Може ли Октоберфест да стане "зелен"?

Седемте милиона посетители на Октоберфест са изпили милиони литра бира. Но са оставили и стотици тонове боклуци

Цени стреснаха ветерани

Реки от бира, бели баварски наденички и пилета на грил, кожени шорти и пищни дамски носии - това е Октоберфест.

Тазгодишното му издание бе 189-то, броят на посетителите му достигна 6,7 милиона души от цял свят. Както обичайно - изпити са милиони литри бира, изядени са тонове месо, пържени картофи, салата и кисело зеле. Но дали имаше нещо по-различно - при положение, че този Октоберфест трябваше да е по-зелен и по-щадящ за околната среда?

Както се знае от практиката, масовите мероприятия са свързани с огромни енергийни разходи. Често след тях остават планини от боклуци, хранителни остатъци и други "прелести", които влияят негативно на природата и климата. Октоберфест не е изключение, но дали този път нанесените вреди бяха по-малко?

На първо място бе оптимизирано енергоснабдяването. Потреблението така и не можа да бъде намалено, но тази, както и миналата година Октоберфест е работил практически със сто процента възобновяема енергия - слънчева и вятърна. Освен това бе използван биогаз, както и по-енергийноефективни уреди. Същевременно обаче изразходваните количества вода са се увеличили - до 35 хиляди кубически метра през първата седмица.

Що се отнася до сметта, в първата седмица на тазгодишния Октоберфест тя е била с 30 процента повече, отколкото в същия период на миналата година.

Във всяка шатра се предлагаха и вегетариански и вегански блюда, както и ястия от регионалната кухня и от биопродукти. Продавачите бяха задължени не само да разширяват асортимента си с този вид продукти, но и да обръщат внимание на техните опаковки, които трябва да могат да се използват повторно или да се преработват. Освен това те бяха длъжни да използват за доставката и приготовлението на продуктите електромобили и системи със слънчеви батерии.

Спазването на всички тези изисквания обаче неизбежно се отрази на цените - половин биопиле на грил, приготвено с биомасло и биомагданоз, струваше например между 17 и 30 евро. Но и другите цени стреснаха дори и посетителите ветерани: литрова бутилка вода или лимонада струваше между осем и 14 евро, малка порция пържени картофи - около 10 евро. Факт бе и поскъпването при бирата - тази година литърът надмина 15 евро.

(Със съкращения)

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Дойче веле

Този уебсайт използва "бисквитки"