Меркел за Тръмп: Гледа през призмата на имотен предприемач

Бившата канцлерка написа мемоари

Поискала съвет от папата как да работи с президента на САЩ

През 2008 г. се противопоставила Украйна да получи покана за НАТО

Доналд Тръмп гледал на всичко през призмата на строителен предприемач и бил очарован от Владимир Путин. Това разкрива в мемоарите си бившата германска канцлерка Ангела Меркел. Книгата ѝ “Свобода: Мемоари 1954-2021” ще бъде пусната в продажба на 26 ноември. Но вчера в. “Ди Цайт” пусна откъси от мемоарите.

Освен че разказва за свои запомнящи се срещи със световни лидери като Тръмп, руския президент Владимир Путин, папа Франциск, Меркел изразява позиция по съвременни събития. Например признава, че е желала победата на кандидатката на демократите за президент на САЩ Камала Харис, и то “от сърце”, както пише в книгата.

В нея бившата канцлерка разказва за ключовата среща на НАТО през 2008 г. в Букурещ, когато се обсъждал статутът на Украйна и Грузия като кандидатки за членство. Тогава Меркел се противопоставя на Украйна да бъде предложено членство в алианса.

“Разбирах желанието на страните от Централна и Източна Европа да станат възможно най-бързо член на НАТО. Но присъединяването на нов член трябваше да донесе не само сигурност за него, но и за НАТО”, посочва Меркел. И обяснява, че виждала рискове от факта, че руският Черноморски флот има договорено присъствие на полуостров Крим в Украйна.

“Такова свързване с руски военни структури не е съществувало при нито един от кандидатите за членство в НАТО. Освен това по това време само малцинство от украинското население подкрепяше членството на страната в НАТО”, припомня тя.

“Смятах за илюзия да се предполага, че статусът на кандидат за членство на Украйна и Грузия ще предостави защита от агресията на Путин, че този статус ще бъде толкова възпиращ, че Путин ще се откаже от агресивната си политика. Би ли било възможно, ако ситуацията се беше изострила, да се предположи, че страните-членки на НАТО ще реагират военно - с оръжейни доставки и с войски, и ще се намесят? Би ли било възможно да поискам от Бундестага мандат за нашата армия и да получа мнозинство за това?”, пише Меркел.

Тя разказва и за първата си среща с новоизбрания тогава президент на САЩ Доналд Тръмп през 2017 г., който я попитал за отношението є към Путин. “Руският президент явно го е очаровал. През следващите години имах впечатлението, че политици с автократични и диктаторски наклонности го привличаха неустоимо”, пише бившата канцлерка.

А за Тръмп споделя още: “Той гледаше на всичко през призмата на имотния предприемач, какъвто е бил преди да влезе в политиката. Всеки парцел земя може да бъде продаден и ако не го купи той, ще го получи някой друг. Ето така той гледаше на света... За него всички страни бяха в състезание, при което успехът на едната е неуспех на другата. Той не вярваше, че чрез сътрудничество може да се увеличи благосъстоянието на всички”.

В лична аудиенция при папа Франциск Меркел споделила притеснението си, че САЩ ще се оттеглят от Парижкото споразумение за климата под ръководството на Тръмп. “Без да споменавам имена, попитах го как би се справил с фундаментално различни мнения в група от важни личности. Той ме разбра веднага и отговори без излишни украшения: “Огъване, огъване, огъване, но внимавай да не се счупи”, спомня си Меркел.

Тя описва Путин като “някой, който е винаги нащрек, за да не допусне да се държат лошо с него”. “Той не се интересуваше от изграждането на демократични структури или добре функционираща икономика в неговата страна или другаде. По-скоро той искаше да се противопостави на факта, че САЩ излязоха победител от Студената война. Той искаше Русия да остане незаменим стълб в многополюсния свят след края на Студената война. За да постигне това, той използва основно своя опит в службите за сигурност”, разказва Меркел за Путин.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд news

Този уебсайт използва "бисквитки"