Последният месец от годината ще започне с валежи, после идват мъгли
Астрономическата зима настъпва на 21 декември
Тази година декември ще бъде с температури около средните климатични норми за месеца. През първата и третата десетдневка средните максимални ще бъдат малко по-ниски от климатичните норми - между 3 и 7градуса, а в средата на месеца ще бъдат от 6 до 10.
Месечните суми на валежите за голяма част от страната ще бъдат около установените климатични норми. Средно, оценката за месеца, е с валежни количества до 30-50 литра на квадратен метър, а на места главно в Рила и в Родопите до 50-80. Повече валежи от климатичните норми се очакват в през втората и третата десетдневка западните райони и в крайните южни части от страната.
През първите десет дни времето ще бъде динамично с валежи от дъжд и сняг. Месецът ще започне с облаци и слаби валежи в източните райони и мъгли на запад. От 7 до 8 декември ще вали дъжд и сняг, по-интензивни валежи се очакват в източните райони, по планините мокър сняг.
Краткотрайно затопляне се очаква от 9 до 10 декември. Със захлаждане от 11 до 12 декември ще вали сняг, главно в западните и в североизточните райони от страната ще се образува снежна покривка от 2 до 5 см.
През втората десетдневка - от 13 до 20 декември ще бъде сравнително топло, а мъглите в сутрешните часове ще бъдат често явление.
В началото на третата десетдневка от 20 до 23 декември се очакват валежи от сняг. В планините снежна покривка ще е от 30 до 60 см. Астрономическата зима ще настъпи на 21 декември - в 05,27 часа, когато слънцето влиза в знака Козирог.
Коледните празници се очаква да започнат без валежи. На 25, 26 и 27 ще има валежи от дъжд и сняг. Ще вали по-интензивно в западната половина от страната.
Затопляне на времето ще настъпи през последните дни на месеца. Ще бъде сухо, с условия за мъгли, температурни инверсии и замърсяване на въздуха в ниските места.
На 31 декември в новогодишната нощ и на 1 и 2 януари ще вали сняг, по-интензивно в западните и в централните райони от България.
Геомагнитна прогноза
Магнитни бури за Игнажден
Месецът ще започне с магнитното поле на земята със слаб интензитет до 5 декември. През периода от 6 до 8 геомагнитната активност ще бъде повишена, със среден интензитет. Периодите с очаквана повишена активност са от 16 до 20 (Игнажден) и от 26 до 28 декември, като на 19 декември в северните ширини се очакват и магнитни бури. От 29 до 31 декември земното магнитно поле ще е спокойно и вероятността за бури е малка. Слънчевата активност ще бъде слаба.
През декември продължителността на деня намалява и 22 декември е най-късият ден през годината - 9 часа и 2 минути. Средно през повече от половината дни времето се определя от антициклон. Обикновено при такива обстановки в планинските райони е предимно слънчево и сравнително топло, а в ниските места - мъгливо и по-студено. Често се случва температурите в планините да са по-високи отколкото в равнините.
Народна метеорология
Студът вещае плодородие
Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията. В тях е синтезиран многовековният трудов опит на селския стопанин и обикновено те се предават от поколение на поколение като потвърдено от практиката познание.
За декември народната метеорология гласи: Много сняг през декември обещава голямо плодородие. Ако на Игнажден (20 декември) времето е ясно, през април ще е суша, а ако вали сняг, април ще е дъждовен и ще бъде плодородно. Ако на Бъдни вечер времето е хубаво, то през август ни чака суша, а ако на Коледа е много студено, идната година ще има богата реколта.