Има идея разграбеният монумент да бъде запазен като място за съвременно изкуство
Близо 50 000 души на година посещават паметника
Местен референдум ще реши съдбата на паметника “Бузлуджа” и дали Общината в Казанлък да поеме управлението над него. Решението е взето на заседание на Консултативния съвет към кмета Галина Стоянова, съобщиха от местната администрация.
Консултативният съвет е обществена структура, която подпомага местната власт за открито управление. В него участват граждани, излъчени от събранията на кварталите в града и на малките населени места. Темата за паметника е влязла в последното му заседание по предложение на кмета Галина Стоянова заради противоречивите мнения в обществото за бъдещето му. Общественото допитване ще се проведе най-рано през ноември. Преди това обаче трябва да бъде избран инициативен комитет за провеждането му.
Монументът е построен през 1981 година като Дом на Българската комунистическа партия. Обектът е със статут на историческо и архитектурно наследство. Част е от парк-музей “Шипка - Бузлуджа”. В момента се руши, а интересът към него продължава да расте, посочват от администрацията. Той привлича туристи и изследователи от цял свят, които се интересуват от архитектурните и историческите аспекти на социалистическото наследство в страната ни, съобщават още от местната администрация. Общината в Казанлък е готова да поиска управлението му от държавата, като разработи маркетингова стратегия за самоиздръжка на монумента. Има и готова концепция за кандидатстване за европейско финансиране, с което да бъдат възстановени покрива, прозорците на мащабната конструкция и да бъде осигурен достъп, уточняват още от там.
Дебатът за паметника “Бузлуджа” се води през последните три десетилетия, макар и с различен интензитет.
Едната гледна точка е, че е недопустимо инвестирането на пари за възстановяване на партиен паметник - символ на комунизма и на тоталитарната държава. Другата е, че той е европейски архитектурен образец на модернизма, със сложно и впечатляващо проектно решение и в него има бъдеще.