Докато се тълпите, трупат милиард и половина дълг за 30 дни, каза бившият премиер пред репортери на излизане от разпит
Службите къде са, защо не проверяват
“Докато тука вие се тълпите, правителството заяви още половин милиард. Миналата седмица половин милиард, по-миналата седмица още половин - това са милиард и половина нови дългове за по-малко от 30 дни”.
Това заяви вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на излизане от разпит в столичното следствие.
Както писа “Труд”, злополучното досъдебно производство за изнудване на Васил Божков, образувано от полицаите от Рашковото МВР, бе възложено от Софийска градска прокуратура на следователи. Те започнаха отново да разпитват всички, дали показания като свидетели, затова призоваха и Борисов, и Владислав Горанов, и Севдалина Арнаудова. На 17 март тримата бяха задържани за 24 часа по Закона за МВР, домовете им бяха претърсени “по неотложност”, но срещу тях няма повдигнати обвинения и от немай къде бяха разпитани като свидетели. Заради преразпитите им вчера пред сградата на улица “Съборна” ги чакаха репортерски екипи от всички медии. Борисов се спря само за минута и напомни на журналистите, че след подобни разпити се подписва “декларация за неразпространение на това, което се говори”.
“Да видим дали довечера в новините ще има за новия половин милиард и само за 30 дни за нови дългове от милиард и половина с три пъти по-високи лихви. Тези лихви ще минат половин милиард за година накрая. Така че, докато вие изпълнявате заръката на деня, в петък в Министерски съвет, в Гранитна зала, в присъствието на Кирил Петков, се подписа меморандум за милиардна сделка с неясни компании”, каза Борисов на репортерите. И продължи: “Оправданието на Асен Василев вчера пред една телевизия беше, че той не трябвало да проверява, защото имало човек от американско посолство. А службите къде са, те не трябва да проверяват?, попита Борисов, седна зад волана на черна “Шкода” и отпътува.
Владислав Горанов каза, че няма да съди държавата, заради “глупостите на някого”.
След него бяха разпитани и Владислав Горанов, и Севделина Арнаудова. На излизане бившият финансов министър заяви, че цялото разследване за “изнудване” на Божков е инициирано от свидетелят Петков (Кирил - б. р.). “Твърденията на г-н Божков са неверни. Върнете се в 2020 г. в зала “Запад”, където коментирах в детайли целия казус с неплащането на такси за хазарта. С мен Божков се е виждал във Министерство на финансите, да обсъждаме различни теми”, каза Горанов. И допълни, че ще поиска да му върнат иззетите при незаконния обиск вещи. “Арестите са обжалвани, другите действия ще ги обсъждаме с адвокатите”, допълни Горанов. По думите му той не иска “да съди държавата, заради глупостта на някого”.
Асен Василев твърди, че фондът е доведен от посолството на САЩ
Крият документа за 1 милиард долара
Целта е изграждане на фотоволтаици в “Марица изток”
ГЕРБ настояват за временна комисия, която да проучи фактите около консорциума GEMCORP
Министърът на енергетиката Александър Николов, представителят на Ай Пи 3 Корпорейшън Майкъл Хюит и основателят на Джемкорп Кепитъл Мениджмънт Атанас Бостанджиев подписват споразумение за сътрудничество под благосклонния поглед на премиера Кирил Петков. Снимка: МС
Правителството крие меморандум за 1 млрд. долара, подписан в присъствието на Кирил Петков, съобщиха от ГЕРБ. Затова от парламентарната група на партията настояват да бъде създадена временна анкетна комисия в парламента, която да изясни всички факти и обстоятелства, свързани с подписването на документа. Още вчера започна събиране на подписи, с които да бъде внесен проектът в деловодството на НС. Още сутринта шефът на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова пусна във фейсбук откъс от интервю на финансовия министър Асен Василев, който твърди, следното:
“GEMCORP дойдоха при нас с колеги от американското посолство, от Департамента на щатите. Честно казано не съм изследвал компанията в дълбочина.”
На 23 март министърът на енергетиката Александър Николов, в присъствието на премиера Кирил Петков подписа Меморандум за сътрудничество с Gemcorp Capital Management Ltd. и IP3 Corporation.
Съобщено бе, че в резултат на това партньорство в България се очакват инвестиции на стойност около 1 млрд. долара в зелена енергия. Инвестицията е свързана с проекта за завод за батерии за складиране на енергия, който правителството промотира усилено като алтернатива на въглищните ТЕЦ-ве в басейна на “Марица изток”. Това се разбира от представянето на една от целите на Меморандума: “изграждане на хибриден индустриален комплекс на територията на “Марица Изток”. Енергийни експерти обясниха пред “Труд”, че целта е изграждане на фотоволтаици на територията на мините, а подозренията са, че фондът ще получи земята безвъзмездно. Идеята бе лансирана още преди няколко години, но тогава предложението бе самите мини да изградят такъв парк.
Проектът е включен и в Плана за възстановяване с европейско финансиране.
Комисията, която ГЕРБ настоява да бъде създадена трябва да установи и дали отговарят на истината публикуваните от “BIRD” и “DW” журналистически разследвания, че правителството на България подписва меморандум за сътрудничество с фонда Gemcorp на руския олигарх Алберт Авдолян за инвестиция от 1 милиард долара в чиста енергия. Това е записано в мотивите към проекта за решение.
Според цитираните медии:
“Собственикът на фонда Авдолян е бил следен за пране на пари от американското финансово разузнаване, заедно с българина Атанас Бостанджиев, който подписа сделката под патронажа на премиера Кирил Петков. Авдолян е също така приближен и бизнес партньор на Сергей Чемезов, шефа на “Ростех”, който е считан за един от най-доверените хора на Владимир Путин, с когото е служил в КГБ в ГДР.
Информацията кой е собственик на Gemcorp е публична и се открива в руската страница на Wikipedia.
Съосновател е руският бизнесмен Алберт Авдолян, приближен на Сергей Чемезов. Налице са и други, непублични източници за участието на Авдолян във фонда Gemcorp, който има активи за 1,75 милиарда долара.
Преди да поеме Gemcorp, Атанас Бостанджиев е управител на VTB Capital - инвестиционното крило на банката, известна като “банката на Путин”. Именно покрай тази връзка фондът Gemcorp, Алберт Авдолян и Атанас Бостанджиев попадат през 2017 г. в докладите на американското финансово разузнаване FINCEN, което следи за съмнителни доларови трансакции.
Конкретната причина те да бъдат докладвани са “трансакции в юрисдикции с голям риск от пране на пари”, но финансовото разузнаване ги квалифицира също така като “руски политически свързани лица” /Russian Politically-Exposed Persons/, заради връзката им със санкционираната руска банка ВТБ.
“Източникът на активите на Gemcorp Holdings е прикрит чрез комплексна организационна структура и поражда притеснения... Според Barclays Jersey, Gemcorp Holdings e сто процента /100%/ собственост на Алберт Авдолян. Авдолян е арменец по националност, роден в Русия. Адресът му е ап. 87, блок 64, ул. Арами, Ереван, Армения. Авдолян има паспорт с номер BA1333111” - пише в конфиденциалния доклад на FINCEN, с който BIRD разполага.
В документа се припомня и общия бизнес на Авдолян със Сергей Адониев в телекомуникационния сектор с фирмата “Скартел”. Адониев, за когото има данни, че е бил осъждан в САЩ за контрабанда на дрога, стана известен като притежател на български паспорт за заслуги. Впоследствие паспортът му бе отнет. Децата на Адониев обаче запазиха българското си гражданство и фигурират в регистъра на Люксембург като притежатели на значителни активи с българските си паспорти.
Друг приближен на Авдолян, както и на Адониев, е шефът на “Ростех” Сергей Чемезов. Известно е, че “Ростех” има участие в бизнес проектите на Авдолян и Адониев още от времето на “Скартел”, но и в по-ново време в проекти за въгледобив в Далечния изток. Така например през 2020 г. 95% от Елгинското въглищно находище минават във владение на “А-проперти" на Авдолян, а 5% отиват в “Ростех”. Има данни, че сделката е финансирана от Газпромбанк.
Чемезов и Путин са близки още от времето, когато са служили в КГБ в Източна Германия. След като Путин идва на власт кариерата на Чемезов е във възход. Той оглавява външноикономическите връзки на президентската администрация на Русия, а от 2007 е шеф на военнопромишлената корпорация “Ростех”.
Още през 2014 г. Чемезов беше включен в санкционния списък на Министерството на финансите на САЩ и на Европейския съюз. От 3 март т. г., след руската агресия срещу Украйна, САЩ санкционираха и неговите роднини. На 15 март т. г. Испания арестува яхтата на Чемезов Valerie в Барселона, която се оценява на 140 милиона долара.
В България синът и бившата съпруга на Чемезов притежават апартаменти в комплекс Естрея в Св. св. Константин и Елена. Засега няма данни, че България е предприела действия за запори на тези активи, въпреки санкциите на Европейския съюз.”
“Водени от разбирането, че при разпореждания с публични средства, средства от ЕС или евентуални инвестиции в българската икономика, които са подкрепени от правителството на Р България е необходимо и редно Народното събрание да има информация за действията на изпълнителната власт, предлагаме създаването на временна комисия, която да ги установи по безспорен начин”, пише още в мотивите на ГЕРБ.
Делян Добрев, бивш министър на енергетиката: Какви привилегии са обещани
Има няколко неща, които ни притесняват. На първо място са акционерите, които стоят зад тези два консорциума. Защото в любимата търсачка на властта Гугъл излиза, че Gemcorp Holdings Limited (GHL) е свързан с руски олигарси и имаме притеснения за произхода на средствата в този консорциум. Второто ни притеснение е свързано с процедурата за избор на консорциума. Ние не знаем с каква процедура са избрали точно него, а не някой друг. Първият служебен кабинет от миналата година организира форум с участието на “Три морета”. Това е голям фонд, който инвестира в същото нещо в Югоизточна Европа. Защо не се подписа меморандум с “Три морета”, а се подписа с Gemcorp? Да не говорим, че в същият консорциум е обвиняем за корупция в Африка. На трето място защо е секретен меморандумът? На четвърто място се пита какво ангажименти са поети от държавата пред този консор;циум, какво ще дава държавата - европейски средства, земя, някакви други привилегии? Какво?
Позиция на Gemcorp
Твърдението за наличие на руски капитали в собствеността на компанията категорично не отговаря на истината и неговото тиражиране представлява фалшива новина, която засяга доброто име и репутация на компанията.
В тази връзка подчертаваме още веднъж публично известния и анонсиран факт, че през октомври 2020 година Gemcorp Holdings Limited (GHL) премина през процедура по изкупуване на дяловото участие на своя руски инвеститор и през декември 2020 г. изкупуването на инвестицията на фонда приключи. С гордост можем да заявим, че в резултат от изкупуването на управлението, към настоящия момент Gemcorp Holdings Limited (GHL) е 100% собственост на своите служители и е базирана в Лондон, Великобритания.
Категорично заявяваме, че GHL няма да участва по никакъв начин в проекти, свързани или финансирани от Плана за възстановяване и устойчивост на България, няма да работи с български бюджетни средства или еврофондове. Също така нямаме никакво отношение към анонсирани от правителството намерения за изграждане на завод за батерии в страната. Намерението ни е да подпомагаме с частни капитали и инвестиции проекти, които осъществяват енергийния преход и енергийната независимост на страната и които съдействат за изграждането на зелени и климатично неутрални енергийни мощности.
Кои са играчите в сделката
Основател и изпълнителен директор на базираната във Великобритания “Джемкорп” е българинът Атанас Бостанджиев.
През 1997 г. Бостанджиев завършва Washington College в САЩ. В периода 1996-2008 г. работи в лондонското подразделение на Merrill Lynch. През 2008-2011 г. преминава в Goldman Sachs International (Лондон). През 2011 е назначен за генерален директор във VTB Capital plc.
В екипа на Бостанджиев е и българката Първолета Щерева, която допреди да влезе в “Джемкорп” е работила в “Блек Ривър Асет Мениджмънт” и “Голдмън Сакс”, според информацията от сайта на компанията.
От данните там става ясно още, че компанията се занимава с предоставяне на дългов капитал, директни заеми и структуриране на кредити на обърналите се към тях инвеститори.
“Ай Пи 3” е основана от трима бивши американски генерали. Единият от тях е запасният контраадмирал Майкъл Хюит, който постави подписа си под меморандума с България. “Ай Пи 3” е обект на доклад на американски конгресмени демократи от 2019 г., в който се посочва, че компанията е искала да прехвърли ядрено ноу-хау на САЩ на Саудитска Арабия, както и че е имала план да закупи “Уестингхаус Електрик Груп”, писа тогава Ройтерс.