През 2019 година прекрасният ни град Пловдив беше европейска столица на културата, заедно с един забележителен, може би малко познат, но впечатляващ италиански град. Сещате ли се кой е той?
Ако не си спомняте, сега ще ви пренесем на едно приказно красиво място с още по-интересна история, която датира от 30 000 години назад във времето. Матера.
Матера е очарователен град в Южна Италия, сгушен в древен каньон, издълбан от река Гравина. Районът е известен като един от най-старите постоянно обитавани региони на континентална Европа и се състои от пещерни жилища и църкви, които са издържали изпитанието на времето. Мястото представлява естествено защитена територия за праисторическите цивилизации, които първи заселват района. Посещението на този град е като преживяване на далечното минало. Той прилича на малка и реалистична сцена на Рождество Христово, поради което е известен като „вторият Витлеем“, осигурявайки фон за филми като „Евангелието според Матей“ на Пиер Паоло Пазолини и „Страстите Христови“ на Мел Гибсън. Обявен е за обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО през 1993 г.
Интересна и богата е историята на града след създаването му. Точната дата на началото на заселването на Матера е спорна. Въпреки това има доказателства, които показват съществуването на обитатели от древния палеолит до неолита. Това е епохата, когато естествените пещери са използвани като убежище. Постепенно това място се развива като град и през 664 г. и става част от херцогство Беневенто, когато попада под влиянието на лангобардите. Градът се разширява от 8-ми век нататък; периода, когато е бил колонизиран от василиански, византийски и германски императори. През 15-ти век след като преживява серия от земетресения попада във владение на арагонците. По-късно става столица на провинция Базиликата.
Градът може да се похвали с богата религиозна история, както езическа, така и християнска. В резултат на това, Матера има изобилие от религиозни паметници, датиращи от ранното средновековие до ранния модерен период. Хората на Матера никога не са се страхували да бъдат чути: те са първите на юг, които се разбунтуват срещу нацистката окупация.
Символ на Матера и задължителна първа спирка са Sassi di Matera (пещерите на Матера), които придават загадъчния облик на града. Това са варовикови пещери, които са издълбани в камъните, ставайки дом на първите заселници. Постепенно „сасите“ се увеличават и населеното се разраства. Древното селище е построено във вулканична туфова скала, покриваща долината Гравина. Неговите криволичещи алеи, лабиринт от пещери, градини, тераси и тунели го правят уникален архитектурен комплекс.
Едно от най-интересните места за посещение са Криптата на първородния грях, което мнозина определят като смайващо преживяване. Тази красиво украсена с фрески пещерна църква е издълбана в стената на Gravina di Picciano, точно до Матера. Един от най-важните примери за ранносредновековна живопис в Средиземноморието, който някога е бил използван от овчари като подслон за добитък.
Саси ди Матера и Паркът на рупестрийските църкви са двете основни атракции в Матера, които са признати от ЮНЕСКО за обект на световното наследство. Катедралата Света Мария „дела Бруна“ е една от интересните забележителности, построена в апулийски романски стил през 13-ти век.
Друго интересно място, което си заслужава да се посети е Casa Grotta nei Sassi. Тук пещерата е пресъздадена, за да изобрази примитивния начин на живот на хората. Piazza Vittorio Veneto е популярна атракция, която е известна още като „Площада на фонтаните“ поради наличието на голям монументален фонтан. През 1952 г. национален закон призовава за евакуацията на Матера, считан за „срама на Италия“ поради пренаселеността и нехигиеничните условия, и изграждането на нови жилищни квартали за развитие на нова градска зона.
Зрелищно издълбана в скалите от туфа, Матера ви пренася в историята благодарение на известните си варовикови пещери Саси, многобройните скални църкви и непокътнатите природни зони.