"Превратът в Нигер се различава от десетките африкански военни преврати през годините поради две причини - уран и геополитика. Нигер е един от основните износители на уран за Европейския съюз и за САЩ. А войната в Украйна изведе на преден план битката за т.нар. "Глобален юг" - страните от Африка, Латинска Америка и Азия. Африка като цяло не осъжда Русия и не подкрепя Запада за санкциите". Това каза пред БНР Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, бивш заместник-министър на външните работи, дипломат.
И допълни, че има тенденция за оформяне на своеобразен не-Запад: "Това е една пасивна съпротива срещу трактовката на Запада за войната в Украйна срещу санкциите. Всички тези страни разглеждат войната в Украйна като геополитически сблъсък, а не като сблъсък на ценности".
Кючуков посочи, че сред причините за преврата се открояват постколониалната експлоатация от Франция, бедността, политическата нестабилност, корупцията на местните елити, междуплеменните конфликти, демографският бум, включително и климатичните промени.
"Нестабилността в региона ще има икономически последици - и по отношение на петрола, и по отношение на урана, но и по отношение на комуникациите, защото след Судан и Либия въздушното пространство на Нигер също е забранено за полети".
По думите му Китай се е наместил осезаемо на африканския континент, заемайки мястото на Запада.
"Китай измести бившите колониални империи от тяхното влияние на континента - икономически и политически. Чрез инвестиции създава видимост на конкретно присъствие".
Той поясни, че ако Франция загуби Нигер и Чад, основните бази за френските войски в територията на Сахел, ще загуби и възможността си да влияе върху цяла Западна Африка.
"Възможностите на Русия за активно политическо действие в Африка са малки. От континента Русия се стреми да получи суровини и гласове в ООН, както и да неутрализира геополитическото влияние на Запада в целия африкански континент".