Митрофанова и Лешуков без покана за 48-ото НС (обзор)

ГЕРБ-СДС, ПП, ДБ и ДПС единодушни по въпроса посланикът на Русия да не присъства на церемонията

Надделя евроатлантическото мнозинство, заяви Десислава Атанасова

Партиите няма да излъчат правителство

Посланикът на Руската Федерация Елеонора Митрофанова и временно управляващият посолството на Беларус у нас Никита Лешуков няма да получат покани за откриването на 48-ото Народно събрание. Това е резултатът от политическите консултации, които проведоха в четвъртък членове на парламентарно представените партии. Само от “Възраждане”, БСП и отчасти “Български възход” са били против.

“За мен е изключително странно, че дебатът за войната в Украйна у нас се сведе до един протоколен въпрос”, коментира пред “Труд” дипломатът Любомир Кючуков. Дипломати от кариерата бяха категорични, че тази демонстрация от страна на все още незаклелите се депутати е в разрез с международното право, а други се позоваха на обща позиция на ЕС заради Украйна.

“Това решение беше подкрепено от парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, ПП, ДПС и ДБ, които сумарно представляват внушително мнозинство, надхвърлящо дори квалифицираното мнозинство, необходимо за промени в Конституцията. Жалко само, че въпросните партии явно няма да са в състояние да излъчат правителство, което да демонстрира същата категорична проевропейска ориентация на страната и да ни преведе през тежката геополитическа криза, в която се намираме”, коментира резултатът от решението Петър Николов от ГЕРБ. Математически погледнато от броя депутати на отделните партии, това са общо 176 гласа.

“Удовлетворени сме, че надделя евроатлантическото мнозинство”, заяви Десислава Атанасова, която ще бъде председател на ПГ на ГЕРБ-СДС и в 48-ото НС.

“Нашата позиция е ясна - няма място госпожа Митрофанова на заседанието другата седмица”, заяви Хамид Хамид от ДПС.
“За нас мястото на посланик Митрофанова не е на тържественото заседание, а на депутатите е мястото в залата”, обяви позицията на ПП Андрей Гюров.

“От администрацията на Народното събрание казаха, че съобразявайки се със становищата на политическите партии, ще уведомят МВнР, което ще изпрати съответните писма и в списъка на поканените няма да бъдат включени двамата посланици”, поясни Надежда Йорданова (ДБ).

Из Виенската конвенция за дипломатическите отношения

Не се прави никакво различие между шефовете на представителствата

Член 13 / 2. Редът, по който става връчването на акредитивните писма или представянето на техните заверени преписи, се определя съобразно датата и часа на пристигането на шефа на представителството. 

Член 14 / 2. Освен по отношение на старшинството и етикета, не се прави никакво различие между шефовете на представителствата поради това, че те принадлежат към един или друг клас. 

Член 16 / 1. Старшинството на шефовете на представителствата от съответен клас се определя от датата и часа на встъпването им в изпълнение на функциите им съгласно член 13. 

Инициатива

ГЕРБ - СДС канят Зеленски за видео обръщение

Коалиция ГЕРБ - СДС предлага партиите в 48-ото Народно събрание да поканят президента на Украйна Володимир Зеленски да отправи видео обръщение към народните представители на живо по време на първото заседание на парламента. За целта ГЕРБ - СДС внесе в деловодството на Народното събрание писмо до главния секретар на парламента Габриела Килфанова, с което се настоява да бъде свикана работна среща между всички парламентарни групи. На срещата, която се предлага да е днес, ще бъдат обсъдени възможностите по постигането на консенсус по предложението и техническите подробности за организацията.

Валентин Радомирски, дипломат от кариерата: Някой иска да промени дипломатическия протокол

Във всички парламенти в света се канят всички посланици, с които съответната държава има дипломатически отношения. Ние не сме скъсали дипломатическите отношения с Русия. Няма нищо, освен прочутите евроатлантически ценности, за които много се говори, но те не влизат в практиката на дипломацията. Недопускането на който и да е посланик би било позорно действие. Но светът се променя. Очевидно някой иска да промени дипломатическия протокол и започва от слаби страни като нашата, където да се пробват такива инициативи. Ако няма външно вмешателство, това означава, че някои хора се престарават.

Петър Воденски, дипломат от кариерата: Провинциално поведение на партиите

Доколкото си спомням от студентските години, според Виенската конвенция, извънредните и пълномощни посланици в страната на акредитация трябва да се третират еднакво, а когато се налага да бъдат подреждани - на маса, в зала, на опашка за поздравяване на държавния глава по някакъв повод и пр., си има старшинство според датата и часа на връчване на акредитивните писма. Та, поканването на откриването на Народното събрание на България само на някои посланици и непоканването на други би било нарушение на международното право. Казусът с (не)поканването на един посланик на този тържествен момент, в случая на руския посланик, може елегантно да се реши, като не се канят въобще дипломатически представители и по този начин ги третираме еднакво. Нека партиите си решават, в крайна сметка провинциалното поведение е тяхно право.

Антоний Тодоров, политолог: Очаквам яростен дебат и за „Александър Невски“

48-ото Народно събрание има изглежда като най-важен приоритет дали да покани посланик Митрофанова на първата си сесия. Но няма значение, че отдавна изтеклите мандати на половината състав на Висшия съдебен съвет, Българска народна банка, ИВСС, КЕВР, КПКОНПИ и Комисията за защита на личните данни, ще блокират държавата. Да не говорим за законите, нужни за получаването на средствата от ЕС по плана за възстановяване. Очаквам и яростен дебат за това, дали да преименуваме храма “Александър Невски” - това тревожи почти всички българи.

Гергана Паси, бивш външен министър във фейсбук: Има позиция на ЕС за недопусканне на руски и беларуски представители

Политическите дискусии да присъства или не посланик Митрофанова на откриването на пленарната сесия са напълно излишни. България е част от ЕС, който след началото на бруталната война на Русия в Украйна, излезе с обща позиция за недопускане на руски и беларуски представители на мероприятия, организирани от ЕС и държавите членки, неприемане на такива покани, въздържане от изпращане на поздравителни писма по повод национални празници на Русия и Беларус и неотговарянето на такива писма. Това се нарича протокол и той неслучайно е отделна наука, подчиняваща се на собствени правила и напълно лишена от емоции.

TRUD_VERSION_AMP:1//
Публикувано от Труд News

Този уебсайт използва "бисквитки"