Любомир Дацов: Публичните разходи са неадекватно големи в момента

Не може да има балансиран бюджет без вдигане на данъците и осигуровки, без да се замразява увеличаването на заплатите. Това заяви бившият зам.-министър на финансите и член на Фискалния съвет Любомир Дацов.

„Не само не можем да имаме балансиран бюджет, но и трудно ще постигнем 3% дефицит”, коментира Дацов по Нова ТВ. 

„За България, за да е стабилен бюджетът, дългосрочно не трябва да надвишава минус 1% от БВП”, обясни още той. 

Според него на пазара на труда „има прегряване”. „Пет пъти по-висок ръст на заплатите, отколкото е инфлацията, не може по друг начин да бъде наречено освен прегряване”, коментира Дацов. „Като събереш всичко това, трябва да имаме излишък в бюджета, за да е в равновесие. А ние говорим, че имаме минус 5-6-7% дефицит. Това е объркана макроикономическа политика”, заяви Дацов.

„Публичните разходи са неадекватно големи в момента”, смята и BESCO - Българска предприемаческа асоциация, Добромир Иванов. Но според него има и по-голям проблем.

„Един-двама български предприемачи имат общ инвестиционен фонд с Бил Гейтс. Преди 2-3 седмици бяха в САЩ, в Сан Франциско, където обсъждаха някакви неща с инвестициите. Разказаха, че там колите вече се движат без шофьори навсякъде. Има роботи навсякъде. Светът се развива по начин, който не можем да спрем. Как правим бюджети без визия за нашата страна, накъде отива светът в следващите десетилетия. Как правиш пенсионна система, осигуряване, заплати, без да имаш визия как ще се промени светът следващите 5 или 10 години. Целият фокус е за 3 месеца напред до следващите избори. Това води до взимане на популистки след популистки решения”, коментира Иванов.

Той допълни, че увеличение на заплатите трябва да се обвърже с подобрения в съответната система.

„Бюджетът не плаща заплати и издръжки, той трябва да предостави услуги. Да прилагаш автоматична формула е глупост. Който беше направил анализа да вдигне заплатите, или не разбира нищо, или и лобизъм”, коментира Дацов.

„За последните пет години имаме 15 000 повече души, започнали да работят в публичния сектор, на фона на 300 000 по-малко въобще работещи”, допълни Добромир Иванов.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"