Микроробот лекува инсулт

Намира и разтваря кръвни съсиреци в мозъка

Представете си, че можем да лекуваме само болната част на организма, без да излагаме здравите органи на лекарствено въздействие. Това е революция в терапията, обещаваща да забравим за термина “странични ефекти”. За един такъв иновативен проект съобщават от Асоциацията за инсулт и афазия.

ANGIE е изследователски проект, финансиран от програмата на ЕС “Хоризонт 2020” през 2020 г. Той има за цел да разработи иновативен начин за намиране и разтваряне на кръвни съсиреци в мозъка, които могат да причинят исхемични инсулти и тежки мозъчни увреждания, ако не се лекуват бързо.

В момента често срещаното лечение на исхемични инсулти включва лекарство, наречено rtPA, което помага за разтварянето на кръвни съсиреци. То трябва да се прилага в големи дози, което увеличава риска от тежки странични ефекти, тъй като може да се разпространи в тялото, преди да достигне съсирека.

В проекта ANGIE група европейски изследователи, водени от професор Салвадор Пане, са разработили малък разтворим микроробот, който може да се насочва през кръвния поток с помощта на външни магнитни полета. Новаторската технология пренася лекарството през сложни мозъчни съдове, за да достигне до запушената артерия, като успешно го доставя във висока концентрация точно там, където е необходимо.

“Нашите микророботи бележат значителен скок напред в целенасочената доставка на лекарства. Тази иновация не само повишава безопасността и ефективността на лечението на инсулт, но също така отваря възможности за други терапии, които преди това са били недостижими”, казва професор Пане.

Този пробив може да промени начина, по който се лекуват инсултите, като направи лечението по-безопасно и по-прецизно, помагайки на повече пациенти да се възстановят с по-малко дългосрочни проблеми. Това е вълнуваща стъпка напред в борбата с инсулта и дава надежда на милиони хора по света.

Арлийн Уилки, генерален директор на Алианса за инсулт за Европа, казва: “Ние сме развълнувани от проекта ANGIE и очакваме с нетърпение да видим тази авангардна технология да трансформира спешните грижи за инсулт, като в крайна сметка подобрява резултатите за пациентите през следващите години”.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд news

Този уебсайт използва "бисквитки"