Разхубавява кожата, помага при възпаление на простатата
Здрав човек може да яде до два резена на ден
Лимонът традиционно се използва за борба с настинки, но има и други лечебни свойства.
Състои се основно от вода и има само 34 ккал на 100 г. Плодовете съдържат много лимонена киселина, захари и пектин. Богати са и на етерични масла в семената, кората и листата, благодарение на които имат подчертан аромат. Маслото от лимон съдържа фитонциди, които имат антибактериален ефект.
Въпреки че лимонът не е рекордьор по витамин С, в него той е в стабилна форма и издържа на леко нагряване до 5 минути. По тази причина се запазват ползите от чая с лимон и сладкото от лимон. Освен това плодовете са богати на витамин А, фосфор, магнезий, калий, желязо и други микроелементи.
Ползи за храносмилането
Лимонът укрепва чревната функция и повишава киселинността в стомаха. От кората се получава масло, което има лечебни свойства. Лимоновите кори могат да се ядат за подобряване на апетита и против гадене. Лимонената киселина предотвратява образуването на камъни в бъбреците.
Не трябва да се прекалява с лимоните. Здрав човек без противопоказания трябва да се ограничи до 2 резена на ден.
За имунитета
Витамин С в комбинация с желязо укрепва имунната система на човека и помага за предотвратяване на анемия. Витамин С е необходим за функционирането на имунната система и борбата с инфекциозните заболявания и вирусите. Помага още за укрепване на стените на кръвоносните съдове и повишава защитните сили на организма.
За жените
Ако разредите лимонов сок във вода, получената напитка е полезна при гадене, включително токсикоза по време на бременност. Лимоновият сок, разреден с вода, може да се използва върху кожата вместо тоник - лимонът изсветлява и намалява омазняването ѝ, но може да я изсуши. Помага срещу мазоли, ако нанесете върху тях смляна каша от плода заедно с кората.
Ето още една причина, поради която жените могат да се възползват от яденето на лимон: витамин С, подобно на други антиоксиданти, предотвратява разрушаването на клетките и стимулира производството на колаген. Благодарение на това свойство лимонът е полезен за здрава коса и млада кожа.
За мъжете
Подобно на други цитрусови плодове, лимонът нормализира хормоналните нива и стимулира производството на тестостерон при мъжете. Благодарение на витаминния си състав лимоновият сок почиства кръвоносните съдове, нормализира кръвното налягане и подобрява кръвообращението.
Лимонът помага при възпаление на простатата. Витамин С също допринася за предотвратяване на рак, включително на простатата. Затова редовната консумация на лимон се препоръчва за мъже над 50 години, ако нямат противопоказания.
Противопоказания
Цитрусът е алерген, така че не трябва да се яде, ако имате индивидуална непоносимост. При децата трябва да се въвежда в диетата внимателно и малко по малко, като се наблюдава реакцията на тялото.
Плодовите киселини в лимоните могат да увредят зъбния емайл, така че след хранене се препоръчва да изплакнете устата си с вода.
Въпреки че е кисел на вкус, плодът съдържа много захари, така че не трябва да се консумира, ако имате диабет.