Мицкоски: Албанският език в Северна Македония не е застрашен, не пречи на никого

Следващият ни приоритет ще бъде изграждането на интерконектор с Косово

Македонският премиер Християн Мицкоски каза пред RTK, че никой в ​​Северна Македония не е против албанския език. Позицията на албанците в страната му, казва той, е изкуствена тема, която отделни хора се опитват да наложат.

„Повярвайте ми, това не е притеснително, никой не е против албанския език. Напротив. Това е една изкуствена тема. Това не е тема, която пречи или не пречи на някого, това е тема, която сенките на миналото минават се опитват да наложат, защото нямат друга тема", каза Мицкоски.

Той заяви, че Законът за езика стои пет години в чекмеджето на Конституционния съд и че именно в мандата на неговото правителство тази тема отново е на дневен ред.

Мицкоски каза още, че използването на албанския език в Северна Македония не е застрашено.

"Ние сме единни в различията си. Докато аз съм начело на правителството, ще се играе така, че да приближете се, а не се разделяйте", добави той.

Говорейки за споразумението за съвместни пропускателни пунктове между Косово и Северна Македония, Мицкоски беше попитан дали ветераните от АОК ще бъдат спирани въз основа на заповеди от Сърбия, на което той повтори, че всеки, който не е нарушил законите и конституцията на Северна Македония, има право да влезете в тази страна или да останете.

"Приоритет е спазването на македонските закони и Конституцията. Тези, които не са спазвали законите и Конституцията, независимо от тяхната националност, имат основание да се притесняват, когато преминават или остават в Македония. Всичко останало не е тема за обсъждане за нас“, коментира Мицкоски.

"Следващият ни приоритет ще бъде изграждането на интерконектор с Косово. Част от газа ще свърши у нас, а част тук в Косово, като се има предвид, че използването на газ тук е значително по-малко. Защо е така? Предполагам, защото от големите количества въглища, но имайте предвид, че от 1 януари 2026 г., поради Плана за растеж, всички компании, които изнасят за ЕС, ще трябва да използват електроенергия, произведена от така наречените зелени енергийни източници“, добави Мицкоски.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Труд онлайн

Този уебсайт използва "бисквитки"