Министърът на отбраната на Косово: Въоръжаването на Сърбия дестабилизира региона

Бойните самолети са нападателна способност

Министърът на отбраната на Косово Еюп Македончи каза, че вижда въоръжаването на Сърбия като дестабилизиране на региона и предотвратяване на интеграцията му в ЕС и НАТО, както и като заплаха за целостта и сигурността на гражданите, съобщава Ekonomija online.

Еюп Македончи каза, че съществуват заплахи в Косово, поради факта, че "терористични групи, водени от Милан Радойчич, извършили терористична атака в Косово", свободно се разхождат, тренират и извършват дейности в Сърбия.

„Като се има предвид, че след атаката на 24 септември по-голямата част от групата, водена от Радойчич, замина за Сърбия, нормално е опасността на наша територия да намаля. Но винаги съществува риск групи като групата на Радойчич и самата група на Радойчич да развият подобни терористични дейности с политически цели, които винаги са подкрепяни от структури в Сърбия. Докато групата на Радойчич и други престъпни и терористични групи се движат свободно в Сърбия, освен това те обучават и извършват своите дейности там, ние смятаме, че подобни рискове все още могат да съществуват“, каза Македончи.

Той каза, че вече са създадени много предпоставки това да не се случи и че тези предпоставки са създадени от косовските институции, както и от засиленото присъствие на войски на КФОР по линията със Сърбия.

Освен това той добави, че Сърбия продължава да има "хегемонистичен подход по отношение на Косово и други съседни страни". Според него Сърбия все още поддържа около 70 процента от военния си капацитет на юг и 48 бази на сръбската армия и жандармерия по линията с Косово.

„Този ​​подход често се превръща в различни дейности като дипломатически, икономически, дезинформационни, както и военни и подкрепа за неконвенционални части и терористични групи, какъвто беше случаят с групата на Радойчич. Самите доставки на оръжия, които Сърбия получава от страните от Изтока, са индикатор за агресивния подход на Сърбия по отношение на нейните съседи“, каза той.

„Например бойните самолети са нападателна способност, но дори самоубийствените дронове, произведени в сръбските фабрики, са нападателна способност. Обикновено страната ни като демократична държава няма намерение да изгражда военни капацитети за нападение от какъвто и да е ъгъл и в това отношение ставаме по-силни, но винаги за да защитим Косово, да защитим неговата цялост и територия, да защитим нашите граждани, независимо от етническата им принадлежност или религиозна принадлежност. Това овластяване ни накара да не изпитваме страх пред лицето на тези заплахи, а винаги да бъдем нащрек и предпазливи, за да се развиваме, организираме и укрепваме за нуждите на отбраната на нашата страна“, добави още Еюп Македончи.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"