях вече не е допустимо дори да дишат един и същи виртуален въздух с инакомислещите.

Риториката също става все по-крайна. Един от най-популярните инфлуенсъри на либералите сред младите - Дестини, заяви, че не съжалява въобще за смъртта на човека, който загина, когато стреляха по Тръмп. Той обясни, че според него подкрепящите Тръмп трябва да бъдат "премахнати" и не съжалява, че се е смял на смъртта на пожарникаря.

Политиците също демонстрираха пълно нежелание да чуят хората - сенаторът Елизабет Уорън заяви, че имат два месеца да наблъскат колкото се може повече съдии, за да блокират решенията на Тръмп. Нищо, че народът му е гласувал мандат и това звучи ужасяващо антидемократично.

Европа също няма да се размине. Макрон, президентът на Франция и лице на неолиберализма, призова да се подготвим за търговска война с Тръмп, докато гласове в Европейския парламент обясняваха как трябва да сме “опозиция” на американския президент, сякаш всички ние сме от Демократическата партия.

Нека бъде пределно ясно - те ще загубят. Всички проучвания сочат, че именно по-умерените позиции са довели до победата на Тръмп и видимо културата се променя. Вече радикалният неолиберализъм просто не е на мода. Те ще губят все повече, докато се изолират. Но дотогава явно няма да видим нормализация, а обратното. 

Последният писък на неолибералния екстремизъм.

TRUD_VERSION_AMP:3//
Публикувано от Виктор Блъсков

Този уебсайт използва "бисквитки"