Решенията на Министерски съвет са слаби и затова се налагаше да поемаме тежестта, коментира бившият премиер
Стотица са разговорите на ППДБ с Пеевски
“Който се е захванал с “Пирогов”, правителството му е падало. А те първо с тях се захванаха”. Това заяви пред журналисти лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. “Пълна глупост е, че искаме да съборим правителството”, категоричен бе Борисов.
Пред “Труд news” политолози коментираха, че Борисов е абсолютно прав, защото не той и партията му ГЕРБ ще свалят правителството, а заради “Пирогов” кабинетът “Денков” може да си тръгне.
“Трябва да разкажа малко. Има един действащ документ между Денков и Мария Габриел, по който се назначаваха министрите, зам.-министрите, областните управители и останалите назначения, свързани с изпълнителната власт”, припомни Борисов.
Според него освобождаването на директора на “Пирогов” е свързано със съветника на военния министър Мустафа Емин от “Да, България”, който вдигна скандал в реанимация, че детето му не е прието с предимство. “Да не повтарям за този съветник, който отиде там и вдигна скандал, след който нарочиха директора на “Пирогов”. Аз не го познавах. Видях се с него веднъж в присъствието на вицепремиера Мария Габриел и още няколко професори. След като го нарочиха, вицепремиерът ни постави този въпрос на премиера, че не сме съгласни със смяната му. Действахме, както досега”, каза Борисов.
Той призна, че и Десислава Атанасова се е обадила на Денков “да му каже, че тези поръчкови уволнения - назначения няма да ги допускаме”. “Вчера от границата ни с Турция, където бяха еврокомисарят и Асен Василев, Василев лично ми се обади и каза, че това са пълни глупости и така не се прави”, каза още бившият премиер. Той обясни, че финансовият министър му е казал да го изчака до 14 часа, защото имат за решаване много важни въпроси в бюджета, регулатори, Шенген, еврозоната, отхвърляне на президентското вето. Борисов разказа, че до 14 часа нищо не се случило, а Денков изпратил послание “да си гледат работата”.
Лидерът на ГЕРБ подчерта, че ако “Продължаваме промяната” са искали да има споразумение, досега трябвало да е подписано. “Сега всячески искат да подпишат такова споразумение, защото ротацията наближава и те не искат да чуят, че когато Мария Габриел стане премиер ще уволни този и този, ще им е хубаво ли? Затова искат сега да се подпише такова споразумение”, смята лидерът на ГЕРБ.
Бойко Борисов коментира, че в неговия кабинет идват Кирил Петков, Атанас Атанасов, Делян Пеевски, Йордан Цонев стотици пъти. “След работата в парламента отивам в централата да си гледам кметовете. След това те по цял ден са с Делян Пеевски в неговия кабинет. Това лицемерие, че ГЕРБ са заедно с ДПС, което казват по медиите, трябва да спре. Ежедневието на тези хора е със стотици телефонни разговори между ППДБ и Делян Пеевски”, допълни лидерът на ГЕРБ.
Попитан за изявлението на ГЕРБ-СДС, че няма да подкрепят нито един законопроект на Министерския съвет, докато няма реален механизъм, по който се вземат решенията, Бойко Борисов коментира, че това не е нито бойкот, нито на инат.
“Досега решенията на Министерския съвет са най-меко казано слаби и затова се налагаше в парламента да поемаме неговата тежест - помните кризата със зърнопроизводителите, енергетиката, това са тежките решения. Така солидарно бихме приели и дерогацията, ще послушаме Денков и ще бъдем много работливи в парламента”, каза бившият премиер.
Делян Пеевски, председател на ПГ на ДПС: Едно казва премиерът, после твърди, че не го е казвал
“Всичко в държавата започва да става смешно, не мога да разбера какво правят управляващите. Този цирк трябва да свърши. Едно казва премиерът, после твърди, че не го е казвал. Това е смешна работа”, обяви в кулоарите на парламента председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски. Той попита трябва ли цялата държава да се тресе заради “Пирогов”, болницата, която си върши перфектно работата.
“Случва се заради един съветник. И сега си отмъщават. Това трябва да приключи веднага”, заяви председателят на парламентарната група на ДПС.
“ДПС не участва в тази сглобка - нямаме министри и зам.-министри. Не желаем да имаме общо с това нещо. Подкрепяме евроатлантическото мнозинство и евроатлантическо правителството, защото няма друга алтернатива, видяхме до какво водят служебните правителства - пълна разруха”, каза още Пеевски. Той обяви, че докато не се реши драмата в сглобката, ДПС няма да гласува бюджета. “Няма нищо спешно”, добави Пеевски.
“Да спрат определени лица от изпълнителната власт да поучават парламента. Това няма да се допусне. Те са избрани от този парламент и не могат да го поучават. Трябва да си знаят ясно местата и ако не ги знаят, има само едно място и това е изходът от Министерски съвет”, коментира още председателят на ПГ на ДПС.
Медицинският съвет на “Пирогов”: Защо трябва да се сменя един успешен директор
“Защо трябва да се сменя един успешен директор на болница, която се развива позитивно? Това питат в декларация членовете на Медицинския съвет на УМБАЛСМ “Н. И. Пирогов”.
“Възникна и друг въпрос - защо повече от 15 години болницата няма обособен статут, съответен на реалните функции, които е изпълнявала винаги - една от най-големите спешна и социална болница и основен стълб на националната сигурност”, пише още в декларацията.
В нея се казва следното, че единодушното мнение на повече от 90 присъстващи представители на Медицинския съвет, подкрепено и от Съвета по здравни грижи е остро несъгласие на медиците да научават от медиите за предложените промени в ръководството. “Изпълнявайки задачите при лечение на болните, персонал от 2500 човека заслужава да бъде уведомен от представители на Министерството на здравеопазването. Заявяваме, че ще отстояваме безусловно мястото и мисията на УМБАЛСМ “Пирогов” във фундаменталната структурата на здравеопазната система. “Пирогов” е пример за ефективно функционираща 24-часова спешна болница.”
“Нека лични настроения и нагласи да не оказват влияние върху сериозни и важни за всички, включително и за цялото общество, решения като назначаване/освобождаване на ръководството на най-голямата спешна университетска болница “Пирогов”. Нещата трябва да се правят на принципна и прозрачна основа”, категорични са медиците.
Доц. Стойчо Стойчев, политолог, пред “Труд news”: Същата група социолози, които говореха за коалиция ГЕРБ-ППДБ, сега твърдят, че няма нужда от нови избори
Не може да се говори за начало на края на сглобката. Мисля, че сега се намират във фаза, в която се разпределят трети и четвърти ешелони на управлението. Фокусът е върху кадруването на тези нива. В момента ГЕРБ се опитват да защитят - аз не бих ги нарекъл и техни хора, защото какво означава да си човек на ГЕРБ или на БСП, ако работиш в държавната администрация 15-20 години и идва Асен Василев и те маха? Тези хора са се задържали при много управления. Освен това, откакто ДСБ оваканти говоренето за лекарското съсловие, то осиротя откъм свой политически представител. А то има конкретни специфични интереси. В ГЕРБ влязоха доста лекари, с “Пирогов” ги свързва нещо, да припомня, че оттам бе и кандидат-премиерът им проф. Габровски. Така че ето една ниша, в която ГЕРБ се показват като защитник на здравеопазването, да не сменят кадри там и да не ги уволняват за щяло и не щяло. Сега ще оставят “Продължаваме Промяната” сами да си оправят кворума с ДПС. Това го правеше Радан Кънев много активно през 2015-16 г. на ГЕРБ и това принуди Цветан Цветанов да ходи при ДПС и да търси от тях кворум и подкрепа за законопроекти. Така че сега Бойко Борисов им връща с камъните на Радан по техните глави. Хората в “Пирогов” харесват уволнения директор и затова Борисов го защитава. Ако той не харесва някой, просто го маха.
Същата група социолози и политолози, които говореха за коалиция ГЕРБ-ППДБ веднага след изборите, преди още да са се извъртяли всякакви възможности и преди да се стигне до споразумение за ротация, сега твърдят, че няма нужда от нови избори. Тази позиция е, ако не продиктувана, то е съгласувана с американските дипломати в София. Защото такава коалиция гарантира адекватното поведение на България по отношение войната в Украйна. Защото във всяко друго управление ще има един субект, който ще блокира военна помощ за Украйна. Затова смятам, че това управление ще се нормализира по това направление, а не поради някакви други дълбоко идеологически съображения. Ясно е, че електоратите на ГЕРБ и на ПП са различни. Те са различни по много характеристики и единственото, което ги обединява е този категоричен цивилизационен избор за принадлежността на България към Европа.
Доц. д-р Борислав Цеков, пред “Труд news”: Африканизацията на политиката навлиза в зряла фаза
Все по-натрапчиво става усещането за хаос в държавата. Вече трета година говоря за процес на африканизация на българската политика и сега изглежда този процес навлиза в зрялата си фаза. Няма политически диалог за постигане на общото благо. От централната власт, та чак до Столичната община, нормалното функциониране на демократичните институции е изпаднало в нещо като будна кома. Причината е една токсична бактерия - на политическата партизанщина, на необузданите лични интереси и амбиции и на тягостната политическа посредственост и управленска неадекватност. На централно ниво лъжат гражданите, че нямало коалиция. Макар че, коалиция има по всички правила на конституционната демокрация. Нарича се правителствена коалиция и се състои от парламентарните политически сили, които са излъчили и подкрепят правителството. Това че не са подписали коалиционно споразумение, не ги прави не-коалиция. Прави ги само по-несъстоятелни от управленско гледище. Виждаме резултатите всекидневно. Затова е необходимо писмено, конкретно, публично и прозрачно коалиционно споразумение. Ангажименти, срокове, приоритети, разпределение на властта. А не задкулисие, шушукане по кьошетата и “височайши” есемеси.
Първан Симеонов, социолог: Карат се заради изнервеното его на всички политици
ППДБ, най-вече ПП, дължат на себе си и на своите поддръжници такъв тип поведение, с което да доказват, че не са част от някаква коалиция. Но бавно и полека всички те влизат в устата и на ГЕРБ, и на ДПС. И не случайно на хоризонта се появява реално коалиционно споразумение. Те продължават да не искат да го подписват, защото това означава, че са влезли вече окончателно не в сглобка, а в брак с онези, които трябваше да премахват в историята. Те имат такова поведение, което съдържа известна театрална или пиарска нотка.
От другата страна също има доста PR. Г-н Пеевски и неговите хора държат да изглежда така, че той решава всичко.
Не става нищо чак толкова страховито, размечтали са се за пълен мандат, въпросът е каква легитимност има управлението. Показателите са едни от най-ниските в исторически план и ветровете задухват в друга посока, не тази, която ни се обясняваше - имам предвид войната.
Не вътрешните проблеми са проблемът, проблемът е на външната легитимност - легитимността пред българските граждани, легитимността пред западните партньори я имат.
Здравеопазването винаги предизвиква политически проблеми, заради огромния финансов ресурс, който е съсредоточен там. ГЕРБ разглеждат “Пирогов” като своя база, затова са и толкова чувствителни. Здравеопазването е една сфера в която отиват все повече и повече пари, но хората не стават по-доволни. Здравеопазването е един пулсиращ проблем, който винаги ще се проявява. А защо сега по различни ресори се проявяват тези неща, ами защото съвсем скоро ще има предоговаряне на министрите. И сега има сражения, за да се види кои ще останат.
Това правителство е на тежкия неизбежен компромис. То няма как да е различно, след като се събират формации, които не могат да се понасят.
Тези хора, които нямат почти никаква легитимност, които се събраха като един борд, за да свършат малко черна работа и да си ходят са решили, че могат да променят конституцията. И то в някои символни моменти като двойното гражданство за пасивно избирателно право. Това са игри с огъня, особено на Балканите. България е на фазата, по-добре не пипайте конституцията. Да не говорим за конюнктурни промени като служебно правителство, статут на службите и т. н.
Другият важен момент е промяната на финансовата философия на България от затягане на колана, към задлъжняване и харчене. Това може да се окаже съдбоносно решение, което да доведе до загряване на икономиката, но може да доведе и до проблем. Това са големите процеси, а не кавгите за постове, които са резултат от изнервеното его на всички политици в България.