Културен център отвори врати
Има библиотека с над 3000 книги
150 деца в неделното училище „АБВ“
Вече седем години първото българско училище „АБВ“ в Амстердам помага на българчета да не забравят родния език. За инициативата към младите поколения, ръководена от Елица Йорданова от Русе, "Труд" разказа през 2017 г. Днес нашенците в столицата на Нидерландия могат да се похвалят с още едно постижение - Български културен и информационен център, който отваря врати през октомври.
Зад идеята и създаването му отново стои Елица, която споделя пред „Труд“, че след дълго обмисляне кога да бъде открит, това се случва спонтанно: „Исках денят да е специален, с някакво послание, да носи някакъв заряд. На 21 октомври бяхме в центъра заедно с колежката ми Камелия. Поздравявахме посетителите, защото беше двоен празник - Ден на християнското семейство и Въведение Богородично. Една от жените, която ни посети, беше ни омесила страхотна питка, беше донесла сирене и шарена сол. Ние отворихме бутилка вино, разчупихме питката..., съвсем спонтанно, чувството беше толкова истинско, че веднага решихме - това е денят! Същата вечер обявих на нашия сайт, че центърът е вече факт“, разказва тя.
Българката споделя, че над 10 години мечтае за културния център. И разкрива, че това е място, където човек може да поговори с някого по въпроси, които го вълнуват, да намери актуална и точна информация за ежедневието с всичките му предизвикателства, да потърси съдействие за свой проблем или да си вземе за четене интересна книга.
“Място, което да обединява българската общност, да я подпомага и да допринася за един по-добър неин облик в Нидерландия. Място, на което българите да се почувстват поне за малко у дома. Място, където нашите нидерландски партньори и приятели да усетят България, такава, каквато я носим ние в мислите и в сърцата си. Нашата малка България в сърцето на Амстердам!”, представя го Елица.
Нашенката, която живее в Нидерландия от 20 години и определя Амстердам за неин втори дом, никога не е прекъсвала връзката си с България. Елица споделя, че в начинанията им са водени от любовта към това, което правят и желанието им да са полезни на българската общност. „Образованието и културата са нашите каузи“, казва тя.
Българският културен център към този момент се финансира изцяло от Елица и съмишленици. Разчитат на спонсори, които искат да рекламират дейността си или продуктите, които предлагат, при тях и на дарители, за които случващото се в центъра е важно и биха искали да го подкрепят.
Центърът в Амстердам предоставя огромна библиотека с произведения на майчин език. „Библиотеката ни е уникална и според моето скромно мнение - без еквивалент в Европа. Над 3000 български и чужди заглавия. Детски книги, класика, художествена и историческа литература, енциклопедии, разполагаме дори с екземпляр на Червената книга на България”, обяснява Елица.
Освен да се вземат книги под наем, в центъра може да се закупят някои от най-известните заглавия на български и чужди автори в момента. Библиотеката има и онлайн каталог, където всеки може да разгледа наличните заглавия и предварително да направи своя избор.
На въпрос как продължава развитието на неделното училище „АБВ“, Елица споделя, че в него вече учат над 150 деца, а за тях се грижат 21 учителки и преподавателки по извънкласни дейности. “С годините училището се превърна не само в любимо място за деца и възрастни, не само в образователна институция с уникален екип и амбициозни планове за бъдещето, но и в модел, за това как може да се постави началото на истинска българска общност, дори и на хиляди километри от родината”, казва българката. За Коледа ученици от 7-ми клас, заедно с тяхната преподавателка Ева Ахмедова съставят вестник.
Българите в Нидерландия непрекъснато организират фестивали, театрални постановки, на които се изявяват звезди от родната сцена, но тази година са възпрепятствани от пандемията от COVID-19.
“През 2016-та организирахме и празничен концерт по случай националния празник на България и изложение на български фирми, на което участваха над 45 наши сънародници от различни области. Премиерата в Европа на филма “Воевода” със специалното участие на актьора Димитър Селенски, беше също при нас в Амстердам, през есента на 2017-та година. През 2018-та година организирахме двудневен фестивал “България - люлка на европейската цивилизация”.
За да добие човек представа за магията, емоцията, красотата и атмосферата на това събитие, може да изгледа клипа, който снима за нас Еди Димитров от Gingeremprod.
След като обстановката в Европа и по света се успокои и хората започнат да живеят нормално без ограничения, нашите сънародници зад граница обмислят отново реализирането на събития – концерти, изложби и представяния на книги. „Дано през следващата година да можем отново да зарадваме българската общност с интересните проекти, които сме планирали”, надява се Елица.
Постоянна експозиция
Показват реплики на тракийски съкровища
Реплики на златни тракийски съкровища са постоянно изложени в културния център.
В културния център на българите постоянно са изложени и реплики на златни тракийски съкровища. Елица Йорданова е и официален представител за Европа на Фондация “Занаяти от тракийските земи”, с председател Петър Копралев.
“През 2018-та организирах фестивал, в центъра на който беше тази изложба и оттогава работим заедно. Интересът беше огромен. Решихме, че тя трябва да остане в Амстердам, за да имат хората възможност да видят тези уникални произведения, да научат повече за тракийското злато и сребро и да се запознаят с работата на талантливите майстори-занаятчии, които са изработили колекцията”, споделя българката.