Ученикът на Костадин Гугов предава изкуството си на малките „Канарчета“
Печелил е голямата награда на „Канео Фест“ в Охрид
Венцислав Пенев е народен певец, ученик на прочутия Костадин Гугов. Роден е на 11 юни 1979 г. в София, но живее в Нови Искър. В памет на своя учител Венци записва песента "Спомен за Гугов". През 2013 г. се дипломира като бакалавър по „Педагогика на обучението по музика“, а през 2014 г. завършва магистратура със специалност „Музикално възпитание и обучение“ в ЮЗУ „Неофит Рилски” - Благоевград. Работи като сътрудник към редакция народна музика в програма "Хоризонт" на Българското национално радио.
През 2008 г. излиза първият му самостоятелен албум, включващ 10 македонски песни, създадени от композитора Сашко Велков. Албумът носи името "Вълшебни песни от Македония". Една от тях - "Меаните майко", става песен на месец декември 2009 г., избрана от зрителите на Folklor TV.
Венци има много изяви в телевизионни и радио предавания, както и концертни участия в цяла България. През 2011 г. създава "Песен за Нови Искър". "Ожени ме мамо" става песен на месец април за 2013 г. в класацията "Надпяване" по програма "Христо Ботев" на БНР. Написва песен, която посвещава на Любка Рондова.
Създател и музикален ръководител е на детска фолклорна група „Канарчета“ към НЧ „Светлина-1908“, Нови Искър. През 2019 г. печели голямата награда „Най-добро сценично присъствие“ с авторската песен „Майко добър ден“ на Международния фестивал „Канео Фест“ в Охрид.
Козунак
Необходими продукти:
1 кг и 200-250 г брашно, пресято 2 пъти
6 яйца размер М
1/2 ч.л. сол
250 мл прясно мляко
320 г захар, разтворена в млякото
100 г масло или мас
150 мл олио
настъргана кора от 1 голям лимон (само жълтата част)
2 прахчета ванилия или 1 с.л. течна
50 мл ром или коняк за накисване на стафидите
1 кубче мая - 42 г, или 14 г суха
стафиди
обелени бадеми
Начин на приготвяне:
Кубчето мая се размива в 50 мл от хладкото мляко с 2 с.л. от захарта и 3-4 с.л. от брашното. Оставя се да втаса около 10-15 мин. на топло. Всички продукти трябва да са със стайна температура, брашното даже може да се загрее малко във фурната.
Омесва се тесто, като се слага половината от смесените мазнини, като другата половина се добавя към тестото при месенето. Самото месене става, като натискаме с длани към плота и разтягаме тестото, за да се активира максимално глутенът. Така стават "конците". Месим с много мазни ръце, като вземаме от останалата мазнина, докато свърши. Тестото трябва да е стегнато и еластично. Не добавяме безразборно брашно. Месим, докато по повърхността на топката тесто започнат да се образуват мехурчета. Оставя се да втаса час-два, зависи от температурата на помещението, или около час в изключена фурна с голяма купа вряла вода на дъното. След като удвои обема си, тестото се „обезвъздушава“ с обратното на юмруците, разделя се на желаните бройки или му се придава желания от вас вид, без да се мачка много - не се меси повече!
Правят се фитили, прибавят се в тях пълнежите - стафиди, шоколад, локум - и се усукват. Колкото повече ги усуквате, толкова повече стават на конци. Плете се хлабаво, за да не се спукат плитките при следващото втасване и печенето. Сплетените козунаци се поставят в съдовете за печене върху хартия, която се намачква, за да стои на място, не се маже с мазнина и се оставят да втасат отново, поне 40-60 мин., пак в изключената фурна с гореща вода на дъното или в загрятата леко до 30 градуса и изключена фурна. Втасалите козунаци се намазват с 1 жълтък, разбит с малко вода - 1-2 ч.л. Набучваме ги с цели белени бадеми. Слагат се в студена фурна, която се включва на 150 градуса. След 15-20 мин. се покриват с алуминиево фолио и се увеличава температурата на 170-180 градуса. Печем още 20-25 мин. или до суха клечка, като междувременно се следи какво става под фолиото. Няма проблем, ако се отваря фурната.
След изваждане мажем с четка със захарен сироп 1:1 захар и вода, и ръсим веднага със захар, по възможност на по-големи кристали. От тази доза се получават 3 козунака по 750-800 г.
Агнешка дроб сарма
Необходими продукти:
500 г агнешки комплект
250 г гъби
2 глави лук
1 морков
1,5 ч.ч. ориз
1 ч.л. джоджен
1 ч.л. босилек
сол, черен пипер
За заливката:
3 яйца
1 кофичка кисело мляко
3 с.л. брашно
щипка сода
Начин на приготвяне:
Сваряваме добре измития агнешки комплект в подсолена вода за 15-20 минути и го нарязваме на кубчета. В подходящ съд запържваме лука, моркова и гъбите, нарязани на ситно. Добавяме и ориза и го запържваме да стане стъклен. Слагаме кубчетата месо. Заливаме с 2 ч.ч. бульон от месото. Като набъбне оризът, добавяме подправките. Слагаме в тава да се запече на 180 градуса. След като изври течността, заливаме дроб сармата със заливката и я връщаме във фурната да се запече.
Яйчени пиленца
Необходими продукти:
6-8 твърдо сварени яйца
0,5 кофичка майонеза
маруля
маслини
морков
сол, черен пипер
Начин на приготвяне:
Срежете обелените яйца на 2/3 от височината им и извадете жълтъка. Смесете го с майонезата, сол и черен пипер. Напълнете яйцата с помощта на шприц и сложете отгоре капачетата. Направете очички от парченца маслини и човка от морков. Подредете върху листа от маруля.
Хит на седмицата
Салата с ядливи цветя
Необходими продукти:
Зелена салата, киселец, лобода, спанак, лапад, дива рукола, див лук, краставици, кълнове от леща и от репички, червен лук (по желание)
Ядливи цветя – горска теменужка, латинка, цвят от глухарче, паричка, листенца от роза, иглика
Начин на приготвяне:
Накъсайте зелениите, нарежете краставицата на колелца и ги смесете. Овкусете по ваше желание. Отстранете тичинките и плодниците на цветовете и ги наредете отгоре.