Метеоролозите спряха временно протеста си (обзор)

Учените се притесняват, че ще бъде нарушена автономията им

От НИМХ остават категорични в позицията си против прехвърлянето на института в Министерството на околната среда и водите

Искат да запазят института като научна организация

Метеоролозите спряха протеста си, но предупредиха властта, че остават в протестна готовност. Това стана на специална пресконференция, на която служителите от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) съобщиха, че няма да спират прогнозата за времето, но остават на крачка от протест, докато изцяло не бъдат приети промените в Закона за водите. “Започнаха да се появяват различни манипулации и политизации по адрес на нашия протест, поради тези причини щабът, организиран от колегите, реши да прекрати протестите”, каза на пресконференция вчера директорът на НИМХ професор Христомир Брънзов.

Учените остават категорични в позицията си против прехвърлянето на НИМХ от МОН в това на околната среда и водите, каза още професор Брънзов. Синоптиците посочиха, че искат да запазят института си като научна организация и изразиха опасения, че ако отидат към Министерството на околната среда и водите, няма да могат да обслужват другите седем ведомства, които търсят тяхната експертиза. “Опитът, който досега имаме, показва, че ресурсите ни са ограничени, а обслужваме осем или десет министерства. Отивайки директно към някое министерство, което ние обслужваме, естествено е принципалът ни да иска всичките ресурси да бъдат насочени към неговото министерство. По тази причина протестът ни не беше толкова за самите нас, колкото за интересите на държавата”, обясни професор Брънзов. Той припомни как скоро след прехвърлянето на НИМХ към Министерството на земеделието, институтът беше изваден оттам.

Учените обвиниха БАН, че чрез просветното министерство си отмъщава за излизането на института от Академията през 2018 г. “През август 2018 година на среща между хората от НИМХ с ръководството на БАН, академик Юхновски ни предупреди ясно и недвусмислено, че ако излезем от БАН, до три години ще станем дирекция в някое министерство. В същия дух имаше и други изказвания от страна на БАН, които се притесниха, че ако излезем и съществуваме успешно, можем да бъдем последвани от други институти. Факт е, че през последните три години НИМХ не само, че успя да се изправи на крака, но и тръгна напред”, припомни професор Брънзов. Според метеоролозите има голяма вероятност, когато преминат към министерството на екологията, много хора да напуснат.

Учените казаха още, че са искали да преминат към Министерския съвет, защото е равно отдалечен от министерствата, които се ползват от данните им. Премиерът Кирил Петков обаче заявил, че вече има твърде много звена към него.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд

Този уебсайт използва "бисквитки"