Можем да произведем препарат срещу COVID-19

Препаратът за малария има положителен ефект върху болните от заразата

Премиерът Бойко Борисов нареди да се спре износа на хининови препарати

Българските фармацевтични производители са готови да започнат да изработват лекарството “Хлороквин”. Това заяви премиерът Бойко Борисов след среща със здравния министър Кирил Ананиев и националния консултант по инвазивна кардиология проф. Иво Петров.

По време на срещата проф. Петров докладва на премиера за положителния ефект на антималарийното лекарство “Хлороквин” при лечението на болни от COVID-19. Проф. Петров цитира изследвания за медикамента от Китай и Франция, според които класическото антималарийно средство “Хлороквин” оказва намаляващ ефект върху силата на симптомите и скъсява периода за реконверсенция при инфекция с коронавирус.

След разговора премиерът разпореди на министъра на здравеопазването да се вземат всички необходими мерки във връзка с осигуряването на достатъчни количества на медикаменти на хининова основа за българските граждани.

Освен, че препаратът ще се произвежда у нас, Борисов поддържа връзка с китайския си колега Ли Къцян по отношение на възможностите за внос от Китай на медикамента “Хлороквин”.

Междувременно бизнесменът Кирил Домусчиев, който е болен от коронавирус и е настанен в “Софиямед” за лечение, заяви че го лекуват с “Хлороквин” и търси от къде да закупи още от препарата и да дари на Кризистния щаб за всички нуждаещи се.

В петък началникът на Националния кризистен щаб ген. майор проф. Мутафчийски заяви, че вече са направени запитвания за купуването на препарата. Той добави, че към момента страната ни няма лиценз за производството му, но този проблем може да се реши, ако се намерят суровини, с които да се произвежда.

Хидроксихлорохинът и тясно свързаното с него лекарство “Хлороквин” са одобрени през 50-те години на миналия век, основно за лечение на малария. Оттогава са използвани за широк спектър от болести, включително лупус, ревматоиден артрит, синдром на Сьогрен и дори за усложнения от лаймска болест.

 

Проф. Иво Петров, национален консултант по кардиология, специално за “Труд”:

„Хлороквин“ е имуномодулатор и антивирусно средство

Биляна Веселинова

- Какви са параметрите на “Хлороквин”?

- Това е антималарийно средство, но не само. “Хлороквин” е и имуномодулатор, както и антивирусно средство и това е доказано в множество проучвания. Вярно е, че с него има много добър опит в продължение на десетки години като класическо средство против вътреклетъчни паразити - пример е маларийният плазмодий. Вирусите също са вътреклетъчни причинители. Това е средство, което пречи на проникването на причинителя, в случая вируса, да прониква в клетката, защото това е единственият начин за вирусите за се размножават. А като не може да се размножава вирусът, инфекцията се прекратява. Като ефект “Хлороквин”, който е производно на хинин, който е синтезиран преди 70 години от доктор Байер е, че има въздействие относно намаляване на вирусната патология на три нива - както при проникването на клетката, така и при неговата репликация, както и дори да успее да се репликира - в него се създават такива дефекти, че да не бъде вирусът повече вирулентен, т. е. Да не може повече да прави зарази. Това вече е доказано с вируса, който предизвикваше тежките респираторни заболявания - SARS. А както вече е ясно, COVID-19 е мутация на SARS и в 85 процента от вируса като геном прилича на SARS. Колеги, имащи опит в тази област казват, че при такава ендемична обстановка се работи с всичко. Първо в Китай, след това в Южна Корея, а сега и в Марсилия, Франция вече има данни за над 3000 пациенти с намаляване на симптомите и скъсяване на преболедуването. Нека ясно да кажем, че “Хлороквин” не е вълшебен, но прави заболяването по-поносимо за организма.

- Какви са наличностите на медикамента в България?

- В момента никакви, но се работи по въпроса със съдействието на премиера Борисов. Влязохме във връзка с всички големи фармацивтични компании, както международни, така и български. В най-кратки срокове ще бъде доставен “Хлороквин” първо за болниците, но след това и за аптечния пазар. Медикаментът не е някаква новост, той е регистриран в множество европейски страни-в Германия, в Полша, във Франция. В Полша го има на свободния пазар. Имало го е и на българския пазар. Преди няколко години е спрян от употреба. Не е нещо ново и извънредно и бързо ще влезе обратно в действие.

- “Аналгин-хинин”, който е сходен, беше забранен у нас през 2012 година заради европейско изискване. Не “пресолихме” ли тогава с буквализъм точката за тоталното му изваждане от българските аптеки?

- Това е въпрос, който през последните 2-3 години няколко пъти го чувам и от колеги, включително. Аналгин-хининът е бил доста добър медикамент. Всички си спомняме от детството, че при настинка, при грип аналгин-хининът имаше изключително добър ефект. Не само заради наличието на хинин в него, а защото има и антипиретичен и имуномодулиращ ефект. Не случайно хининът дълго време е бил използван при ревматоиден артрит и лупус - автоимунни заболявания, при които има нужда от имуномодулация. Този ефект е силно изразен както при хинина, така и при неговите производни - “Хлороквин” и “Хидроксихлороквин”. Затова и много колеги, не само лекари, а и фармацевти смятат, че малко преждевременно беше прекратено разпространението на българския пазар на “Аналгин-хинин”-а. А е бил изтеглен заради по-нови медикаменти и заради малко по-високия му процент на странични ефекти, които касаят основно очите и сърцето при висока доза. Но е ясно, че може да бъде регистриран отново, още повече, че като казах, има го в Германия, Франция и Полша. А съотношението полза-риск при него е в плюс за ползата.

- Ще се ангажирате ли със срокове за снабдяване на болниците с “Хлороквин”?

- Беше потвърдено от “Софарма” - производителят на “Аналгин-хинин” у нас, че това става в много кратки срокове. Можем да се гордеем, че продължиха да го произвеждат, но за съжаление не беше наличен на нашия пазар, защото изпълняваме европейските директиви.

- А те го произвеждат до колкото знам за износ за Русия и Украйна?

- Да. За Русия и Украйна от много време. Не е спирано производството и това ни дава шанс, че има наличности. Защото, ако бяха спрели производството, трябва да знаем, че не може да се рестартира толкова лесно. Управителното тяло на компанията пое обещание да даде на българските болници необходимите количества. Смятам, че перспективата за България е добра. Вирусът се разпространява бавно и благодарение на строгите мерки за социално дистанциране, от правителството. Това е самата истина.

TRUD_VERSION_AMP:0//
Публикувано от Екип на "Труд"

Този уебсайт използва "бисквитки"