„Манчестър Сити“ пак е шампион

Лудостта свърши!

За втори път в историята си „Манчестър Сити“ е шампион на Англия. В най-щурото първенство „гражданите“ защитиха трофея си с точка пред „Ливърпул“. Футболната асоциация бе подготвила две купи, но накрая изненада не стана.

„Сити“ спечели с 4:1 гостуването на „Брайтън“. А в такъв случай победата на „Ливърпул“ над „Уулвърхемптън“ с 2:0 нямаше никакво значение. Драма обаче имаше. Глен Мъри откри за „Брайтън“ в 27-ата минута. Феновете на „Ливърпул“ взривиха от радост „Анфийлд“ от новината. Само минутка по-късно обаче Серхио Агуеро изравни с 21-ия си гол за сезона. После Аймерик Лапорт, Риад Марез и Илкай Гюндоган узакониха титлата за „Сити“. Триумфът е заслужен. Отборът на Пеп Гуардиола завършва с повече точки, с по-добра голова разлика и с по-добри показатели в директните мачове. Първият на „Анфийлд“ завърши 0:0, а Марез изпусна дузпа в последната минута. Във втория на „Итихад“ домакините сразиха „Ливърпул“ с 2:1. Сега ще делят 15 милиона паунда бонус за титлата. А ако спечелят местен требъл, добавяйки и купата на Англия срещу „Уотфорд“ следващата събота премията ще скочи до 20 милиона. Гуардиола вече има 8 титли в кариерата си – по три с „Барселона“ и „Байерн“, както две със „Сити“.

За „Ливърпул“ и треньора Юрген Клоп остава финалът в Шампионската лига срещу „Тотнъм“. След всички прекрасни игри „червените“ отново са заплашени да останат с празни ръце, но срещу „шпорите“ излизат със статут на фаворит. За Клоп това ще е третият финал в Шампионската лига – в първите загуби, водейки „Борусия“ (Дортмунд) и „Ливърпул“.

Уникално голмайсторите на Висшата лига този сезон са трима. По 22 гола имат Садио Мане и Мохамед Салах („Ливърпул“), както Пиер-Емерик Обамеянг („Арсенал).

Кошмарният сезон на „Манчестър Юнайтед“ завърши... кошмарно. Дори изпадналият „Кардиф“ дойде на „Олд Трафорд“ и победи с 2:0. Вече се чуват гласове, че назначеният за постоянно Оле Гунар Солскяр няма потенциала да води отбор от такъв ранг. „Юнайтед“ остана шести и ще започне в Лига Европа още в началото на юли, ако „Уотфорд“ вземе купата на Англия. А това означава пропадане на американското турне и куп финансови загуби.

Останалите резултати от последния кръг: „Бърнли“ - „Арсенал“ 1:3, „Кристъл Палас“ - „Борнемут“ 5:3, „Фулъм“ - „Нюкасъл“ 0:4, „Лестър“ - „Челси“ 0:0, „Саутхемптън“ - „Хъдърсфийлд“ 1:1, „Тотнъм“ - „Евертън“ 2:2, „Уотфорд“ - „Уест Хем“ 1:4.