Изборът на председател на парламента става през преговори за формиране на управляващо мнозинство
Очевидно и на 51-вото, както и на 50-ото НС не им върви в новата квартира в Партийния дом. Тръгва все по-сеирджийски цялата работа, което не вещае много добър край. Това каза за БНР бившият председател на парламента и бивш лидер на БСП Михаил Миков преди първото заседание на новото - 51-во Народно събрание.
"Дано днес се избере председател и Събранието да започне да функционира. Дано да просветне на парламентарно представените фракции, че това не е даже въпрос на политическо състезание, а е въпрос на признаване на функционирането на парламентарната демокрация, на разбирането на необходимостта от това парламентът да започне да функционира”, добави Миков.
По думите му, изборът на председател на парламента става през преговори за формиране на управляващо мнозинство. Това е най-нормалният и естествен начин, подчерта той.
"В този процес трябва да се дефинира и кой е в опозиция. Това също отсъства днес. Мнозинството от политическите сили, извън "Възраждане", като че ли другите не заявяват, че ще бъдат в опозиция, което още повече усложнява ребуса. Днес пред Народното събрание техниката и живата сила на полицията са в размери, които не сме виждали при учредяване на Народно събрание, подчерта Михаил Миков.
"Явно е, че изборите не са довели до някакво признато излъчване на представителната власт, за да има толкова много нажежен въздух на улицата".
Според него парламентът трябва да започне да работи. Не може да чака произнасянето на Конституционния съд за касирането на изборите, категоричен бе той и изброи важните въпроси, с които трябва да се започне.
"Очевидно е, че няма усещане и разбиране за отговорността, която носят политическите сили в Народното събрание - отговорността на времето, отговорността на момента, очевидно това отсъства и затова наблюдаваме тази атрактивна картина пред сградата на бившия Партиен дом. Днес улицата продължава спора, а той не се пренася там, където му е мястото след избори - вътре в Народното събрание. Досега не се тръгна от това къде са различията в политическите платформи. Не се усети много и по време на кампанията. Нямаше такъв тип улични манифестации по време на кампанията - нещо, което е нормално. Приключи кампанията, приключиха изборите - площадите се напълниха. Това е един национален парадокс, който трябва да бъде осъзнат от всички, че не се вписва никак в разбирането за представително управление чрез парламент", коментира Миков.
"Ще е добре по-скоро да се стигне до осмисляне и признаване на грешката и спешна промяна на Конституцията, за да може да се стабилизира отново и да се балансира този преходен период, в който парламентът няма способност да излъчи правителство. Ако имат воля, депутатите могат да започнат, но поне засега не личи”, каза още Миков.