Когато две следи от бяла пара пресичат небето близо до фронтовата линия в източна Украйна, това обикновено означава едно нещо. Руски самолети са на път да атакуват.
Но това, което се случи близо до град Константиновка, беше безпрецедентно. Долната пътека се раздели на две и нов обект бързо се ускори към другата следа от пара, докато не се пресекоха, а ярко оранжева светкавица освети небето.
Дали, както мнозина вярваха, руски военен самолет сваля друг в така наречения приятелски огън на 20 км от фронтовата линия, или украински самолет сваля руски самолет?
Заинтригувани, украинците скоро разбраха от падналите отломки, че току-що са станали свидетели на унищожаването на най-новото оръжие на Русия - стелт бойния дрон S-70.
Това не е обикновен дрон.
Наречен "Охотник" (Ловец), този тежък безпилотен автомобил е голям колкото изтребител, но без пилотска кабина. Много е трудно да се открие и разработчиците му твърдят, че „почти няма аналогия“ в света.
Всичко това може да е вярно, но очевидно се е заблудил и изглежда, че втората следа, видяна на видеото, идва от руски самолет Су-57, който очевидно го е преследвал.
Руският самолет може да се е опитвал да възстанови контакта с объркания дрон, но тъй като и двамата са летели в украинска зона за противовъздушна отбрана, се предполага, че е взето решение "Охотник" да се унищожи, за да се предотврати попадането му в ръцете на врага .
Нито Москва, нито Киев са коментирали официално случилото се в небето край Константиновка. Но анализаторите смятат, че руснаците най-вероятно са загубили контрол над своя дрон, вероятно поради заглушаване от украинските системи за електронна война.
В тази война има много дронове, но нито един от тях не наподобява руския S-70.
Тежи повече от 20 тона и се предполага, че има обхват от 6000 км.
Оформен като стрела, той изглежда много подобен на американския X-47B, друг стелт боен дрон, създаден преди десетилетие.
Предполага се, че Охотник може да носи бомби и ракети, за да поразява както наземни, така и въздушни цели, както и да води разузнаване. Той също така е проектиран да работи съвместно с руските изтребители Су-57 от пето поколение.
Разработва се от 2012 г., а първият полет се състоя през 2019 г.
Но до миналия уикенд нямаше доказателства, че е бил използван в продължилата две години и половина война на Русия в Украйна.
Съобщава се, че по-рано тази година той е бил забелязан на летището в Ахтубинск в Южна Русия, едно от местата за изстрелване на атака срещу Украйна.
Така че е възможно неуспешният полет над Константиновка да е бил един от първите опити на Москва да тества новото си оръжие в бойни условия.
Съобщава се, че останките на една от прословутите руски плъзгащи се бомби с голям обсег на действие D-30 са намерени сред мястото, където е паднал дронът.
Но защо "Охотник" е летял заедно със Су-57?
Според базирания в Киев авиационен експерт Анатолий Храпчински, военният самолет може да е предал сигнал от наземна база към дрона, за да увеличи обхвата на тяхната работа.
Провалът на стелт дрона без съмнение е голям удар за руската армия. Той трябваше да влезе в производство тази година, но очевидно безпилотният самолет не е готов.
Смята се, че са построени четири прототипа S-70 и е възможно този, свален от небето над Украйна, да е най-модерният от четирите.
Въпреки че беше унищожен, украинските сили все още може да съберат ценна информация за "Охотник", пишат от BBC.
„Може да научим дали има собствени радари за намиране на цели или дали боеприпасите са предварително програмирани с координати къде да ударят“, обяснява Анатолий Храпчисний.
Само чрез изучаване на изображения от мястото на катастрофата, той вярва, че е ясно, че стелт възможностите на дрона са доста ограничени. Тъй като формата на дюзата на двигателя е кръгла, той може да бъде уловена от радар, казва експертът. Същото важи и за многото нитове по самолета, които най-вероятно са направени от алуминий.
Без съмнение останките ще бъдат прегледани от украински инженери и техните открития ще бъдат предадени на западната част на Киев.
И все пак този инцидент показва, че руснаците не стоят на едно място, разчитайки на огромните си човешки ресурси и конвенционални оръжия. Те работят върху нови и по-умни начини за водене на войната. И това, което не успя днес, може да успее следващия път.